Otomatik geri yüklenen uygulamalar nasıl silinir?

TechDelisi

Decapat
Daha fazla  
Elimde Xiaomi Redmi Note 8 Pro var ve yazılım değiştirmeyi veya baştan yazılımı yükleyip telefonu sıfırlamayı seven birisiyim. Çok saçma bir sorunum var. Telefona ROM yükledikten sonra Google hesabı ile giriş yaptığımda otomatik olarak hesap üzerinden uygulamalar indiriyor ve indirdiği uygulamalara cringe gözüyle bakıyorum bigo Live TikTok vs saçma sapan uygulamalar. Hayatımda indirmeyeceğim uygulamaların Gmail'im üstünden otomatik yüklenmesi aşırı saçma. Çok şükür TikTok ve diğerlerinden kurtuldum ama bigolive hala otomatik olarak yükleniyor. Hesabın 12 yıldır sahibi benim ve böyle bir aptallık yapacak bir insan değilim ama artık gına geldi. Bu durumdan nasıl kurtulabilir ve uygulamaları silebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Stock ROM yüklediğinizde gereksiz bir sürü uygulama ister istemez kuruluyor. Custom ROM 'lar (Xiaomi.Eu, MiuiPro vb) bu tür uygulamalardan arındırılımış oluyor.
Kurulum ekranında Gmail hesabınızı girdiğinizde size geri yükleme ile ilgili soru soruyor. Siz yedekten geri alınca ayarlar, rehber, sms ve çağrı kayıtları haricinde bu uygulamalar da yükleniyor. Bahsettiğiniz uygulamalar telefonda yüklü değilken Ayalar/Google ekranında yedekleme seçeneğini seçerseniz bir sonraki kurulumda bu uygulamaların geri yüklenmemesi gerekir. İsterseniz kurulum sırasında "Kopyalama" seçeneği ile de yedekten geri almanın önüne geçebilirsiniz. Miui hesabınızı girdiğinizde de bulut yedeğinden geri almak isteyecektir. Onu da reddetmeniz gerekir.
IMG_20220227_031144.png

Yedekten değil de ROM üzerinde gelen ve kaldıramadığınız uygulamaları da Root olmadan da kaldırmanız mümkün.
Sürekli ROM yüklediğinize göre geliştirici seçeneklerinin nasıl açıldığını biliyorsunuzdur ve bilgisayarınızda muhtemelen Minimal ADB & Fastboot vardır. Geliştirici seçenekleri açıkken ADB üzerinden aşağıdaki komutları girerek sistem uygulamaları dahil telefonda uygulamaları kaldırabilirsiniz.

Minimal ADB & Fastboot üzerinde;​
adb shell
pm uninstall -k --user 0 com.xiaomi.simactivate.service
Bu komutlar ile Xiaomi sim aktivasyon servisini silebilirsiniz. Xiaomi sim aktivasyon servisinin apk ismi 'xiaomi.simactivate.service' olarak geçiyor. Silmek istediğiniz uygulamanın ismini öğrenmek için uygulama bilgisini açın. Ekranın sağ üst kısmındaki Info seçeneğinden apk ismini öğrenin.
IMG_20220227_030143.pngIMG_20220227_030154.pngIMG_20220227_030204.png

stock ROM yüklediğinizde gereksiz bir sürü uygulama ister istemez kuruluyor. Custom ROM'lar (Xiaomi. Eu, miuipro vb) bu tür uygulamalardan arındırılımış oluyor.
Kurulum ekranında Gmail hesabınızı girdiğinizde size geri yükleme ile ilgili soru soruyor. Siz yedekten geri alınca ayarlar, rehber, SMS ve çağrı kayıtları haricinde bu uygulamalar da yükleniyor. Bahsettiğiniz uygulamalar telefonda yüklü değilken Ayalar/Google ekranında yedekleme seçeneğini seçerseniz bir sonraki kurulumda bu uygulamaların geri yüklenmemesi gerekir. İsterseniz kurulum sırasında "kopyalama" seçeneği ile de yedekten geri almanın önüne geçebilirsiniz. MIUI hesabınızı girdiğinizde de bulut yedeğinden geri almak isteyecektir. Onu da reddetmeniz gerekir.

Yedekten değil de ROM üzerinde gelen ve kaldıramadığınız uygulamaları da root olmadan da kaldırmanız mümkün.
Sürekli ROM yüklediğinize göre geliştirici seçeneklerinin nasıl açıldığını biliyorsunuzdur ve bilgisayarınızda muhtemelen minimal ADB & fastboot vardır. Geliştirici seçenekleri açıkken ADB üzerinden aşağıdaki komutları girerek sistem uygulamaları dahil telefonda uygulamaları kaldırabilirsiniz.

Minimal ADB & fastboot üzerinde;​
adb shell
pm uninstall -k --user 0 com.xiaomi.simactivate.service
bu komutlar ile Xiaomi SIM aktivasyon servisini silebilirsiniz. Xiaomi SIM aktivasyon servisinin APK ismi 'Xiaomi. SiMactivate. Service' olarak geçiyor. Silmek istediğiniz uygulamanın ismini öğrenmek için uygulama bilgisini açın. Ekranın sağ üst kısmındaki ınfo seçeneğinden APK ismini öğrenin.
Eki Görüntüle 1317318Eki Görüntüle 1317320Eki Görüntüle 1317321

Çok güzel açıklamışsınız copy pasteyse bile emeğinize sağlık. Stock ROM kuruyorum evet Xiaomi tarafından yayınlanan ve bl kilidi OEM geliştirici seçeneklerim her daim açık. Telefonda rootta var. Yedekten geri yüklemeyi atlasamda devamda etsem iptalde etsem bu işlemi Google otomatik yapıyor. Xiaomi tarafından değil de Google tarafından mağdurum. Zaten root yetkisi olduğu için Xiaomi Online servisler devre dışı mi hesabı hariç. Dediğin kısımda ayarlar/google ekranında yedekleme ekranına girdiğimde yedeklemenin kapalı olduğu gördüm. Bu da demek oluyor ki olmayan bir yedek Google sunucularından yükleniyor. Bunu nasıl sıfırlayacağımı bilmiyorum. Bu yüzden kapalı olan yedeği aktif ettim 2 saat boyunca kullanıp telefonu şarjda bıraktığımda yedekleyeceği yazıyor şu anki uygulamalarımı yani aktif kullandığım uygulamaları yedeklemesini ümit edeceğim yazı için teşekkürler. ADB ile silme işlemine de karşıyım açıkçası çünkü hatalı duruma düşüyor sistem ve daha çok sorun yaratıyor. Bunun yerine Custom kurmak daha mantıklı ama henüz o aşamaya geçemedim şu an için stockla idare edeceğim. Yazı için tekrar teşekkürler.
ADB ile uninstall yapmanız gerekiyor.

Yazıyı okumak yerine sanırım yorumu okuyup ne istediğimi anlamadan cevap vermişsin. Bildirmeyeceğim ama cevap vereceğim ADB uninstall ile uygulama kaldırmaktan bahsetmiyorum ben Google'ın yedek olarak abuk subuk uygulamaları sanki ben aktif kullanıyormuşum gibi yedekten yüklemesi derdim bunu sıfırlamaya çalışıyorum. TikTok vs de indiriyordu bunlardan kurtuldum ama bigodan hala kurtulamadım sorunum varsayılan sistem uygulamaları değil buluttan gelen zottirik uygulamalardan kurtulmaya çalışmak.

@TechDelisi Google telefon yedeğini (uygulama, ayar, çağrı kaydı, sms vb) Google Drive da yedekliyor. Orada varsa daha önce yaptığı yedeği de silebilirsiniz.
Google Drive sayfasında solda "Depolama Alanı" bağlantısını tıklayınca açılan sayfanın sağ üst bölümünde "Yedeklemeler" seçeneğini göreceksiniz. Bu sayfada eski yedeklemeler bulunur. Bende cihazı alakasız bir şekilde Google Pixel 2 olarak algılamış.​
1646416660341.png

Yeni konular

Geri
Yukarı