Oyun için i5 8400 Alınır mı?

Birkaç sene sonra yarı yolda bırakır. Yarı yolda bırakmaz diyenler de bu işten anlamayanların üstü kapalı yorumlarıdır. 2017'de çıkmış oyunda %90 CPU kullanımına ulaşan bir modelin, 2-3 yıl sonra çıkacak AAA oyunlarda yeterli geleceğini söyleyenlere sadece gülüyorum.

R5 2600 daha tercih edilesi, gelecek vaat eden, saf güç olarak tokatlayan ve uzun ömürlü bir işlemcidir.

Testler ortada, göre göre lades diyorsanız tercih sizin. i5 7500'ün BF1 gibi oyunlarda GTX 1060/RX 580'i beslemeyemiyor oluşu gibi düşünebilirsiniz. Aynı senaryo olacak bu işlemcide de.
İşte bu yüzden kafam karıştı. Amma i5 7500 4 çekirdek bir işlemci i5 8400 ise 6. Tabii ki Ryzen 6\12 olarak daha iyi. Benim 8400 yönelme sebebim 3-5 fps artık almak değil. AMD'e güvenemiyorum bilmiyorum neden. Fazla frekanslı RAM istemesi, sıcaklık yanlış göstermesi felan kafamı karıştırıyor.

İşte bu yüzden kafam karıştı. Amma i5 7500 4 çekirdek bir işlemci i5 8400 ise 6. Tabii ki Ryzen 6\12 olarak daha iyi. Benim 8400 yönelme sebebim 3-5 fps artık almak değil. AMD'e güvenemiyorum bilmiyorum neden. Fazla frekanslı RAM istemesi, sıcaklık yanlış göstermesi felan kafamı karıştırıyor.
Ryzen 5 2600 da alınır, İ5 8400 de alınır. İkisi de iyi işlemci. Uzun süre götürmez tabii ki bunlar seni ama birkaç sene götürür.

Sıcaklık yanlış göstermesi? Öyle bir sorun vardı, 20 derece fazla gösteriyordu BIOS ekranında, düzelttiler. Fazla frekanslı RAM istemiyor. Eğer yüksek frekanslı RAM alırsan alacağın performans artıyor. Zaten aşırı fiyat farkı bulunmuyor RAM'ler arasında. Senin sistemin için yararlı olacak bir şey.

i5 7500 ile i5 8400'ü karşılaştırmadım. 2-3 yıl sonra onun yaşadığı vahimliği yaşayacağını belirttim. Kısa vadede hoş görünse de uzun vadede üzer.

AMD kötü olsa, biz de AMD kullanmayız herhalde :) 1.5 yıldır R5 1500x kullanıyorum. Yok bir sorunu AMD'nin arkadaşlar. Artık şu önyargılarınızı kırın ve paranızın ve isteklerinin hakkını verecek modeli tercih edin.

3000 MHz RAMler artık ulaşılmaz ve pahalı değiller, hatta birçok firma bu satılmayan RAMleri elden çıkarmak için gayet uygun fiyatlara satıyorlar.

Sıcaklık konusu ise stok soğutucu ve stok macunlarla her işlemcide ısınma sorunu yaşarsınız. Bende de i5 8400 vardı, stok soğutucuyla 75-80 dereceleri görürken, 120 liralık bir kule tipi soğutucuyla 55 dereceye düştüm.

R5 2600 de alsanız i5 8400 de, ortalama bir soğutucu almanızı öneririm.

AC Odyssey için söylüyorum, arkaplanda bir program bile bırakmamanız lazım. Yoksa stutter festivaline dönüyor oyun. Jira arkadaş bu konuda haklı. Yarı yolda bırakma kısmında katılmasam da, bu işlemcilerin pek de işlevsel olmadığı konusundaki yorumuna katılıyorum.

Sonuçta bilgisayar denilen bir aleti kullanıyoruz, daha 1.5 yaşında bir işlemciyle oyun oynarken "şunu kapatayım bunu kapatayım" kafasına girmek pek hoş bir tecrübe ve deneyim olmuyor.

Kapatınca donmalar gidiyor mu, evet. Olması gereken de bu zaten. Bu şartı sağladığın sürece %100 kullanım ile donmalar yaşamazsın. Ama Spotify, Discord, tarayıcı bunları gönül rahatlığıyla açamayacaksan PS4 al daha iyi nihayetinde. :)

Her oyunda böyle değil, ama AC Odyssey'de böyle oldu. Oyuna 110 saat ayırdım ve o 110 saat boyunca bilgisayar adeta izole olmuş bir PS4 gibiydi. İşlemci payından kapmasın diye interneti, anti güvenlik programını bile kapattım. Çünkü en küçük bir işlemci payı alan program çalıştığında, donma yaşıyorsun. Hoş bir tecrübe değil.

Bu anlattıklarımı Ryzen 2600'de yaşamayacaksın, olay bundan ibaret.

Yoksa FPS olarak da aynı alırsın, ömür olarak da iki işlemcinin oyun FPS'si konusunda götüreceği yerler aynıdır. Ama r5 2600 ile yıllar geçse de arka planda uygulama çalıştırma rahatlığın asla son bulmaz. i5 8400 ise şu anda bile bu rahatlığı sunamıyor.

İntel i5 8400 oyun konusunda çok güçlü bir işlemcidir. Amd ryzen ile aradaki fps farkı ekran kartına göre çok yüksek derece değişiyor. Amd r5 2600x 4.2 ghz ve i5 8400 stok hızla ile test edilen bir video özellikle bf5 gibi yüksek cpu kullanan oyunlardaki performans farkını görebilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Çok güzel açıklamışsıniz her biriniz. Ben kendim de bunları görüyorum. Ama AMD karşı önyargılarım malesef var. Nedenini bilmiyorum). Arkadaş 1500x 1.5 yıl sorunsuz bir şekilde kullandığını söylüyor. Sanarım kendimi ikna edip Ryzen 5 2600 ve B450M anakart alıp 3000 serisi çıkınca 3600X upgradesi yapacağım yıllarca parça değiştirmemek için

Aldığın şey çok iyi ve ayrıca orta. Tabikide bırak sen onu 15 yıl dayanır. (Dayanır ama ilk günkü gibi oynatır mı bilmiyorum.)
Ana hedef 1080P ultra ayarlarda oyunculuk deneyimi. Render yapmam en fazla yapacağım şey kendim için montaj yaptığım 30-60 saniyelik videolar olur. Yani profesyonel renderla uğraşmam. Ekran kartsız idare edip GTX 1660 Ti veya RTX2060 almayı planlıyorum. i5 8400 almayı düşünüyorum. 4 RAM slotlu B360 yongalı anakartla kullanacağım. Anakartın sitesindeki bilgilere göre 9. Nesil İntel işlemcilere de destek veriyor. İ5 8400 3 sene falan bana oyun keyfi yaşatır mı? Alayım mı?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı