Oyun oynarken FPS sabitleme yöntemi nasıl olmalı?

Seferdan

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, özellikle hikaye oyunları oynarken FPS sabitlemeyi mantıklı buluyorum. FPS sabitleme yaparken V-Sync ile mi yapmalıyız? Yoksa ekran kartının kontrol panelinden mi bir rakam girmeliyiz? Fark eden bir şey olur mu? Örneğin V-Sync kapatıp FPS sabitlemek daha iyi bir performans verir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet monitöre yansımıyor fakat tepkiler hızlanıyor. Tam açıklayamadım durumu ama bunun aşırı geçerli bir olayı var. Yani 144HZ ekranda oyunu 144FPS ve 300FPS oynamak tam olarak aynı şeyler değiller. Senin benim için belki fark yaratmaz ama biraz daha pro oynayanlar için yaratıyor.

Smooth bir görüntüyü en az input lag ile alabileceğiniz en iyi seçenek V-Sync açık - G-Sync açık - FPS'i refresh rate -4 altına sabitlemektir. Amacınız tam olarak nedir ? Ben gecikmeye takılmam görüntü smooth olsun diyorsanız dediğimi yapmalısınız ama gecikme sizin için önemliyse ve competitive bir oyuncuysanız önermiyorum. Kısaca bir görsel bırakayım.

Adsız.jpg

Smooth bir görüntüyü en az input lag ile alabileceğiniz en iyi seçenek V-Sync açık - G-Sync açık - FPS'i refresh rate -4 altına sabitlemektir. Amacınız tam olarak nedir ? Ben gecikmeye takılmam görüntü smooth olsun diyorsanız dediğimi yapmalısınız ama gecikme sizin için önemliyse ve competitive bir oyuncuysanız önermiyorum. Kısaca bir görsel bırakayım.

Eki Görüntüle 1393231
Genellikle hikaye oyunları oynayan normal bir oyuncuyum hocam. Arada sırada rekabetçi oyunlar oynuyorum. Çokta takılmıyorum bu fps işlerine, zaten 4k monitör kullandığım için fazla fps alamıyorum. Input lag, ms bile nedir bilmiyorum. Sadece herkes de ki bu fps takıntısının nedenini merak ettim. Bu arada attığınız görselin Amd ekran kartı için olanı var mı ?

Smooth bir görüntüyü en az input lag ile alabileceğiniz en iyi seçenek V-Sync açık - G-Sync açık - FPS'i Refresh Rate -4 altına sabitlemektir. Amacınız tam olarak nedir? Ben gecikmeye takılmam görüntü smooth olsun diyorsanız dediğimi yapmalısınız ama gecikme sizin için önemliyse ve competitive bir oyuncuysanız önermiyorum. Kısaca bir görsel bırakayım.

Eki Görüntüle 1393231

Hocam yani AMD kartlar için FreeSync açık, Radeon gecikme önleme açık. Bu kadar değil mi?

Dediğim gibi yırtılmadan (screan tearing) rahatsız oluyorsanız V-Sync, G-Sync/FreeSync ve refresh rate -4 altına fps sabitleme açarsanız bu sorununuz ortadan kalkacaktır. Single oyunlarda yapılabilir bir şey çünkü karşınızda avantaj veya dezavantaj sağlamak/yaşamak isteyeceğiniz bir rakip yok. FPS ve input lag (giriş gecikmesi) her rekabetçi oyuncuunun önem verdiği şeydir çünkü kimse rakibine karşı daha oyun başlarken/başlamadan dezavantajlı olmak istemez.

Bilgi : Sinyalin işlenmesi ve ekrana gelmesi esnasında geçen sürede oluşan gecikmeye Input Lag yani giriş gecikmesi denir.

Maalesef elimde AMD için olan görüntü ve testleriyle ilgili hiçbir veri yok. Elimde veri olmadan hangi ayarların AMD için daha iyi olacağını bilemiyorum.

Dediğim gibi yırtılmadan (screan tearing) rahatsız oluyorsanız V-Sync, G-Sync/FreeSync ve Refresh Rate -4 altına FPS sabitleme açarsanız bu sorununuz ortadan kalkacaktır. Single oyunlarda yapılabilir bir şey çünkü karşınızda avantaj veya dezavantaj sağlamak/yaşamak isteyeceğiniz bir rakip yok. FPS ve input lag (giriş gecikmesi) her rekabetçi oyuncuunun önem verdiği şeydir çünkü kimse rakibine karşı daha oyun başlarken/başlamadan dezavantajlı olmak istemez.

bilgi: Sinyalin işlenmesi ve ekrana gelmesi esnasında geçen sürede oluşan gecikmeye ınput lag yani giriş gecikmesi denir.

Maalesef elimde AMD için olan görüntü ve testleriyle ilgili hiçbir veri yok. Elimde veri olmadan hangi ayarların AMD için daha iyi olacağını bilemiyorum.

Sabitleme işlemini hangi programla yapmayı önerirsiniz herkes rtss öneriyor ancak bende düzgün çalışmadı.

Geri
Yukarı