Çözüldü Oyun İçin Linux Dağıtımı Önerisi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Exinie

Kilopat
Windows'dan aşşırı derecede bıktım ve bunaldım, beni bilen bilir. Oyun için stabil, kasmayacak bir Linux dağıtımı arıyorum, altını çizerek söylüyorum stabil olsun lütfen şuana kadar kullandığım Linux dağıtımları pek stabil değildi.

Peki Linux'dan memnun kalır mıyım? En son Linux kullandığımda CS:GO da farkedilebilir derecede ekran yırtılması oluyordu ve fare hassasiyeti bana garip gelmişti.

Oynayacağım oyunlar: CS:GO , Saints Row The Third , Saints Row IV

Saints Row oyununu oynamak için de Hamachi ye benzer bir yazılım kullanıcağız, onu da açması gerek.

Önerileriniz için teşekkürler :)

Çözüm
Stabilite açısından Debian, güncellik açısından Arch derim. Hem stabil hem güncel mi, işte o Manjaro. AMD için son native sürücü Mesa 19.3.3 kullanılıyor. NVIDIA tarafında da yüksek destek mevcut.

Linux üzerinde oynayamayacağınız oyun sayısı az, offline oyunlar genellikle çalışıyor. Çalışmayan oyunlar da anticheat sistemi yüzünden. Ama BattleEye yakın zamanda bu sorunu Steam ile çözecekmiş :)

Steam aynı zamanda Wine’ın geliştirilmiş forku Proton’u kullanıyor. Ayarlar kısmından açabiliyorsun.
Hocam Manjaro APT değil Pacman kullanıyor. Güncellemek için sudo pacman -Syu yazmalısınız. Program kurmak için -S kullanabilirsiniz.

Make için de makepkg -si kullanmalısınız.

Hocam tam anlayamadım, aslında beceremedim dediklerinizi yapmama rağmen yanlış kod gibi hatalar veriyor. Zahmet olmazsa ve müsait iseniz aşağıdaki kodları Manjaro ile uyumlu hale getirebilir misiniz?

Kod:
sudo apt-get install git dkms git make build-essential
wget --no-check-certificate https://github.com/Mange/rtl8192eu-linux-driver/archive/realtek-4.4.x.zip
unzip realtek-4.4.x.zip
cd rtl8192eu-linux-driver-realtek-4.4.x
make
sudo make install
sudo depmod -a
sudo modprobe 8192eu
sudo reboot
Manjaro'ya APT sitemini yükleyebiliyor isek tadından yenmez valla. :)

Öncelikle sudo pacman -Syu yazıp paketleri güncelleyin.

Sonra sudo apt-get yazan yerleri, sudo pacman -S olarak değiştirin.

Make ve sudo make install yerine sudo makepkg -si yazın.
Geri kalan kısımlar aynı görünüyor.

Wifi adaptörü ile ilgili sorun mu yaşıyorsunuz? Aygıtınızı direkt okuması gerekiyor. Çıkartıp başka bir porta takmayı denediniz mi?

Öncelikle sudo pacman -Syu yazıp paketleri güncelleyin.

Sonra sudo apt-get yazan yerleri, sudo pacman -S olarak değiştirin.

Make ve sudo make install yerine sudo makepkg -si yazın.
Geri kalan kısımlar aynı görünüyor.

Wifi adaptörü ile ilgili sorun mu yaşıyorsunuz? Aygıtınızı direkt okuması gerekiyor. Çıkartıp başka bir porta takmayı denediniz mi?

Ben bu adaptör ile Ubuntu 19.04 denedim onda da adaptörü tanımamıştı, telefonun internetini USB kablosu ile tanıtıyorum ve sürücüyü kuruyorum. :)

Manjaro'yu minimal kurarak hata etmişim şuan normalini kuracağım tekrardan hatta oyunlar sıkıntısız olursa Windows'u silip direk SSD diskime kuracağım Manjaro yu :D

Ayrıca bence sizi forumda Linux yöneticisi yapmalılar :)

Ekran kartınız nedir ve başlangıçta driver kısmında free mi non-free mi seçtiniz? Ona göre devam edelim.

Ayrıca Manjaro kurulumunda minimal kısmı mı vardı ya, ben fark etmemiştim.

Yönetici olmak için ne vaktim ne isteğim var maalesef :)

Mesela forumdaki MacOS Moderatörleri gibi Linux Moderatörleri de olabilir.

En iyi aday siz duruyorsunuz, isterseniz yardımcınız olabilirim 🤗
Evet Moderatör iyi olabilir ama benden çok daha iyi bilen arkadaşlar var, bence onlardan biri de olabilir. Çünkü çok sorumluluk kabul eden birisi değilim, yönetim ile uyuşamayabilirim :)

Ayrıca sıradan biri olarak sorun çözmek daha eğlenceli 😅

Ekran kartınız nedir ve başlangıçta driver kısmında free mi non-free mi seçtiniz? Ona göre devam edelim.

Ayrıca Manjaro kurulumunda minimal kısmı mı vardı ya, ben fark etmemiştim.

Yönetici olmak için ne vaktim ne isteğim var maalesef :)

Ekran kartım GTX 1050 TI, zaten onu tanıtmayı biliyorum. Free seçtim diye hatırlıyorum kendisi açık kaynak oluyor herhalde öyle düşünüyorum.

Şuan minimal olmayan ve KDE masaüstü ortamına sahip sürümün ISO dosyasını indiriyorum kurulumu nasıl yapmalıyım? Free mi yoksa Non-Free mi seçmeliyim?

Ekran kartınız Nvidia olduğu için non-free seçebilirsiniz(internet kullanacak), ama tavsiyem free seçip kurulumdan sonra ekran kartını tanıtmanız.

Ben Windows kurarken kurulum ekranında internete bağlanmayıp tüm ayarlar, sürücüleri kurup vs yaptıktan sonra internete bağlanırım. Bu alışkanlık olduğundan Linux'da da aynısını yapıyorum, yani Free seçeceğim, doğru mu?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı