Otomobillerde en iyi kasa tipi nedir?

Kişinin tercihine ve ihtiyacına göre değişir. Bana kalsa biri coupe diğeri SUV 2 araba alırım, biriyle piste çıkıp boş yolda biraz apaçilik yaparım diğeriyle günlük olarak her işimi hallederim. Ayrıca SUV benim gibi tenha bir koy görüp keçi yolundan hallice yollara dalanlar ve 2 tekerlek yolda 2 tekerlek yamaçta gidenler için iyi bir avantaj sağlıyor, eski arabalarımın canına okuyordum yerden yüksek olmadıkları için. Gaziemir Mercanlar'a gidin; eskiden kırmızı Astra'lı bir manyak varmış yolda 2 tekerlekle giden, bakıma gelince motor bölümünü temizlemek için özel uğraşmanız gerekiyormuş deyin beni hatırlarlar. :D Tokullar'dakiler de Auris'e neler yaptığımı hâlâ hatırlayabilirler. :D

Çok geniş bagaj alanı isteyen bir kullanıcı için station, hem geniş bagaj isteyip hem kötü yol şartlarının olduğu yerde SUV/yükseltilmiş station, soğuk yerde yaşanıyorsa bagaj açıldığında içerideki sıcak hava dışarı kaçsın istemeyen biri için sedan, dar yerlerde araba kullanan ya da acemi biri için hatchback, aerodinamik olarak verimlilik ve sportif görünüm isteyenler için coupe, üstü açık araba kullanmak isteyen ama yağmurda arabası kapalı garajda yatmasın isteyen biri tavanı katlanabilen roadster iyidir.

Bu arada SUV diyen arkadaşları anlamıyorum. Neden SUV diyorlar?
4 çekerse ve lastikler uygunsa gayet offroad yapılabilir. Bazı modellerin bagaj hacmi 600 litrenin üstüne çıkıyor arka koltuklar yatık değilken, bu da gayet iyi bir alan. Yükleme alanı yüksekliği sayesinde de bagaja en büyük boy oyuncu koltuklarını da koyabilmek mümkün oluyor. Yerden yüksek olması yoldaki bazı bozuk yerlerde ve tümseklerde tabanı vurma riskini ortadan kaldırıyor. Yüksek oturma pozisyonu da trafik içinde öndeki araçları ve yol durumunu görme açısından biraz daha avantaj sağlıyor. Ayrıca tavan yüksekliğinden dolayı iç mekan hacmi uzunluk olarak olmasa da yükseklik olarak daha iyi çoğu modelde, bu da uzun boylular için bir avantaj. Güvenlik anlamında yüksekte olmanın da ufak bir artısı oluyor, üstelik SUV araçlar genelde biraz daha ağır olduğu için daha hafif başka araçla çarpıştığında içindekileri daha güvende tutuyor. Hafif araçtakine geçmiş olsun tabii...

Ayrıca yeterli paran varsa hız yapabileceğin SUV'lar da var ama onlar %99.99'u aşar tabii orası ayrı.

Son düzenleme:
Liftback ve Coupe severim.

Örnekler:
Laguna 1 ph2initiale paris gre 2.png

1619029575884.png

Bence bunu segmentlere ayırarak karşılaştırmak gerek, çünkü sedanın b segmentine yakışmadığı gibi hatchbackte c segmente yakışmıyor bence. Bana göre şu şekilde
B segment - hatchback
C segment - sedan
D segment - station wagon ve sedan

Coupe ve cabrioyu dışarıda bıraktım onlar her şekilde güzel 😁

Her kasa tipinin kullanıcısına ayrı ayrı görevleri var ama modelden modele göre değişiyor bende. Audi'nin RS modeli SW, VW'nin HB Golf'ü, BMW'nin Sedan ve Cabrio modeli benim çok hoşuma gidiyor. Ama genel olarak sedan araba taraftarıyım.

Geri
Yukarı