Otomobilleri Hatasız Sürmek

Arabayı kaldırmanın mantığını anlatayım gerisi pratik yapmaya kalıyor.
Öncelikle araba kaldırırken gaza istersen sonuna kadar bas araba hızlı kalkmaz. İş debrajta bitiyor.
Debraja sonuna kadar bas vitesi bire al. Ondan sonra ayağını gazın üstüne koyup hafifçe bas. Çok basmaya gerek yok ama çok az basarsan araba gaz yemek istop eder. Kısacası gaza bas ve ayağın gazda sabit olsun. Gaza bastıktan sonra debrajı hafif hafif çek. Ama gazdaki ayak basit. Debrajı yavaş yavaş çek araba kavramaya gelince hareket edecek. Araba bir iki metre gidince gaza bas debrajı çek. Pratik yaptıkça bunu saniyeler içinde yapacaksın. Püf nokta gazı sabit tut. Sürücü kurslarında filan debrajı çekerken gaz ver diyorlar kafanı karıştırıyorlar.

Daha debriyaj kontrolunde hatalariniz varken kusursuz sofor olmaniz beklenemez. Bos alanda pratik yapip ayaginizi debriyaja alistirin, ehliyetsiz trafige cikmayin. Kusursuz araba kullanmak en az 50.000 km lik bir tecrube gerektirir, ozellikle Istanbul gibi yerlerde kusursuz olabilmek icin baskalarininda hatalarini telafi etmen gerekiyor.

Ben de 22 yaşındayım. Uslu bir çocuktum öyle 15 16 yaşlarında bana araba vermezlerdi ben de kaçırmazdım :) Bir buçuk sene önce aldım ehliyetimi, tabi 18 yaşımdan sonra ufak ufak kullanmalara başlamıştım direksiyon derslerine de sadece yolda araba kullanabilmeye yetecek kadar tecrübe ile gitmiştim.

Demek istediğim şu. İlk trafikte araç kullanmaya başladığında üzerinde bir baskı oluyor bu çok normal. Stop ettirebilirsin, patinaj çektirebilirsin. Yaşın da küçük bunu da baz alırsak bundan endişe duyma. Sadece bunu fobiye çevirme. Unutma herkes araba kullanıyor, bisiklet kullanmak gibi düşün inan bir farkı yok alıştıktan sonra. Sadece bazı alışkanlıkları en baştan edin. Misal olarak sinyal vermek, aynaları kontrol etmek gibi. Bunlara kendini en baştan alıştırmadığın zaman biraz sıkıntı yaşayabilirsin.

Ayrıca sana otomatik vites kullanman yönünde öneriler gelmiş, ben şahsen katılmıyorum. Araba sürmeyi düz viteste öğrenmenin avantajları daha fazla bence. El göz koordinasyonu gelişiyor, ayrıca araç içinde daha dikkatli olmanı sağlıyor bunu alışkanlık haline getiriyorsun.

Bir de acilen düzeltmek istiyorum demişsin. Bu kadar acele etmene gerek yok şöyle düşün. Emeklemeden yürüyen bir bebek olamaz değil mi. Müsaade et kendine, önce bir emekle. Zaten zamanla bakacaksın ki yürümek o kadar zor değilmiş. Bir de kendine baskı oluşturma. Herkes yapıyor ben stop ettiriyorum şeklinde veya benzer konularda. Benim diyeceklerim bu kadar. Sormak istediğin başka şeyler olursa yardımcı olmaya çalışırım elimden geldiğince.

Ayak gazdayken bir yandan da debriyaja basılmaz. Kavrama noktasına kadar hızlıca ayak debriyajdan çekilir o bölgede seri bir şekilde gaza basılır ve araba devrini alınca ayak debriyajdan çekilir. İlk önce kapalı alanda pratik yapacaksın. Trafikte işler değişiyor ben Kayseri'de yaşıyorum daha sarı yanmadan kornaya başlıyorlar o yüzden hızlıca öğrenene kadar devam.
@omerfaruk_ua Aynen kardeşim babama hayatın boyunca kaç kilometre yaptın dedim kendisi 51 yaşında 23Milyon kilometre yapmış o bile daha hata yapıyor.

Öncelikle rahat, sakin, dikkatli ol
Mecbur kalmadıkça kalın tabanlı ayakkabılar giyme (debriyajı daha iyi hissetmen için)
Motor sesine kulak ver.
Arabayı stop ettirirsen'de telaşa kapılma her şey zamanla olur.
Bide Kullandığın araba benzinli ise kolay stop ettirmen gayet normal.

Heyecan yapma ben 15 yaşımdayken babam boş alanlarda kullandırırdı aynı sorunları yaşamıştım ama bi taktik keşfettim sonra 1-2 kere stop ettirdikden sonra gaza devir 20-30 a çıkana kadar basıyordum sonra çok yavaş şekilde debriyajdan ayağımı kaldırıyordum sonrada araba biraz ilerleyince yarım debriyaj o şekildede az ilerleyince tamamen çekip vites attırıyordum sonrası zaten bir sıkıntısı olmuyordu kendi gidiyordu gaza bastıkca .d

Ayak gazdayken bir yandan da debriyaja basılmaz. Kavrama noktasına kadar hızlıca ayak debriyajdan çekilir o bölgede seri bir şekilde gaza basılır ve araba devrini alınca ayak debriyajdan çekilir. İlk önce kapalı alanda pratik yapacaksın. Trafikte işler değişiyor ben Kayseri'de yaşıyorum daha sarı yanmadan kornaya başlıyorlar o yüzden hızlıca öğrenene kadar devam.
@omerfaruk_ua Aynen kardeşim babama hayatın boyunca kaç kilometre yaptın dedim kendisi 51 yaşında 23Milyon kilometre yapmış o bile daha hata yapıyor.
Babaniz cok farkli bir seviyedeymis. Ben 21 yasindayim, su anki aracimi sifir almistim 43 bin km'de, bundan onceki araclarimin hepsinde toplam 30 bin falan yapmisimdir. Omur boyu 2 milyondan fazlasi imkansiz gibi tabi uzun yol soforu falan degilsen.

Kardeşim bu bilgide bir hata vardır bence bunu babana bir daha sor :) Şöyle basit bir hesap yapalım.
100 kilometre/saat ile gitse ortalama. 23 milyon kilometre için 230 bin saat gitmesi gerekir aralıksız.
230 bin saat ise 9583 gün demektir.
9583 gün ise 26 yıl 3 ay gibi bir zamana tekamül eder :)
18 yaşında kullanmaya başlasa 33 yıldır araç kullanıyor demektir. 33 yılın, 26 yıl 3 ayında aralıksız 100 ile gitmesi gerekir o kilometreyi yapmak için :) :) Çok saçma bir şey yani babanın hesabı MHP'nin 40 yıl hesabına dönmüş :)
Yada baban uzay mekiği falan kullanıyor olabilir :) Şaka yapıyorum bu arada kıllattım biraz ama matematik yalan söylemez yani demek istediğim bu :)

@Mustafa35 Ekmek technopat'ta yazarak kazanılmıyor babamın hesabında hiç yanlışlık yok kardeşim. Babam 19 Yaşından beri araba sürüyor haftanın sadece 1 gün evde sen oradan hesapla babamın şehir dışında gittiği minimum hız 180'dir ard arda radara da düşse yavaşlamayan bir adam 180'den aşağı gitmiyor adamdaki refleks kimsede yok. Babamın mesleği pazarlama müdürü bulunduğu firma ve firmaların iş yapması için Türkiye genelini hafta hafta bölgelere ayırıp geziyor arada Gürcistan'a çıktığı oluyor. Yani babamın verisinde sıkıntı yok benim diyen şoförü uzun yolda duman eder ama şehiriçine pek alışık olmadığı için arada yanlış hareketleri oluyor.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı