Osmanlı'nın Anadolu'ya bir faydasının dokunmaması

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Her devletin iyi ve kötü olduğu şeyler vardır. Osmanlının iyi şeylerini nasıl kabul ediyorsak kötü şeylerini de kabul etmemiz lazım iyisiyle kötüsüyle bizim geçmişimiz.
Doğrudur. Buna bir şey demiyorum. Anadolu'nun önemsiz sayılması argümanı doğru kanaatimce. Ama şu an tartışılan tam o değil sanki.

Koca Roma medeniyeti halkı ağır vergilerle "sömürürken", kendi mezhebinden olmayan dindaşlarını kendi mezhebine zorla sokarken bu kendilerini efsane medeniyet yapıyor da; Osmanlı devleti insanları Roma'nın alçak baskısından kurtarıp kendi adaletini getirince niye koca medeniyet sayılmıyor? Bariz ayrımcılık var burada.
Vallaha hocam üste bak. Aynısını ben de dedim. Haklısınız.

Ben anlamıyorum ki. Roma'daki insan katmanlaştırılması hiçbir yerde yok. Adaletsizlik hiçbir yerde yok. Ama nedense millet Osmanlı'nın aldığı vergiye kafayı sarar. Roma'yı en üst sayar. Sanki farklı gezegenler.
O dönemlerde hangi devlette mutlak demokrasi vardı ki? Antik yunan dışında. Bugün Mersinde de roma kalıntısı çıkar, italyada da çıkar, afrikada da çıkar.

Ben anlamıyorum ki. Roma'daki insan katmanlaştırılması hiçbir yerde yok. Adaletsizlik hiçbir yerde yok. Ama nedense millet Osmanlı'nın aldığı vergiye kafayı sarar. Roma'yı en üst sayar. Sanki farklı gezegenler.
Roma tabii ki Osmanlı'ya göre üstün bir medeniyet. Zaten Fatih Sultan Mehmed'e bakarsak adam Osmanlı'yı 3. Roma olarak görüyor. Hala tartışılır 3. Roma Rusya mıdır Osmanlı mıdır diye de Osmanlı kültür ve inançtan kaybeder genellikle bu tür tartışmaları.

O dönemlerde hangi devlette mutlak demokrasi vardı ki? Antik yunan dışında. Bugün Mersinde de roma kalıntısı çıkar, italyada da çıkar, afrikada da çıkar.
Doğrudur. Osmanlı'nın yönetim alanı hariç kalıntı bırakmaması kötü. Üstelik toprak alanı olarak Roma'ya çok benzemesine rağmen.

Fatih'ten sonra padişahlar bilim insanlarına destek olmamışlar doğrudur. Bundan önceki dönemde ise hem buluşların kime ait olduğu tartışmalı olduğundan hem de var olan buluşa eklemeler yapılması dolayısıyla isimleri tarih kitaplarında geçmiyor. Fakat yine söylediğim gibi Osmanlı dönemi geçmişte ve kısmen de olsa günümüzde Dünya üzerinde ses uyandırmıştır. Ve yeryüzünden silindi diye bir söylem söz konusu olamaz.

Ondan önceki dediğin, astronomi, fizik, matematik buluşları falan Osmanlı devletinden önceydi. arap fars, islam dünyası 8-13YY arası dönemdi. Osmanlının olduğu dönem batının bilim dönemine denk geliyor tarih olarak.

Koca Roma medeniyeti halkı ağır vergilerle "sömürürken", kendi mezhebinden olmayan dindaşlarını kendi mezhebine zorla sokarken bu kendilerini efsane medeniyet yapıyor da; Osmanlı devleti insanları Roma'nın alçak baskısından kurtarıp kendi adaletini getirince niye koca medeniyet sayılmıyor? Bariz ayrımcılık var burada.
Fatih Sultan Mehmette kendini roma imparatoru olarak tanımlamıştır.

Roma tabii ki Osmanlı'ya göre üstün bir medeniyet. Zaten Fatih Sultan Mehmed'e bakarsak adam Osmanlı'yı 3. Roma olarak görüyor. Hala tartışılır 3. Roma Rusya mıdır Osmanlı mıdır diye de Osmanlı kültür ve inançtan kaybeder genellikle bu tür tartışmaları.
Anlatmak istediğim o değil. Millet Roma'ya gelince bardağın dolu tarafına bakıyor. Osmanlı'da boş tarafına. Üzüldüğüm bu. Osmanlı'nın hiç iyi yanına bakmazlar. Roma'nın kötü yanına.

Cevabını kendin vermişsin zaten. Selçuklu eserleri dururken Osmanlı neden Anadolu'ya bir daha bir yapı yapsın? Hali hazırda var zaten, restore etmek daha mantıklı. Osmanlı Anadolu'ya yatırım yapmadı demeden önce azıcık düşünün.
O zaman şimdi de yapmaya gerek yok, hala var sonuçta. Restore edip devam edelim.

Fatih Sultan Mehmette kendini roma imparatoru olarak tanımlamıştır.
Her medeniyet, kendinden önceki medeniyeti daha ileriye taşır. Fatih meşruiyet kazanmak ve biraz da yenilikçi yapısıyla kendisini Roma imparatoru olarak tanımlamış olabilir, zaten Osmanlı'nın ilk bayrakları ve yönetim şekli Roma'ya benzerdi. Fakat bu Roma'nın halka zulmederken Osmanlı'nın zulmetmediği gerçeğini değiştirmiyor. Haliyle eğer Roma'ya haklı olarak koca bir medeniyet dersek Osmanlı'yı aşağı tutmamak gerekir. Medeniyeti sadece bir kaç mimari yapıdan kısıtlı tutmuyorsak tabi.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı