Oyun esnasında bilgisayardan çok ses gelmesi

Ragnarsson

Hectopat
Merhabalar, aşağıda belirttiğim şekilde bir sistemim var. Daha önce psu yetersizliğinden bilgisayarım oyun sırasında kapanıyordu. Yeni bir psu aldım, sorunsuz çalışıyor fakat şimdi canımı sıkan başka bir nokta var. Oyun esnasında bilgisayardan çok fazla ses çıkıyor. Saç kurutma makinesini çalıştırdığımızda çılgın gibi öter ya, aynen o şekilde ötüyor. Nfs heat ultra ayarlarda oynuyorum. Gpu sıcaklık değeri en çok 81’e kadar çıktı ve 75-81 arası gidip geldi. Sizce bu değerler normal mi? Bu sesi nasıl kesebiliriz. Şimdiden teşekkürler.

• AMD Ryzen ™ 5 1600 3.2GHz (Turbo 3.6GHz) 16MB cache AM4 işlemci.
  • ASRock A320M-HDVR4 socket AM4, DDR4 3200MHz+(OC), Ultra M.2, USB 3.1 gen1, HDMI, DVI, VGA mATX anakart - ASRA320M-HDVR4.
  • Adata DDR4 8 GB 3000MHz Single XPG Gammix D10 Red RAM (AX4U300038G16-SR10)
  • Seagate Barracuda 1TB 3.5" 7200RPM 210MB/s 64MB cache SATA3 masaüstü disk ST1000DM010.
  • ASRock RX580 8 GB Gaming D O.C 256Bit GDDR5 ekran kartı (OC certified Edition)
  • FSP HYDRO 600W 80+

Oyun açılma esnasında fanların frekansları normalden yükseğe çıkabilir bu da dönme hızlarını etkiler. Ama sorun fan sesi değil ise bazı oyunlarda bilgisayardan garip bir ses sorununu ben de yaşadım.
Sanki bir şey çiziliyormuş gibi bir ses geliyordu fakat hala bir çözüm bulamadım ona.

Oyun açılma esnasında fanların frekansları normalden yükseğe çıkabilir bu da dönme hızlarını etkiler. Ama sorun fan sesi değil ise bazı oyunlarda bilgisayardan garip bir ses sorununu ben de yaşadım.
Sanki bir şey çiziliyormuş gibi bir ses geliyordu fakat hala bir çözüm bulamadım ona.
Şimdi oyun açıkken fanları kontrol ettim ve sesi yapan ekran kartının fanıymış ve bi durum garibime gitti. Ekran kartımda çift fan var ve sadece bir tanesi dönüyor. Şu an 57 derece gpu sıcaklığı ve bu kadar ses çıkartması sinir bozucu. Acaba diğer fan neden dönmüyor?

Şimdi oyun açıkken fanları kontrol ettim ve sesi yapan ekran kartının fanıymış ve bi durum garibime gitti. Ekran kartımda çift fan var ve sadece bir tanesi dönüyor. Şu an 57 derece gpu sıcaklığı ve bu kadar ses çıkartması sinir bozucu. Acaba diğer fan neden dönmüyor?
Bu durumda ekran kartına test yapmanız için program yüklemenizi öneririm. Fanın dönmemesi gibi bir durumda monitörü anakarta bağladıysanız güç devresinde problem olabilir. Fanı iyice kontrol edin kablo dolanmış veya kalıplaşmış toz olabilir. Ya da ekran kartını aşırı zorlayacak bir test yaptıysanız ekran kartının güç devreleri bozulmuş olabilir. Asus GPU Tweaker 2 veya GPU z indirip değerleri kontrol edebilirsiniz. Çözüme ulaşamazsanız onarıma götürmeniz en iyisi olacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı