Overwatch 2 hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Overwatch'ın ilk oyunu gayet sevdiğim eğlenceli bir oyun. Ancak biraz yaşlandığını hissettiriyordu oyun. Yeni karakter falanda uzun zamandır çıkmamıştı oyuna. Yeni etkinlikler, kostümler vs vs. Oyuna tekrar bir hype lazımdı, Overwatch 2'nin de muhtemel geliştirilme sebebi budur. Fakat ücretsiz olması Valorant'ın saçma başarısına özenmekten fazlası değil. Birincisi, düşük sistem isteyen bir oyun değil ow. İkincisi, Valorant'a göre daha niş bir kitlesi var ve daha fazlasını kolay kolay elde edemeyeceğini düşünüyorum. Toksik oyuncuların önünü açmaktan fazlası değil bu f2p muhabbeti.
Tam tersi OW 1 sistem gereksinimleri, Valorant'ın kullandığı UE4 göre çok düşüktü. Burada ücretli olması ve Blizzard'ın PR tarafında uğraşmaması devreye giriyor.

Overwatch 2 çıkışına bakınca da artık bu tecrübelerinin kalmadığını söyleyebilirim.

Oyun çıkmadan ön indirmeye sunmamak(önceki oyunu olanlar indirebildi),
Önceki oyunu 1 gün önce kapatmak,
Oyun indirmesini oyunu açınca sununca, sunucular yoğunluktan kaynaklı indirme hızlarının bozulması,
Bekleme süreleri, garip hatalar,
Activision'un biz pay vermeyeceğiz olayını salıp CoD oyunlarını Steam'a getirirken, Blizzard'ın Overwatch 2'yi Steam'a getirip, hem iyi bir reklam hem de bu indirme sunucu sorunlarını çözebilirdi.

Kusura bakmayın bu sunucu, reklam işine kim bakıyorsa, bir an evvel kovsunlar. Bu kadar rezil yönetilen ve berbat başlanılan bir girişi, ücretsiz olması bile diriltmez.

Bunun dışında oyun Valorant, CS:GO gibi oyunlara göre daha basit geldi. Basitlikten kastım yani beceriksiz olsanız bile, karakterler sayesinde birilerini vurabilir ya da destek sağlayarak faydalı olabilirsiniz. Valorant ve CS:GO gibi oyunlarda, ses kas ya da belirli taktikler olaya girdiğinden, oyun ister istemez hırs yapmanızı ve kasılarak oynamanızı gerektiriyor. Bu da çoğu oyuncuya gelebilen bir şey değil.

Önceki oyunu satın almış ama hiç indirmemiştim. Herhalde bu yüzden tüm karakterler açılacak olayı olmadı. Ya da bir sorun oldu bilemeyeceğim.

Oyun'un salyalı tayfası nasıldır bilemiyorum. CoD'un mesela bu salyalı tayfası, sizi oyundan bıktıracak kadar iyi oynar. Eşleştirme sistemi tabii koruyacaktır. Bu oyundaki yetenekler ve TF2 gibi görev sisteminden dolayı, başlama bölgesinde adam öldürme darlaması gibi şeylere denk geldim. Bu yeni oyuncuyu soğutan şeyler, görev yapmayıp kötü oynayanları darlayanlar da vardı.

Frag peşinde koşan bilinçli kötülük yapan oyuncuyu cezalandırmaları lazım.

Mesela CoD'un tek oyunculusunda, saklanıp oynarsanız ve etrafınızda size saldıran düşman yoksa, aksiyon bozulmasın diye dibinize rastgele bomba düşer. Aynı şeyler başlangıç noktasını darlayanlar için yukarıdan roket, ya da pusanlar için anormal şeyler olabilir. Rekabetçi bir oyun olduğundan saçma gelebilir. Burada rekabet oynayanlara, görev yapmadıkça süre kaybı ya da puan gibi şeyler kesilebilir. Detaylı bakmadım cezalar da olabilir.

Ama bu oyun, oyuncuyu bilerek haraslayıp bezdirmekten keyif alan toxic kitleyi çekmeye çok müsait. Küfür ediyor diye kızdığınız çocukları çok ararsınız o bilinçli toxic kitle girerse. OW1 daha çok konsolcular ve niş bir kitle oynuyordu. İnanın bu kitle yeni oyuncu gibi sizi de bezdirir.

Ayrıca OW2 şu hali, Valorant'dan daha performanslı çalışıyor. Valorant nereden akıl ettiyse gidip UE4 illetine bulaşmış. Umarım hızlı bir şekilde UE5 geçiş yaparlar.

Geri
Yukarı