Oynayın, oynattırın: NieR: Automata

Oyun Hack and Slash ve Bullet Hell türlerinin güzel hikayeli bir harmanı. Rpg diye geçiyor ama bu karakter geliştirme ve giydirmeden ibaret. Seçim olayını beklemeyin. Rpg bu demek değil zaten. Ben Bullet Hell hayranıyım ve Returnal haricinde doğrudan türe odaklanan AAA oyun yok. Müzikler bence oyunlar tarihinde ilk 5'e rahat oynar. Hikayesi gerçekten çok dramatik ve vurucu, diyalogları takip etmek gerek. Ancak hikayenin yavaş ilerlediğini söylemem gerekiyor. Negatif bulduğum bir diğer şeyse açık dünyası klasik diğer Square Enix oyunları gibi bomboş. Bilmeyenler için söyliyeyim Ubisoft açık dünyalarından bile boştur Final Fantasy 7 gibi nadir örnekler haricinde. Grafiksel anlamda da bunu söyleyebilirim. Copy paste yapılar tamamen. 3 defa sonu oynamak bir handikap gibi gözükebilir ancak farklı mekaniklerle oynuyorsunuz ve farklı karakterlerin gözünden oynuyorsunuz. Hikayenin atmosferine kendini kaptıranlar için güzel, oyun değerlendirirken neredeyse sadece oynanış değerlendiren Soulslike tarzı oyunseverler için kötü bir seçim. Herhangi bir eleştiri yapmıyorum, o da kendince mantıklı bir yaklaşım.

Kişisel olarak puanım 86/100

Telefonda üşendim, tek paragraf oldu :(

Son düzenleme:
Hiç keyifli bir oyun değil arkadaşlar bu yoruma güvenip satın almayın arkadaş daha 2 saat oynamış herkese önermeye başlamış. Hayatımda gördüğüm en abartılmış oyun olabilir, hikayesini al bir kenara koy geriye hiçbir şey kalmıyor bomboş bir oyunla vakit geçirmiş oluyorsunuz.

Oyunda 32 saati geride bıraktım ve daha 2. sonun yarısındayım. Oyunda 27 ayrı son bulunmakta, bunlardan 5 tanesi "Main Ending" diye geçiyor. Oyun, hikayesinin yanında gayet zevkli combat mekaniklerine sahip. Bu özelliklerin aksine, oyunun bir o kadar da boş bir açık dünyası bulunmakta. NİeR Automata`nın, şu ana kadar söyleyebileceğim tek eksi yanı; açık dünyası. Açık dünya haricinde gayet güzel ve zevkli bir oyun. Ayrıca oyunun harika soundtrackleri bulunmakta. Almayı düşünen ya da karasız kalan arkadaşlara kesinlikle öneririm.

Geri
Yukarı