Oyun oynarken bilgisayar kendini yeniden başlatıyor

lkaganl

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, sistemim:
ASUS Prime H610M-D 3200MHz DDR4 Soket 1700 M.2 HDMI D-Sub mATX Anakart
Corsair 8 GB Vengeance LPX Siyah 3200MHz CL16 DDR4 Single Kit RAM
ASUS GeForce RTX 3060 Dual White OC 8 GB GDDR6 128 Bit Ekran Kartı
Intel Core i3 12100F 4.3GHz 12MB Önbellek 4 Çekirdek Soket 1700 10nm İşlemci
Power Boost VK-K521B 650W 80+ USB 3.0 Mesh RGB ATX Mid Tower Kasa
MLD M300 1TB NVMe 2280 GEN3x4 M.2 SSD (3300 MB Okuma / 3100 MB Yazma)

Oyun oynamıyorken hiçbir şekilde kapanmıyor ancak oyunu açtıktan 1 saat bazen yarım saat sonra birdenbire bilgisayar kapanıp hiçbir uyarı hiçbir sorun vermeden kendini yeniden başlatıyor ve 5 saniye sonra tekrar bilgisayar hiçbir şey olmamış gibi açılıyor. Olay Görüntüleyicisinde ise "Sistem düzgün kapatılmadan yeniden başlatılmış. Bu hatanın nedeni sistemin yanıt vermeyi durdurması, kilitlenmesi veya beklenmeyen bir şekilde güç kaybına uğramış olması olabilir." diyor ve KERNEL 41 yazıyor. İnternetten de araştırdım dediği şeyleri yaptım hiçbir sorun yok. Neden kapandığına dair hiçbir şey söylemiyor, sadece durduk yere kapanıyor. Oyun oynarken CPU GPU ısınmasını kontrol ediyorum kullanım oranlarını kontrol ediyorum hiçbir şekilde ne bir şey ısınıyor ne bir şey oluyor hiçbir şey olmuyor. Hiçbir sorun da söylemiyor durduk yere kapanıyor. Tekrar tekrar baktım bir bağlantı sorunu da yok bir şey de çıkmıyor dediğim gibi. Saatlerce açık bıraktım, oyun açık değilken hiç sorun yok.

Bilgisayarımda CS:GO, Cyberpunk 2077, Insurgency Sandstorm, Warzone 2.0 gibi oyunlar yüklü ve herhangi birini açtığımda bazen 1 bazen yarım bazen de 2 saat sonra kendini yeniden başlatıyor bilgisayar.

Denediğim şeyler:
Ekran kartını tekrar takmak, jelatini çıkartmamışım onu da çıkartıp tekrar yaptım.
Windows'u silip tekrar kurdum.
Sürücüleri tekrar tekrar kontrol ettim hepsi güncel.
Armoury Crate yükledim ASUS'un kendi anakartı ve ekran kartı diye o da hiçbir problem söylemiyor. Dediğim gibi ısınma sorunu da yok. ( Isınma sorunu olunca CPU Isınma problemi falan yazardı o da yazmıyor.)
İnternette KERNEL 41 sorunu çözümlerinin CMD çözümlerini ve yapmam gerektiğini söyledikleri şeyleri yaptım. Hiçbiri olmadı, düzelmedi.

Yardımcı olan herkese şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar, sistemim:
ASUS Prime H610M-D 3200MHz DDR4 Soket 1700 M.2 HDMI D-Sub mATX Anakart
Corsair 8 GB Vengeance LPX Siyah 3200MHz CL16 DDR4 Single Kit RAM
ASUS GeForce RTX 3060 Dual White OC 8 GB GDDR6 128 Bit Ekran Kartı
Intel Core i3 12100F 4.3GHz 12MB Önbellek 4 Çekirdek Soket 1700 10nm İşlemci
Power Boost VK-K521B 650W 80+ USB 3.0 Mesh RGB ATX Mid Tower Kasa
MLD M300 1TB NVMe 2280 GEN3x4 M.2 SSD (3300 MB Okuma / 3100 MB Yazma)

Oyun oynamıyorken hiçbir şekilde kapanmıyor ancak oyunu açtıktan 1 saat bazen yarım saat sonra birdenbire bilgisayar kapanıp hiçbir uyarı hiçbir sorun vermeden kendini yeniden başlatıyor ve 5 saniye sonra tekrar bilgisayar hiçbir şey olmamış gibi açılıyor. Olay Görüntüleyicisinde ise "Sistem düzgün kapatılmadan yeniden başlatılmış. Bu hatanın nedeni sistemin yanıt vermeyi durdurması, kilitlenmesi veya beklenmeyen bir şekilde güç kaybına uğramış olması olabilir." diyor ve KERNEL 41 yazıyor. İnternetten de araştırdım dediği şeyleri yaptım hiçbir sorun yok. Neden kapandığına dair hiçbir şey söylemiyor, sadece durduk yere kapanıyor. Oyun oynarken CPU GPU ısınmasını kontrol ediyorum kullanım oranlarını kontrol ediyorum hiçbir şekilde ne bir şey ısınıyor ne bir şey oluyor hiçbir şey olmuyor. Hiçbir sorun da söylemiyor durduk yere kapanıyor. Tekrar tekrar baktım bir bağlantı sorunu da yok bir şey de çıkmıyor dediğim gibi. Saatlerce açık bıraktım, oyun açık değilken hiç sorun yok.

Bilgisayarımda CS:GO, Cyberpunk 2077, Insurgency Sandstorm, Warzone 2.0 gibi oyunlar yüklü ve herhangi birini açtığımda bazen 1 bazen yarım bazen de 2 saat sonra kendini yeniden başlatıyor bilgisayar.

Denediğim şeyler:
Ekran kartını tekrar takmak, jelatini çıkartmamışım onu da çıkartıp tekrar yaptım.
Windows'u silip tekrar kurdum.
Sürücüleri tekrar tekrar kontrol ettim hepsi güncel.
Armoury Crate yükledim ASUS'un kendi anakartı ve ekran kartı diye o da hiçbir problem söylemiyor. Dediğim gibi ısınma sorunu da yok. ( Isınma sorunu olunca CPU Isınma problemi falan yazardı o da yazmıyor.)
İnternette KERNEL 41 sorunu çözümlerinin CMD çözümlerini ve yapmam gerektiğini söyledikleri şeyleri yaptım. Hiçbiri olmadı, düzelmedi.

Yardımcı olan herkese şimdiden teşekkür ederim.

PSU yetersiz geliyor ya da PSU'da sıkıntı var.
1686087101743.png

PSU yetersiz geliyor ya da PSU'da sıkıntı var. Eki Görüntüle 1810131
Ya buna da çok baktım ama bir problem yok PSU'da, 650Watt her türlü sistemi karşılıyor yani Eğer biliyorsanız böyle konuları yardımcı olabilir misiniz ? Yani sadece oyunlarda gitmesi buna işaret mi diyorsunuz ?

Ya buna da çok baktım ama bir problem yok PSU'da, 650Watt her türlü sistemi karşılıyor yani Eğer biliyorsanız böyle konuları yardımcı olabilir misiniz ? Yani sadece oyunlarda gitmesi buna işaret mi diyorsunuz ?
Oyun harici kapanmıyor sadece oyun oynarken.

PSU yetersiz geliyor ya da PSU'da sıkıntı var. Eki Görüntüle 1810131
Bildiğiniz PSU testi yapabileceğim bir uygulama var mı ?

OCCT ile sistemi zorladım işlemci ve ekran kartı %100 durdu 5 dakika boyunca ve 70 dereceye kadar falan ısındı kapattım programı. Ona rağmen kapanmadı ama oyun oynarken kapanıyor. Oyunla ilgili yazılımsal bir problem var gibi ancak internette böyle bir problem bulamadım.

Aynı sorunu alan arkadaşlar için yazıyı devam ettireyim:
--Asus'un kendi sitesinden anakart numaramı yazıp sürücüleri tekrar yükledim.
--AI Suite 3 yükleyip oralarda problem var mı kurcaladım.
--Ekran kartımın üzerinde "Kullanmadan önce çıkarın" yazan jelatini çıkartmamışım onu fark ettim ve onu çıkarttım.
--Ekran kartının üzerine taktığımız PSU kablosunu yanında verilen ikinci bir yan kabloyla değiştirdim.
12 saattir bir problem olmadı, bu 12 saatinde 2 saatini Cyberpunk 2077 yüksek ayarlarda ışın izlemeli oynadım.
Şu an bir problem yok ki, umarım böyle devam eder.

gibi*

Son düzenleme:

Oyun harici kapanmıyor sadece oyun oynarken.

Bildiğiniz PSU testi yapabileceğim bir uygulama var mı ?

OCCT ile sistemi zorladım işlemci ve ekran kartı %100 durdu 5 dakika boyunca ve 70 dereceye kadar falan ısındı kapattım programı. Ona rağmen kapanmadı ama oyun oynarken kapanıyor. Oyunla ilgili yazılımsal bir problem var gibi ancak internette böyle bir problem bulamadım.

Aynı sorunu alan arkadaşlar için yazıyı devam ettireyim:
--Asus'un kendi sitesinden anakart numaramı yazıp sürücüleri tekrar yükledim.
--AI Suite 3 yükleyip oralarda problem var mı kurcaladım.
--Ekran kartımın üzerinde "Kullanmadan önce çıkarın" yazan jelatini çıkartmamışım onu fark ettim ve onu çıkarttım.
--Ekran kartının üzerine taktığımız PSU kablosunu yanında verilen ikinci bir yan kabloyla değiştirdim.
12 saattir bir problem olmadı, bu 12 saatinde 2 saatini Cyberpunk 2077 yüksek ayarlarda ışın izlemeli oynadım.
Şu an bir problem yok ki, umarım böyle devam eder.

gibi*

Hocam PSU yetersiz geliyor olabilir. PSU'da sıkıntı olabilir fiziksel olarak.

Arkadaşlar 6 gün boyunca hiçbir oyun açmadım ve bilgisayar açık kaldı. 1 gün dahi kapalı bırakmadım. Hiçbir problem olmadı. ANCAK denemek için bir oyun açayım dedim ve 2 saat sonunda tekrar aynı problem ile karşılaştım. Yani problem evimde değil bilgisayarda ve oyun açılınca problem ortaya çıkıyor. Bilgilendireyim dedim, aynı problemleri yaşayan arkadaşlar için.

Yeni konular

Geri
Yukarı