Oyun oynamak için Windows mu, Linux mu?

Arkadaşınız kısmen haklı ama fazla abartmış.

Nvidia kart kullanıyorsunuz Windows ile daha fazla fps alırsınız. Nvidia ile Linux pek iyi takılmıyor. AMD kartınız var ise Vulkan ve OpenGL (Örnek; RDR2 ve Minecraft) kullanan oyunlarda Windows'dan daha fazla performans alabilirsiniz. Linux'un Nvidia kartlar dışında donanım kullanımı ve performansı Windows'a göre daha iyi.

Arkadaşlar, biraz kafamı karıştırdı konu. Arkadaşım diyor ki, Windows'dan acilen çık bırak Linux geç oyun performansı daha iyi, SSD öldürmek için yapılmış işletim sisteminin teki Windows, gibi şeyler dedi bana. Diyor Windows senin sadece Opera açıkken 6 GB RAM'ını yiyor, Linux 1 GB diyor ve cidden baktık öyle. Kısacası oyun için Windows / Linux?

Selam Ege!

Öncelikle GNU/Linux kategorisine hoş geldin. Arkadaşına pek takılma. GNU/Linux'un güzellikleri tabii ki var ancak bu Windows'un berbat olduğu anlamına gelmez. GNU/Linux'un artılarını sana birazcık sayayım.

• Güvenlik anlamında daha iyi.
  • HDD'li sistemlerde daha hızlı çalışıyor.
  • Windows'tan daha iyi performans alabilirsin. (Oyun hariç)
  • ARM mimarisinde daha verimli çalışıyor.
  • AMD ekran kartın varsa belirli yazılımları donanımsal hızlandırma ile kullanabiliyorsun.
  • Çok fazla özelleştirilebilir. İstediğini yapabilirsin. Sistem tamamen sana ait. İstersen macOS, istersen Windows, istersen de Orchis teması yapabilirsin.
  • Kendine ait güzel bir topluluğu var. Çok cana yakın insanlar. Tanışınca alışacaksın.
  • Özgür yazılım olması bence en iyi artısıdır GNU/Linux'un.
Gördüğün üzere GNU/Linux'un pek çok artısı var. Ama ne yazık ki oyun bunlardan biri değil. Oyun da oynanabiliyor ama ben Windows'ta oynamaya devam etmeni tavsiye ederim. Hele ki Nvidia ekran kartın varsa Windows'u tutmalısın diye düşünüyorum.

Ayrıca arkadaşın biraz yanlış konuşmuş sanki. Linux'un oyun performansı AMD ekran kartı kullanmıyorsan daha iyi değil. Ama AMD kullanıyorsan tabii ki orası değişebilir. Daha az da alabilirsin daha çok da.

Özetlemek gerekirse GNU/Linux'u deneyebilirsin. Ben sana başlangıç için Linux Mint öneririm. Eğer bir sorunun olursa burada konu açabilirsin. Elimizden geldiğince sana yardımcı olabiliriz.

Yazımı okuduğun için teşekkürler!

Fanboyluga gerek yok, 3-5 FPS fazla veriyor diye (o da verirse) Windows'la derdi olmayan adamin Linux kullanmasi anca mazosizmle aciklanabilir. Hani Linux'u cok seversin Windows'a katlanamazsin o zaman sikinti yok istedigini yap ugras calistir oyunlari ama diger turlu akilli adamin yapacagi is degil.

RX 5600 XT ekran kartım DirectX'de genelde sıkıntı çıkarıyor. Özelikle 12 sürümü ekran kartını daha yoğun bir şekilde kullandığı için oyunların ortasında ekran kartı görüntü vermeyi durduruyor ve bilgisayarı resetlemeden de düzelmiyordu. Linux üzerinde oyunları DirectX'den Vulkan'a dönüştürüp o şekilde oynuyorum. Bana göre daha cazip şuanda Linux üzerinde oynamak en azından 10-15 dakika da bir bilgisayarı resetlemek zorunda kalmıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı