Oyun için GTX680 mi yoksa HD7970 GHz Edition mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yani bu durum da HD7970 daha az güç tüketiyor. Yani GTX680 den daha az güç tüketiyor doğru mu ?
Yok öyle bir şey beyler, GTX 680 daha az güç tüketir... GTX 600 serisi şuan HD 7000 serisin'den her yönden iyi. Isınma olsun, performans olsun, güç tüketimi olsun. ;) Ben AMD severim ama bu sene NVİDİA.

Her iki karta da 650 hatta 600 Watt bile yeter. Ama böyle üst düzey bir sistem kuracaksanız, mesela GTX 680 ve i7 3770k 750 watt almalısınız. Çünkü overclock yaptığınız zaman işlemci daha fazla güç tüketir.

Yani 600 Watt bu sistemin çalışması için yeterli... Ancak 750 Watt alıp garanti etmelisiniz, sonra başınız ağrıyabilir. Ancak böyle üst düzey sisteme 1500 Watt alanlar var, çok gereksiz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Fiyat konusunu atladın mevsres
Fiyat zaten o ayrı, O AMD'nin kanında olan bir şey ucuzluk, onu önceden belirtmişdim zaten. Benim söylememe gerek yok zaten AMD'nin fiyat konusunda iyi olduğunu herkes biliyor. ;)

Sanki o tabloyu siz kendiniz çizmişiniz gibi duruyor. Yanşlış anlamayın :D Burdan bakabilirsiniz. O Tablo Fake gibi duruyor Recep Baltaş :) Bizde yanlış yönledirme bilgilendirme kesinlikle olmaz.

Nvidia GeForce GTX 680 vs. AMD Radeon HD 7970 | PCMag.com

Geforce GTX 690 vs Radeon HD 7970 – Performance Comparison Benchmarks @ Hardware Compare

GTX690 çift gpu'lu kart HD7970 tek gpu'lu. Bu durumda GTX690'ın daha fazla güç tüketmesi normal. Ama bizim bahsettiğimiz GTX680 idi.

- - - Güncellendi - - -

Şimdi benim kafa çorba oldu. Ya bu test siteleri taraf tutuyor yada ben hiç bişey anlamıyorum. Peki recep bey bu iki farklı site de GTX680'nin daha az güç tükettiği tabloda görüyor. Benim sorum ise biz hangisine inanacağız.

Geforce GTX 680 vs Radeon HD 7970 – Performance Comparison Benchmarks @ Hardware Compare

AnandTech - Bench - GPU12

Ve donanım haber deki inceleme video'ların da yine aynı durum var.

Buradan izleyebilirsiniz.

AMD Radeon HD 7970 GHz Edition Bios Modlama

Not: Amacım tartışma ortamı çıkartmak değil zaten siz ben den çok daha bilgili birisiniz. Amacım eğer taraflı test yapan siteler varsa bundan sonra o siteleri takip etmeyelim ve başka insan'ları da yanlış yönlendirmeyelim. Ne nvıdıa ne intel nede amd taraftarıyım.

GLSCGN, Recep Baltaş'ın paylaştığı kartın tek başına tükettiği güç değerleri senin koyduğun sistemin toplam tükettiği güç tablosu o yüzden o kadar fark var. Ama sistemin toplam tükettiği güç sistemden sisteme değişir. Ordaki sistem ortalama bir sistem bir harddiskli overclocksuz işlemcili falan.

Yanlız 5450'ye bakın 14 Watt. ;)

600W bir güç kaynağı ikisine de yeter, nokta.

O kadar kesin konuşma benim bilgisayarımda ne takılı olup olmadığını bilmeden. Ben yeter mi diye birşey sormadım. Çoğu yerden güç tüketim değerlerine baktım kendi donanımlarıma baktım kimi zaman 600W bir psu yetersiz kalıyor HD7970 Ghz Edition karta. Ben gidip HD7970 Ghz Edition kart alsam ve psu yetmese sen ödeyecek misin parasını?

- - - Güncellendi - - -

Yok öyle bir şey beyler, GTX 680 daha az güç tüketir... GTX 600 serisi şuan HD 7000 serisin'den her yönden iyi. Isınma olsun, performans olsun, güç tüketimi olsun. ;) Ben AMD severim ama bu sene NVİDİA.

Her iki karta da 650 hatta 600 Watt bile yeter. Ama böyle üst düzey bir sistem kuracaksanız, mesela GTX 680 ve i7 3770k 750 watt almalısınız. Çünkü overclock yaptığınız zaman işlemci daha fazla güç tüketir.

Yani 600 Watt bu sistemin çalışması için yeterli... Ancak 750 Watt alıp garanti etmelisiniz, sonra başınız ağrıyabilir. Ancak böyle üst düzey sisteme 1500 Watt alanlar var, çok gereksiz.

Sistemi yeni toplamayacağım ekran kartı hariç hepsi var. Şu anda kullandığım ekran kartım çok dandik. Eski bilgisayarımdan kalanı kullanıyorum.

İleride ekran kartı satın alıcak olursan, GTX 680 alırsız tadından yenmez o sistem... ;) Bende aynı sistemi almayı düşünüyorum, i7 3770k ve GTX 680 veya GTX 670 inşallah.

İleride ekran kartı satın alıcak olursan, GTX 680 alırsız tadından yenmez o sistem... ;) Bende aynı sistemi almayı düşünüyorum, i7 3770k ve GTX 680 veya GTX 670 inşallah.

Mevsres umarım gönlüne göre olur sistem şimdiden hayırlı olsun.

- - - Güncellendi - - -

600W bir güç kaynağı ikisine de yeter, nokta.

Detaylı bir araştırma yaptım ve gördüm ki HD7970 GE yetmiyor benim sistemime. Diğer sistemlere yetip yetmemesi umrumda değil. PSU'nun verimlilik grafiklerine kadar baktım yazdım oraya. Bir tane çocuk çıkıp tripli tripli "600W her ikisine de yeter, nokta." diye bir cevap atıyor. Ne kadar kesin konuşuyorsun. Bilmeyen biri olsam bilgisayara zarar gelecek ondan sonra da dersin ki sorumluluk kabul etmem.

Herkesin bilmesi gereken bazı şeyler var PSU'larla alakalı.
PSU'lar kullanıldıkça sen ne kadar iyi şartlar altında kullansan da performanslarını kaybederler. Türkçe pek kaynak yok ama "capacitor aging" diye arama yaparsan ingilizce kaynaklardan bilgi edinebilirsin. PSU'nun ne kadar süre kullanıldığı ve ortalama ne kadar güçte çalıştığı bu konuda en önemli iki etken.
PSU'lar her sıcaklıkta eşit derecede verimlilik sağlamaz. Her PSU'nun optimum sıcaklıkları vardır. En verimli bu sıcaklıkta çalışır. Ben kendi PSU'ma optimum sıcaklığı garanti etmiyorum.
PSU'larda farklı farklı voltaj kanalları vardır. Her kablodan çıkan güç eşit değildir. Yani 600W PSU'nun 600 Watt'ının tamamı 12V kanalına verilir anlamına gelmiyor bu. Ekran kartları 12V kanalından güç alır. Bu yüzden PSU'nun geneline değil daha detaylı bakmak gerekir ekran kartı için. Güç kaynağının ekran kartına yetip yetmemesi güç kaynağının 12V kanalına kaç watt enerji sunduğuyla alakalıdır.

Kesin konuşup insanları yanlış yönlendirmeyin. Ben kimseye demedim güç kaynağım yeter mi diye.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı