Oyun oynarken ekran kapanıp PC reset atıyor

nihat1907

Femtopat
Daha fazla  
RAM
Kingston DDR4 16GB (2x8GB) 3200 MHz Fury Beast Bellek Ram (KF432C16BBAK2/16
İşlemci
MD Ryzen™ 5 5600X 3.7GHz (Turbo 4.6GHz) 6 Core 12
Arkadaşlar merhaba, 3 ay önce bilgisayar aldım fakat şöyle bir problemim var, RDR2, FIFA 23, Overwatch 2 vs vs. tarzı oyunlar oynarken bir süre sonra ekrandan aniden görüntü gidiyor ve PC reset atıyor, ancak Valorant veya LoL oynarken hiçbir şekilde olmuyor bu. OCCT ile Power testi yaptım 15 dakika sonra kapanıyor yine aynı şekilde, bu yüzden aklıma PSU ile alakalı bir problem olabileceği geldi. Aldığım yer ile görüştüm bana benim halledemeyeceğim yöntemler söylediler, sizce problem PSU mu yoksa başka bir şey mi yardımcı olabilecek birileri var mıdır acaba?

İşlemci: AMD Ryzen™ 5 5600X 3.7GHz (Turbo 4.6GHz) 6 Core 12 Threads 32MB Cache 7nm AM4 İşlemci - Tray Soğutucusuz

RAM: Kingston DDR4 16 GB (2x8GB) 3200 MHz Fury Beast Bellek RAM (KF432C16BBAK2/16)

Ekran Kartı: Galax GeForce RTX3060 1-Click OC LHR 12 GB 192Bit GDDR6 RTX 3060 Ekran Kartı (36NOL7MD1VOC)

SSD: Kingston NV2 1TB 3500MB/2100MBs NVMe PCI-e M.2 SSD (SNV2S/1000G)

Güç Kaynağı: High Power 750W 80+ Bronze Element Smart Mavi LED'li 56A@12V Güç Kaynağı (HP-EP-750S)

İşlemci Soğutucu: Arctic Liquid Freezer II - 240 ARGB Intel / AMD Uyumlu, 240mm Radyatörlü, 2x12cm P12 PWM Fanlı, Sıvı İşlemci Soğutucu (AR-ACFRE00093A)

Son düzenleyen: Moderatör:
Bana da PSU olası geldi ancak emin olamıyor insan tabi
Aldığım yer ile iletişime geçtim, bana sundukları çözüm yollarından biri bu oldu, "Her ürün türü çalıştığında ya da şarj olma sırasında bir güç kaynağına ihtiyaç duymaktadır. Bazen bu nedene aşırı gerilim koruyucu, priz, uzatma kablolar veya UPS kaynağı sebep olarak ani kapanma oluşturmaktadır. Çözüm olarak Ürün ile priz arasında bulunan tüm ilave kabloları [ uzatma kabloları ] kaldırınız. Çoklu priz [ uzatma kablo ] olmadan ürünü topraklı prize bağlayınız Elektrik altyapınızı kontrol ediniz ( topraklı olmalı )" evdekilerle görüştüm sanırım evde topraklama elektrik yok, PSU yetersiz değil bence hocam tabii çok bir bilgim yok ama kalitesiz mi bu marka diye ama topraklama veyahut PSU kaynaklı mıdır ki acaba

Aldığım yer ile iletişime geçtim, bana sundukları çözüm yollarından biri bu oldu, "Her ürün türü çalıştığında ya da şarj olma sırasında bir güç kaynağına ihtiyaç duymaktadır. Bazen bu nedene aşırı gerilim koruyucu, priz, uzatma kablolar veya UPS kaynağı sebep olarak ani kapanma oluşturmaktadır. Çözüm olarak Ürün ile priz arasında bulunan tüm ilave kabloları [ uzatma kabloları ] kaldırınız. Çoklu priz [ uzatma kablo ] olmadan ürünü topraklı prize bağlayınız Elektrik altyapınızı kontrol ediniz ( topraklı olmalı )" evdekilerle görüştüm sanırım evde topraklama elektrik yok, PSU yetersiz değil bence hocam tabii çok bir bilgim yok ama kalitesiz mi bu marka diye ama topraklama veyahut PSU kaynaklı mıdır ki acaba
Mantıklı bir yorum getirmişler. Bazen odamda bilgisayar kapalıyken vantilatörü açıp kapattığımda mouse ışıkları da eşzamanlı yanıp sönüyor ve bazen de masa lambamı açtığımda eski monitörüm kapanıyor. Aynı prize bağlılar elbette. Demek ki basit şeyler bile etkileyebiliyor. Üstelik topraklama var. Dün bana da oluyordu sebepsiz yere, açtıktan hemen sonra bazen bios ekranında oluyordu donuyor ekran kararıyor ve öyle tepkisiz duruyor bilgisayar. Reset atıyorum yine aynı. Sonra ekran kartını temizlemiştim demek ki yanlış kabloladım PSU yetemiyor gibisinden düşündüm. Tekrar kablolama yaptım ve kabloların bağımsız ilerlediğine emin oldum. Sorun çözüldü. Ben büyük ihtimalle olayın PSU akım voltaj vs. gibi bir problemden kaynaklandığını düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Mantıklı bir yorum getirmişler. Bazen odamda bilgisayar kapalıyken vantilatörü açıp kapattığımda mouse ışıkları da eşzamanlı yanıp sönüyor ve bazen de masa lambamı açtığımda eski monitörüm kapanıyor. Aynı prize bağlılar elbette. Demek ki basit şeyler bile etkileyebiliyor. Üstelik topraklama var. Dün bana da oluyordu sebepsiz yere, açtıktan hemen sonra bazen bios ekranında oluyordu donuyor ekran kararıyor ve öyle tepkisiz duruyor bilgisayar. Reset atıyorum yine aynı. Sonra ekran kartını temizlemiştim demek ki yanlış kabloladım PSU yetemiyor gibisinden düşündüm. Tekrar kablolama yaptım ve kabloların bağımsız ilerlediğine emin oldum. Sorun çözüldü. Ben büyük ihtimalle olayın PSU akım voltaj vs. gibi bir problemden kaynaklandığını düşünüyorum.
PSU sizce yetersiz veya kalitesiz mi? Eğer değil ise ona göre elektrikçi çağırıp topraklama kontrol ettirip daha sonra topraklama yaptıracağım ona göre

Yeni konular

Geri
Yukarı