Overclock'da voltaj ne işe yarar ?

CacikLee

Hectopat
Daha fazla  
Forumda gördüm voltaj işini. Şu kadar voltajla o.c yaptım, voltaj vermeden o.c yaptım gibi gibi. Nedir bu voltaj işi ? Versek ne olur vermesek ne olur ?

Herşeyin bir bedeli var diyerek başlayalım. Ekran kartlarında güç girişi vardır. Bu onun fazla güç gerektirerek daha hızlı çalıştığını belirtir. Aynı mantık bunda da var. Hızaşırtma yapmak işlemcinin güç gereksinimini artırır. Bu yüzden işlemciye voltaj vererek hızaşırtma yapılır. Bazen yapılmaz. Nedeni ise şudur. Çok küçük bir O.C yapılmıştır. Mesela 3.6'dan 3.7 veya 3.8'e zorlamak gibi. İşlemcinin normal güç gereksinimi 3.6'dan yüksek ise zaten 3.8'de sıkıntısız çalışır.

İşlemcinin ghz' sini arttırmak için voltaj verilir. Mesela 1.3 voltajda işlemciyi en fazla 3.6 ghz' e zorlarsın. Daha fazla zorlanamaz. Yani ghz arttırmak için voltaj arttırman gerekebilir. Ben böyle biliyorum.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı