Oyun için VA mı IPS mi?

Siyah sahnelerde siyahı dibine kadar yaşamak istiyorsanız VA, renk kalitesi için IPS tercih edin. Ancak aklınızda bulunsun, IPS panellerde ışık sızması sorunu bir hayli yaygın. Bu nedenle hikayeli oyun oynayacağınızı ve PS5 kullanacağınızı göz önüne alırsak VA sizin için daha uygun gibi.

Bence yanlış düşünüyorsunuz. Sırf IPS modellerde sorunlar çıkabiliyor diye veya daha yaygın diye VA önermek doğru değil.
Sonuçta eğer sorunlu bir monitör alırsa zaten iade eder. Önemli olan iyi bir monitör alması.

IPS Glow ile ışık sızmasını karıştırmışsınız. IPS, gecikme ve kalite olarak VA paneli çok rahat dövüyor.

Bence yanlış düşünüyorsunuz. Sırf IPS modellerde sorunlar çıkabiliyor diye veya daha yaygın diye VA önermek doğru değil.
Sonuçta eğer sorunlu bir monitör alırsa zaten iade eder. Önemli olan iyi bir monitör alması.
Öyle hocam ama hikayeli oyunlarda VA IPS pek fark etmiyor bence, hatta karanlık temalı oyunlarda VA daha iyi sonuç veriyor. Ancak rekabetçi için VA önermem, IPS daha iyidir. Sonuç olarak şans işi tabii ki ama piyasada ucuz IPS ekranların çoğunda az da olsa ışık sızması problemi var, 4 monitör değiştim ardarda bu yüzden söylüyorum. Işık sızması olayı dert olacaksa kaliteli bir VA alması daha doğru bana göre, yoksa benim de gönlüm IPS ten yana.
IPS Glow ile ışık sızmasını karıştırmışsınız. IPS, gecikme ve kalite olarak VA paneli çok rahat dövüyor.
Hayır IPS glowu da backlight bleedingi de biliyorum, glow o kadar rahatsız etmezken bleeding insanı deli ediyor.

Tavsiyem bir teknoloji marketine gidip IPS ile VA paneli yan yana koyup bakmak olur. Çünkü göz ile alakalı bir olay bu. Şahsen ben VA tercih ediyorum. Fakat çoğu kişi IPS tercih ediyor. En belirgin fark IPS panelin görüş açısı daha geniş olur. Renkleri daha iyidir. Fakat VA panel siyahı daha iyi verir.

PS için konfor ve sahnelemeler hep daha iyidir. Size tavsiyem canlılığı ve göze olan rahatlığıyla VA panel kullanmanız. Benimkinden daha iyi bir açıklama gelirse tabii ki sadece bir öneri olarak kalıyor efendim.

Renk değerlerine göre değişir ARGB, DCI P3, REC 709, PRO Res. gibi renk gamı yüzdeleri yüksek olan daha iyidir. Mesela %92 ARGB sunan VA panel %83 ARGB değer sunan İPS panelden daha iyidir. NTSC önemsiz bir faktör, çünkü kendisi analog.

Öyle hocam ama hikayeli oyunlarda VA IPS pek fark etmiyor bence, hatta karanlık temalı oyunlarda VA daha iyi sonuç veriyor. Ancak rekabetçi için VA önermem, IPS daha iyidir. Sonuç olarak şans işi tabii ki ama piyasada ucuz IPS ekranların çoğunda az da olsa ışık sızması problemi var, 4 monitör değiştim ardarda bu yüzden söylüyorum. Işık sızması olayı dert olacaksa kaliteli bir VA alması daha doğru bana göre, yoksa benim de gönlüm IPS ten yana.

Hayır IPS glowu da backlight bleedingi de biliyorum, glow o kadar rahatsız etmezken bleeding insanı deli ediyor.
Bleeding'in VA panelde daha fazla olduğunu da bilirsiniz o zaman.

Yeni konular

Geri
Yukarı