Oyun bağımlılığı nasıl yenilir?

mrhelloworld

Hectopat
Öncelikle selamlar, küçüklükten gelen bir huy olan oyunlarla hayatımın büyük bir kısmını geçirdim ( gerçekten binlerce saat ).
Şu an Lise 2'deyim ve okumaya devam ediyorum.
Hedeflerim var ama bu oyun düşünceleri beni salmıyor. Binlerce saat oyun oynadıktan sonra kafadan atmak gerçekten zor oluyor.
Günde 5 6 saat okuldan sonra ( yani kalan bütün zamanım) çalışmalarıma ayırıyorum. Ama bazen bu oyun kafama giriyor diyor hadi gel oyun oynayalım diyorum.

Hayır zevk aldığımdan dolayı da oynamıyorum.

Sizin de eğer böyle bağımlılıklarınız varsa ve nasıl yendiğinize dair tavsiyeler/öneriler verirseniz sevinirim, iyi günler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Lise 4'e geçtiğinde ya da üniversiteye geçtiğinde bu alışkanlıkların devam ederse, sürekli başarısız olmaya başlayabilirsin. O zaman kendiliğinden bırakacaksın zaten, vicdanın el vermeyecek.

Tabii bu kötü olan.

İyi olan şimdiden azaltman.

Hedefin ve ona ulaşmak için nedenlerin bahanelerinden önde gelmediği sürece, hayatta hiçbir konuda başarılı olamayacaksın. Bu bu kadar basittir, bahane üretirsen sadece ve sadece kaybedersin, yeni bir bağımlılık bul kendine, spor salonuna git mesela. Vücudunu geliştir, kitap oku vs.

Genellikle, insanın ders çalışma isteğini kaçırır ve asosyalliğe iter. Öğrencilerin başarısız olmasının sebeplerinden birisi de budur. Eğer okuldan eve gelip çantasını bir tarafa atıp direk bilgisayar başına geçen öğrenci iseniz bu gruba dahilsiniz, demektir.

Bunun için spor gibi sosyal ve fiziksel aktiviteler ile bunun etkisini azaltabilirsiniz. Hem içinizde ki bu oyun oynama isteğini azaltır, hem de fiziksel ve sosyal taraftan katkısı olur.

Hedefin var ise ona ulaşmasını engelleyen bu bağımlılıktan kurtulmak, en iyi seçeneğin olacaktır. Çünkü geleceğin bu gereksiz video oyunlarından daha değerli.

Ben kendimi hep şu şekilde motive ederim; "Çalış, kazan sonra rahat rahat oynamaya devam et" ve spor hayatımda ki hedeflerim beni motive edip, bu alışkanlıktan uzak tutar.

Kısacası, oyun oynamaktan başka hobileriniz yok ise başka hobi bulmak en etkili çözümdür.

Günlük 8-10 saat oynadığım bir oyun vardı yaklaşık 2 sene kadar arkadaşlarımla oynadım. Bazı sebeplerden dolayı arkadaşlar bıraktı ancak sürekli oynadığımdan dolayı oyundan hiç ayrılmak istemiyordum. Anlık bir kararla bütün oyundaki eşyalarımı ve karakterlerimi satışa çıkardım 2 hafta içerisinde hepsini sattım. Uzun süre bu konu hakkında düşünseydim kesin satmazdım. Anlık kararlarla oyunu silmeni ve hedeflerine ulaşana kadar ufak bir kaçamak bile yapmamanı tavsiye ediyorum.

Oyun dediğin zaman öldürmekten başka bir şey değil, ben geçen sene bıraktım ara sıra Warband, HOİ4 oynarım. Dünyada en önemli şey Zaman& Sağlık'tır bu ikisinden birini milyarlar döksen geri alamazsın en önemlisi zamanın arkadaşım. Çık dışarıya hava al parkta otur, kitap oku bankta birinin yanına otur sohbet et, hayat çok güzel cidden. Bir şeyler öğren mesela ben kitap okurken not alırım altını çizerim işime yarayacak kısımlarını (bunu Atatürk'de yaparmış) bunları not defterime tek tek yazarım, sonra etüt ederim bazen kafama gelen sözleri yazarım bunlar ileride işime yarayacak ama oyun'da geçirdiğin bir saniye bile işine yaramayacak (Mafia, Max payne) dışındaki tüm oyunlar için söylüyorum devir oyalanma çağı hayatını piksellere, kodlarla harcama.

Normalde ben de öyle biriyim. Bilgisayar başında çok uzun süreler geçiririm. Oyunlarını silmek yerine masaüstünde dursun bir şey olmaz dersen baştan kaybedersin. Ya da yapabiliyorsan bilgisayarını sat.

Yaşımdan dolayı benim böyle bir bağımlılığım yok çünkü gün içinde başka şeylere yoğunlaşmak zorunda kalıyorum hem artık eskisi gibi zevkli gelmiyor. Laptobum da eski olduğu için oynayamak istesem de oynayamam zaten arada sırada cs 1.6 atıyorum botlarla. Sana tavsiyem ekran kartı olmayan 10 yıllık core 2 duo işlemcili bir bilgisayar al sadece internette gezinebilecegin bilgisayar olsa oyun oynamak istesen de oynayamazsin çünkü bilgisayarın buna izin vermez.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı