Oyun bağımlılığı nasıl bırakılır?

Aslında oyun belki sana eğlence vermiyor ama alışkanlık olduğu için bırakamıyorsun. O yüzden alışkanlığının yerine başka eğlenceli bir şey koyman gerekiyor. Bir de hayatın anlamını bularak da bunu yenebilirsin. Mesela İlber Ortaylı, doğan cüceloğlu, açıkbeyin izleyebilirsin. Oyun eroin gibi bir bağımlılıktır ve kesinlikle bırakılmalıdır. Bırakması zordur ama imkansız değildir.

Yapacak bir şeyim yok yalnizim arkadas yok.

Yapacak bir şeyim yok yalnizim arkadas yok.

Dizi izle. En azından İngilizce izlersen, kendini geliştirirsin. O da az da olsa zevk verir. Oyunları da birden bırakmak zor olabilir. Zamanla azaltarak bırak. Mesela ben tek bir oyuna saatlerce oynayıp kendimi bıktırma taktiği uyguladım ve işe yaradı. Oyundan sıkılınca da hemen sildim. Sonrasında tekrar yüklemek ile de uğraşmak istemiyor insan çünkü o oyundan bıkmış oluyor. Sonra diğer tüm oyunlara böyle yapıyorsun ve hepsini silince tekrar yükleme isteği geliyor ama sen sadece basit ve hafif olan oyunları bırakıyorsun. Onları da işte az saatler oynayıp, oyunun yerine dizi eklemeye başlıyorsun. Bak bu bağımlılığı bırakmak çok zor ama imkansız değil. Ayrıca bunu yapmadığın sürece hayatının bir anlamı olmayacak. Belki oyunları bıraktığın zaman İngilizce öğrenecek, kodlama yapacak ve kendini çok iyi yerlere getireceksin. Oyunlar bütün bu kendini geliştirmeni engeller. Bir kaynakta beyin tomogrofisinde oyun ve p*rno bağımlılığının eroin bağımlılığı ile benzer beyin görüntülerini görmüştüm. O yüzden oyun ve p*rno'dan uzaklaşmadığın sürece hayatının bir anlamı olmayacak.

Yeni konular

Geri
Yukarı