Oyun esnasında aniden siyah ekran gelmesinin sebebi ne olabilir?

NewDAYI

Hectopat
Makaleler
3
Selamlar, başlıkta da belirttiğim gibi bugün ilk defa bir şey başıma geldi. Valorant oynarken ekran birden simsiyah oldu. Discord'dan ve oyun içerisinden sesler gelmeye devam ediyordu. Alt Tab, Görev Yöneticisi vs açmaya çalıştım, tepki olmadı hala siyahtı. Monitörün açıp kapama tuşuna basarak, kapadım ve tekrar açtım. Görüntü geldi. (PC'ye res atmadım) Bu olaydan sonra ekran kartını 46-47dk FurMark'ta Test'e tuttum. Her şey normaldi. Monitöre dokundum normal bir sıcaklık vardı, olması gerektiği kadar sıcaktı. Monitörüm de yeni, hayır sorun olsa açıp kapanınca da görüntü gelmez diye düşünüyorum. Neden kaynaklanır böyle bir şey?

Monitör dahil sistem özelliklerin nedir? Hangi görüntü kablosu kullanıyorsun? Dönüştürücü vesaire kullanıyor musun? Ekran kartının sürücüsünü güncel olduğundan emin olun, eğer güncelse bir önceki sürüme düşürüp deneyin.

Ekleme: AMD sistemine sahipseniz şu konuya mutlaka göz atın.

Monitör dahil sistem özelliklerin nedir? Hangi görüntü kablosu kullanıyorsun? Dönüştürücü vesaire kullanıyor musun? Ekran kartının sürücüsünü güncel olduğundan emin olun, eğer güncelse bir önceki sürüme düşürüp deneyin.

Ekleme: AMD sistemine sahipseniz şu konuya mutlaka göz atın.
Nvdia
2060super
DP
266.77 kullanıyorum. Bildiğim şeyler zaten. Olay günlüğünde bir şeyde bulamadım. Monitörü açıp kapayınca düzelmesi de ayrı bir garip zaten kafamı karıştıran o oldu.

Selamlar, başlıkta da belirttiğim gibi bugün ilk defa bir şey başıma geldi. Valorant oynarken ekran birden simsiyah oldu. Discord'dan ve oyun içerisinden sesler gelmeye devam ediyordu. Alt Tab, Görev Yöneticisi vs açmaya çalıştım, tepki olmadı hala siyahtı. Monitörün açıp kapama tuşuna basarak, kapadım ve tekrar açtım. Görüntü geldi. (PC'ye res atmadım) Bu olaydan sonra ekran kartını 46-47dk FurMark'ta Test'e tuttum. Her şey normaldi. Monitöre dokundum normal bir sıcaklık vardı, olması gerektiği kadar sıcaktı. Monitörüm de yeni, hayır sorun olsa açıp kapanınca da görüntü gelmez diye düşünüyorum. Neden kaynaklanır böyle bir şey?
Belki o anlık kabloda temassızlık oluşmuş olabilir, sonrasında monitörü dokunduğunuzda temazsızlık ortadan kalkmış olabilir. Devamında yaptığınız testlerde sorun çıkmamış.

Benim arkadaşa yeni sistem topladığımızda böyle bir siyah ekran problemi ile karşılaştık ne olur diye her şeye baktık bulamadık.
Sonra kendi anladı ekran kartı biraz fazla ağır gelmeye başlamış arada kabloda temassızlık yapıyormuş öyle çok saçma bir hatada olabilir.

Kolay gelsin şimdiden.

Dün gece furmaek uyguladım. 46dk test yaptım. Kart 70 derecede kaldı. Şu an memtest yapıyorum. Psu’da gayet iyi olduğunu düşünerek aldım. High Power GD 600W +80 Gold. Sisteme yük bindiren bir oyunda oynamadım. Valorantı 1280x1024 oynuyorum. Psu’yu o yüzden direkt test etmeden eledim. Sorun olsa furmarkta daha fazla yük altında ortaya çıkardı. Memtest hiç yapmamıştım, şimdi onu deniyorum bakalım.
Edit: Memtest yaptım. 2saat 20dk sürdü. Herhangi bir hata ile karşılaşmadım.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı