Oyun için Distro önerisi

• Konuyu başlatan Sanj1
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 17
  • Görüntüleme 713
Allah'ini seven NVIDIA kartlariyla Linux arasinda nasil bir problem oldugunu anlatabilir mi? Ben 18 yildir Linux kullaniyorum ve en az 10 tane Nvidia kartim oldu bu sure zarfinda. Hicbirinde problem yasamadim.
Ben ise hepsinde yaşadım desem?

. Sürücü yöneticisi, karta uygun sürüm mü bulmadı
. Performans kaybından masaüstü bile mi kastı
. Elle yüklemeye çalışıp sistemi kara ekranda takılı mı bırakmadım
. Bir program sürücüyü yüklü gördü diğeri görmedi mi
. Eski bilgisayarıma eski olduğu için hafif linux kurup eski ekran kartıyla kaç gün attığım vsyi mi

Hangi birini söyleyeyim bilemedim.

Linux dünyasında öğrendiğim çok önemli bir şey var. Ekran kartın ya çok eski olmayacak ya da eskiyse bile amd olacak. Hele bu iki maddenin dışına çık, hayatını zindana çeviriyor linux... Sanırsam iki maddede kalmışsınız gurur duymalısınız ki yukarıda yazıklarıma denk gelmemişsiniz.

Ben ise hepsinde yaşadım desem?

Sürücü yöneticisi, karta uygun sürüm mü bulmadı
Performans kaybından masaüstü bile mi kastı
Elle yüklemeye çalışıp sistemi kara ekranda takılı mı bırakmadım
Bir program sürücüyü yüklü gördü diğeri görmedi mi?
Eski bilgisayarıma eski olduğu için hafif Linux kurup eski ekran kartıyla kaç gün attığım vsyi mi?

Hangi birini söyleyeyim bilemedim.

Linux dünyasında öğrendiğim çok önemli bir şey var. Ekran kartın ya çok eski olmayacak ya da eskiyse bile AMD olacak. Hele bu iki maddenin dışına çık, hayatını zindana çeviriyor Linux... Sanırsam iki maddede kalmışsınız gurur duymalısınız ki yukarıda yazıklarıma denk gelmemişsiniz.

Simdi sürücü yoneticisi denen seye hayatim boyunca ihtiyacım olmadi o yuzden yorum yapamiyorum. Performans kaybini 2017 oncesinde AMD kullanmis olsan daha iyi bilirdin, NVIDIA'dan baska alternatifimiz yoktu. Suruculeri de tas gibi calisti yillarca, datacenterlarda super Computer'larda kullanildi hala da kullaniliyor. Eskiden NVIDIA suruculerinin paketi yoktu hiçbir dagitimda her sfeerinde elimizle kurardik ve calisirdi. Bir program surucuyu yuklu gordu digeri gormedi? Bunda programin sucu olamaz mi? Eski NVIDIA kartlari nouveau ile kullaniliyor Wayland falan kullaniyorlar. NVIDIA'dan cok daha buyuk sorunlarimiz oldu Linux uzerinde son 20 yıldır. Bunu rahatça soyleyebilirim.

Merhaba,

Valorant'ı yakın zamanda bıraktım ve artık Linux kullanmayı düşünüyorum. Kernel 0 seviyesinde çalışan oyunları da oynamıyorum. ProtonDB'ye baktım ve oynayacağım oyunlar doğal olarak destekleniyor veya ufak sorunlar ile oynanabiliyor. Sizlerden oyun için uygun distro önerisi istiyorum.

Pop!_OS kurup KDE kurman en iyisi olur. Yeni bir kullanıcı için güzel bir dağıtım. Onun haricinde varsayılan masaüstü ortamı cosmic de gayet güzeldir, kullanılabilir ve oyun performansı ya da kararlılığı noktasında ben KDE'den pek bir farkını göremedim.

Simdi sürücü yoneticisi denen seye hayatim boyunca ihtiyacım olmadi o yuzden yorum yapamiyorum. Performans kaybini 2017 oncesinde AMD kullanmis olsan daha iyi bilirdin, NVIDIA'dan baska alternatifimiz yoktu. Suruculeri de tas gibi calisti yillarca, datacenterlarda super Computer'larda kullanildi hala da kullaniliyor. Eskiden NVIDIA suruculerinin paketi yoktu hiçbir dagitimda her sfeerinde elimizle kurardik ve calisirdi. Bir program surucuyu yuklu gordu digeri gormedi? Bunda programin sucu olamaz mi? Eski NVIDIA kartlari nouveau ile kullaniliyor Wayland falan kullaniyorlar. NVIDIA'dan cok daha buyuk sorunlarimiz oldu Linux uzerinde son 20 yıldır. Bunu rahatça soyleyebilirim.
Ekran kartı çok önemli bir donanım. Dolayısıyla bunda sıkıntı çıkınca insanlar Windows'a dönüyor yine. Ben 2009-2010 yılları arasında Linux ile tanışmıştım. Linux Mint ve Pardus denemiştik. 2017 yılına kadar neler neler geldi tabi. Tam olarak kullanmaya başlamam yeni sayılsa da 2017-2018 yıllarından beri Linux deneyimi ediniyorum sayılır. Bu yaşanmışlıklarla yazdım o yorumu. Bu sorunları farklı mecralarda çok dile getirdim. Ama her seferinde en sonunda Windows'ta sorunsuz sıkıntısız çalışan donanımlarıma eski damgası vuruldu ve sorunun kaynağı bu gösterildi. Ne yapalım her dönemin giriş seviyesi de olsa gaming kasasını dizemiyoruz sonuçta.

Ekran kartı çok önemli bir donanım. Dolayısıyla bunda sıkıntı çıkınca insanlar Windows'a dönüyor yine. Ben 2009-2010 yılları arasında Linux ile tanışmıştım. Linux Mint ve Pardus denemiştik. 2017 yılına kadar neler neler geldi tabi. Tam olarak kullanmaya başlamam yeni sayılsa da 2017-2018 yıllarından beri Linux deneyimi ediniyorum sayılır. Bu yaşanmışlıklarla yazdım o yorumu. Bu sorunları farklı mecralarda çok dile getirdim. Ama her seferinde en sonunda Windows'ta sorunsuz sıkıntısız çalışan donanımlarıma eski damgası vuruldu ve sorunun kaynağı bu gösterildi. Ne yapalım her dönemin giriş seviyesi de olsa gaming kasasını dizemiyoruz sonuçta.
Mesela tekrar bir örnek veriyorum. Haier t5k dizüstü bilgisayarım var. Windows 10'da her donanım sıkıntısız çalışıyor ancak Linux'a geçtim mi ekran kartı cozutuyor. Sürücüsü yüklü mü yüklü... Nvidia değil bu sefer İntel dahili ekran kartı. Sonuç gene aynı ve durum gene eski donanımla Linux uyumsuzluğuna geliyor. Arrandale'ymiş baktım şimdi İntel Arrandale

Son düzenleme:
Tecrübem giriş seviyesi. KDE öncelikli tercihimdir. Windows'a benzemesi daha iyi olur. Sistem özelliklerimi paylaşmayı unutmuşum. i5 2400, 1050 Ti ve 8 GB RAM kullanıyorum. Ayrıyeten SSD takılı.

Merhaba,

Valorant'ı yakın zamanda bıraktım ve artık Linux kullanmayı düşünüyorum. Kernel 0 seviyesinde çalışan oyunları da oynamıyorum. ProtonDB'ye baktım ve oynayacağım oyunlar doğal olarak destekleniyor veya ufak sorunlar ile oynanabiliyor. Sizlerden oyun için uygun distro önerisi istiyorum.

Hocam oyun için en iyi distro carttur curttur, o listeler genelde zırva. En olası ihtimal daha yeni paketler olan distrolarda performansınızın artması olur. KDE sevdiğiniz için Fedora veya Debian'a göz atabilirsiniz. Ama daha giriş seviyesi için Linux Mint uygundur.

NVIDIA ile reel bir sorunu olmadı. Sadece kullanıcı tarafında güncel driver yükleme sorunları olmuş olabilir.

Şu sıra AMD ekran kartlarının oyun performansları bazı oyun çeşitlerinde ön sıraya çıkmış olsa bile, özellikle Pass de-Cryp işlemlerinde CUDA'dan faydalanılmaya devam ediyor.
Hatta şu şekilde bir fotoğraf ile örnek vereyim.

1693189461961.png

Bu fotoda yapılan işlem şudur. Özel bir anakart üzerine yerleştirilmiş GPU'lar ile şifre kırma işlemi yapılıyor. İşletim sistemi tabii ki Linux.

Ben Windows oyunum için Arch serisinin büyük bir kısmını buradaki arkadaşların anlatımları ile denedim. Şu an diğer diskte cachyos-KDE-Linux-230813 tarihli ISO ile yükleme yaparak oynuyorum.
Evet, oyun içinde bazı takılmalar yaşıyorum ama bu benim oyuna özel bir durum sanırım. Henüz takılmalara çözüm bulamadım ama denediğim Arch Linux içerisinde en iyi performansı bundan aldım.
Oyunu Lutris içerisinde en güncel Wine ile çalıştırdım. Bu arada forumda oyun için gerekli ayarlar üzerine rehber topicler bulunmakta.

Ama şunu da hatırlatmayı yapmadan konuyu bitirmek istemiyorum.
Her CPU'nun desteklediği bir GPU değeri var. Birçok arkadaşımız kullandıkları eski işlemcili bilgisayarlarına gidip güncel ekran kartı alıp hüsrana uğrayabiliyor. Yani alacağınız kullanacağınız ekran kartının istediği bir CPU güç ve RAM değerlerini de bilmeniz gerek.

Hatalı değil isem, geçmiş dönemde sizinki gibi i5 ama 2. veya 3.nesil bir işlemciye 1070 ekran kartını takıp Windows 8.1 de oyunu açmak isterken Windows'u crash olan kişiler hatırlıyorum. Genel bir örnek olmayabilir ama yaşanmış bir durum olduğu için hatırlatayım dedim.

yüzde 95 farketmşiyr galiba. bir çok dağıtım denedim eski yeni, zen kernel, xanmod, psd, bfq, falan ne varsa denedim alayını kisak, oibaf, arch tarafında bulunan mesa sürücülerini hepsini denedim, fps ve giriş geickmesi aynıydı. Ben de kolaylık sağladığı için Ubuntu'ya geçtim geri.

Geri
Yukarı