Çözüldü Oyun oynarken ekranda titreme oluyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

chucky38

Decapat
Daha fazla  
Ben yaklaşık 6 aydır rahatsız edici bir sorun yaşıyorum. Başlıkta da belirttiğim gibi genelde oyun oynarken (LoL oynuyorum) ekran titriyor, takılıyor gibi oluyor. Ben bu sorunu bir türlü çözemedim. Format kurtarmadı, oyunları sil yükle kurtarmadı.

Bir ara YouTube'da tam ekran video izlerken ekranın kararması durumunu yaşıyordum fakat o tekrar tekrar yaşanmadı bir gün yaşand. I bir de başka bire gün yaşandı, yani o kadar nadir yaşandı ama tam ekran sorunundan olabilir mi diye düşündüm, bağlantısı var mıdır diye.

Ama ben oyunları genelde çerçevesiz oynuıyorum zaten. Daha önce de tam ekran oyun oynadıgım için hata alıyordum, Alt Tab sorunu yaşıyordum. O yüzden hep çercevesiz oynuyorum. Bilen varsa bir bilgisini paylaşsın. Benim şüphem garantisi bittikten sonra bu sorunu yaşatan monitörden. Sistem özelliklerini bırakıyorum;

Ryzen 5 2600.
Sapphire RX550 4 GB.
1TB M.2 SSD.
32 GB RAM.
ASUS B450M anakart.
Acer Nitro QG221 Qbii 21.5" 75Hz 1ms monitör.

Çözüm
Hocam çözülmez bence bu sorun. Bakınca denemediğiniz hiçbir şey kalmadı. Bir de Windows 7 mi deneseniz acaba belki olur.

Sorun çözüldü arkadaşlar. Oyunun içerisinde eski DX9 modunu tercih et seçeneği var. İstemci ayarlar oyun sekmesinde onu aktifleştirince sorun çözüldü.
Ekran kararması için bir şey diyemem monitörler her durumda görüntü vermeye çalışırlar (0 FPS yazsa bile son gösterdiği görüntü ekranda kalır). Yırtılma ve titremeleri engellemek, en aza indirmek için ekranın yenileme hızını değiştirebilirsiniz. Oyun içinde ise V-sync açarsanız tekrar ekran yırtılması olmamalı. Tekrar yaşarsanız muhtemelen ekran yenileme hızından daha düşük bir FPS aldığınız için olabilir. Ayarlardan kare hızı limitini azaltmayı deneyebilirsiniz.

Videona baktım monitörü 75 Hz'den daha yukarısına overclock etmeyi denedin mi, monitörün buna izin veriyorsa adrenalin üzerinden 85 ya da 95 Hz en yukarısı neyse onu yap eğer monitör izin verirse. Adrenalin ekran sekmesinden özel çözünürlük oluştur kısmına girip oradan Hz ayarını yükseltebilirsin. Ben bu yöntemle CRT monitörümü 110 Hz yapmıştım. Ama yeni nesil monitörlerde bazılarında olmuyor. Bana yineleme hızından gibi geldi sorun. Dikey eşleştirme veya vysc ayarı varsa onları da kapat oyun menüsünden. Ya da kapalı ise açıp dene.

Bu bahsettiğinizi özellikle denedim fakat düzelmedi hem buradan gelen yöntemleri hem de başka yerlerden araştırdığım her şeyi deniyorum bu sorunu yaşayan tek kişi olmadığımı biliyorum inşallah çözersem sorunun ne olduğunu bu konuyu halledeceğiz sağ olun yardımcı olan herkese başka bilen varsa tavsiyesini söyleyebilir.

12344.png

Bu ekran kartı ayarlarının hepsini denedim bu arada.

Hocam kronik sorun deyip geçin bence her şeyi denediniz.

Veya dediğim gibi kartları bir yerden sonra bilerek yavaşlatıyorlar timebomb gibi bunada verebilirsiniz.

Olabilir. Oyun yetkilileriyle de konuşuyorum bir çözüm bulursam yazacağım ben buraya.

Güncel olması için bilgilendirme yapmak istedim.
YouTube kanalında zaten takılma hatasının görüntüleri var oradan bakabilirsiniz.
Bu hatanın çözümü için Riot oyuncu destekle iletişim halinde çözümler aradık.
Donanımsal stres testleri yaptık bir sorun çıkmadı ama ona rağmen ben kaliteli farklı bir monitörle deneme yaptım, farklı bir ekran kartı (RX5500 8 GB) ile deneme yaptım fakat yine sorun geçmedi devam etti. Kısacası şu ana kadar çözüm bulamadık ama bulursam yazacağım.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı