Osmanlı'nın gerçek büyüklüğü ne kadardı?

AJudge

Hectopat
Öncelikle internette yazan bazı kaynaklara göre 24 milyon km² fakat bence tabii ki de bu doğru değil çünkü Afrika bile tek başına yaklaşık 30 milyon km².

Sonrasında baktığımda ise 5.2 milyon km² yazan kaynakların doğru olduğunu gördüm ama nerdeyse sadece Afrika topraklarının bu kadar ettiğini fark ettim ve bakmaya devam ettim ama başka bir bilgi bulamadım, sonra dedim bir Google Earth'den bakayım.

osmanliharita.PNG

Sonra ölçtüğümde karşıma bu sonuç çıktı. Karadeniz sayılmazsa yaklaşık 7.5 milyon km² (bazı yerleri yanlış yapmış olabilirim. örn: Eritre ve Cezayir) Siz ne düşünüyorsunuz? Bilginiz varsa bilgilendirirseniz sevinirim çünkü tarih hocam bana 21 milyon km² diyor fakat bana gerçekçi değil, abartı ve saçma bir sayı gibi geldi.

Önemsiz, gereksiz bir sonuç. O zamanlarda sınırlar modern sınırlar gibi kesin bir şekilde çizilmediği için sınırları nasıl tanımladığınıza bağlı olarak bu sonuç değişir. Kimi modern sınırları baz alıp sizin de yukarıda yazdığınız gibi bütün Sudan bizimdi diyerek hesaplıyor, kimi sadece yerleşim olan yerleri alıyor, kimi herhangi bir noktada vergi toplanmış yerleri sınır içinde kabul ediyor vs. Baktığınız akademik kaynağa göre değişir ama dediğim gibi ne önemi var?

Önemsiz, gereksiz bir sonuç. O zamanlarda sınırlar modern sınırlar gibi kesin bir şekilde çizilmediği için sınırları nasıl tanımladığınıza bağlı olarak bu sonuç değişir. Kimi modern sınırları baz alıp sizin de yukarıda yazdığınız gibi bütün Sudan bizimdi diyerek hesaplıyor, kimi sadece yerleşim olan yerleri alıyor, kimi herhangi bir noktada vergi toplanmış yerleri sınır içinde kabul ediyor vs. Baktığınız akademik kaynağa göre değişir ama dediğim gibi ne önemi var?
Çok iyi anlatmışsın. Arkadaş merak ettiği için sormuş belli ki.

Aslında evet oraların çoğu çöl ve işlevsiz bölgeler fakat hocamın 21 Milyon demesiyle kafam karıştı çünkü 5.2 Milyon ile arasında büyük fark var.

Osmanli çok toprak kaybetti Hz.Abdulhamid2 Han devrindeki topraklari hesapliyorsaniz eger Şerefsiz Ruslar Amerikalilar ve nice kefereler yüzünden.Ama Osmanli devleti kümçümsenecek bir devlet degil.

Geri
Yukarı