Oyun nasıl yapılır?

Hocam ilk önce şunu belirlemelisiniz. 2D mi yoksa 3D mi oyun yapacaksınız. Sonra Online mi singleplayer mi yapacaksınız. Bence ilk Single ile başlayın Online'ın altyapısı daha zor. Udemy veya ücretsiz olarak YouTube'dan rehberleri inceleyebilirsiniz. Oyun yapacağınız motoru kendiniz seçmeniz gerekecektir. Şu anda en çok kullanılan motorlar. Unreal Engine ve Unity motorlarıdır. Bu motorların internette tonlarca rehberi ve incelemek isterseniz örnek projeleri mevcut.

Hocam ben bu işlere ciddi anlamda başlamadığım için bir kurs satın almadım sadece videolar izleyip kodları biraz inceledim. Bir yakınım bu kursu aldı ve şu anda Unity ile baya uğraşıyor. Ortaya güzel projeler çıkarttı. İsterseniz kursu bir inceleyin. Öğreneceğiniz garanti değil ama siz bilirsiniz.

NOT: Kendin araştırarak ücretsiz kurslar falan bulabilirsin. Youtube da kaynak SINIRSIZ

Hocam ilk önce şunu belirlemelisiniz. 2D mi yoksa 3D mi oyun yapacaksınız. Sonra Online mi singleplayer mi yapacaksınız. Bence ilk Single ile başlayın Online'ın altyapısı daha zor. Udemy veya ücretsiz olarak YouTube'dan rehberleri inceleyebilirsiniz. Oyun yapacağınız motoru kendiniz seçmeniz gerekecektir. Şu anda en çok kullanılan motorlar. Unreal Engine ve Unity motorlarıdır. Bu motorların internette tonlarca rehberi ve incelemek isterseniz örnek projeleri mevcut.

Singleplayer 3D bir hikaye oyunu tasarlamak istiyorum.

Öncelikle tamamen özgün olman gerekiyor bizim bazı türk geliştiriciler gibi oyun dünyasının çin malı olma yolunda ilerleme derim. Çakmasını yapıyorlar bari iyi yap daha da kötüsünü yapıyorlar. Büyük oyunlarla başlama daha düşük 2 boyutlu oyunlarda özgün olmaya çalış yavaş yavaş geliş.

Hocam 3D oyun sizin için zor olacaktır. Öncelikle modelleme var. Ki o da kodlamasını öğrenmek kadar zordur. Animasyon var. O da aynı şekilde kursunu almadan yapılabilecek bir şey değil. Benim tavsiyem bir kodlama dili seçip onu öğrenmeye çalışın.

Hocam aklınızda nasıl bir şey var mı? Kodlamayla aranız çok iyi değilse

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videoda AT0m kodsuz oyun yapılabilen oyun motorunu tanıtıyor. Bir inceleyin
Veya Unreal Engine ile yapmayı deneyin kodlama biraz daha az.

Dostum Google öyle her şeyin aracı değil gelirsin 12 yaşındaki çocuk yanlış bilgi verir 20 yaşındaki adam saçmalar ben burada bunu bilen kişilere soruyorum ki bana düzgün video atsınlar oyun yapmanın ciddi bir şey olduğunu biliyor musun Google'deki her şeye güvenilmez bunu bilen kişiler için buraya yazdım.

Yani kusura bakma ama sen böyle giriş seviye bir soruyu Google üzerinden ya da farklı kaynaklar üzerinden araştırmaya üşenip, benim seni mesajla bu işe başlatabileceğimi düşünüyorsan gerçekten o iş yaş. Zira sektöre girdiğinde, bir konuda seniora soru sorduğunda sana vereceği cevap araştırdın mı ya da git şuradan araştır şeklinde olacaktır. Seninle uğraşmak istemediğinden değil, araştırma yapmayan kişinin bu işi yapamayacağı için.

Ayrıca dümdüz matematik dersi gibi video listesi olsun izleyeyim öğreneyim kafasıyla da bu işi yapamazsın.

Madem oyun yapmak istiyorsun sana söyleyeyim nasıl yapacağını, yapmak istediğin bir oyunu seç ve onu yapmaya başla bu kadar.

Geri
Yukarı