Oyun oynarken PC kapanıyor ve 15-20 dk açılmıyor

ardaainci

Centipat
Ben 2015 yazında bir sistem topladım,
AMD FX6100 işlemci
8 GB RAM
ASUS GTX 750 Ti ekran kartı
400Watt PSU (tam markayı şu an hatırlayamıyorum)
Yaklaşık 5 sene oldu biraz eskidi haliyle ama hala çoğu oyunu oynatabilen bir sistem fakat son 1 senedir bu sorun ortaya çıktı. Dolayısıyla yüksek grafik isteyen oyunlarda bilgisayar hızlanıp kapanıyor. ( CS:GO, BF1) vb. İşlemci, ekran kartı, anakart gibi sıcaklıkları da dolayısıyla o oyunlarda ölçemiyorum fakat League of Legends gibi oyunlarda sıcaklıklar genel olarak normal değerlerde ve PC kapanmıyor.
Bazı forumlarda okudum işlemci termal macunundan ya da PSU'dan kaynaklı olabileceği yazıyor fakat 1 hafta önce termal macunu yeniledim ve sorun hala devam ediyor. Sanırım sorun PSU'da. Herhangi bilgisi olan ya da tavsiyesi olan var mi?
Arkadaşlar bugün tekrar kontrol ettim ısı değerlerini. Şuan işlemci boşta (sadece chrome açık) ve işlemci sıcaklık değerleri 65-70 bandında geziyor arada 30-40 derece civarlarına kadar düşüyor sorun işlemci fanında olabilir mi? BİOS ayarlarını resetledim herhangi bir değişiklik olmadı.

Kasanızın yan kapağı açıkken bilgisayarı çalıştırıp işlemci fanının takılmadan dönüp dönmediğini kontrol ediniz. Aynı şekilde ekran kartınızında öyle. Sorun yok ise Speed fan programı ile fanların hızını artırıp deneyiniz.
Ben 2015 yazında bir sistem topladım,
AMD FX6100 işlemci
8 GB RAM
ASUS GTX 750 Ti ekran kartı
400Watt PSU (tam markayı şu an hatırlayamıyorum)
Yaklaşık 5 sene oldu biraz eskidi haliyle ama hala çoğu oyunu oynatabilen bir sistem fakat son 1 senedir bu sorun ortaya çıktı. Dolayısıyla yüksek grafik isteyen oyunlarda bilgisayar hızlanıp kapanıyor. ( CS:GO, BF1) vb. İşlemci, ekran kartı, anakart gibi sıcaklıkları da dolayısıyla o oyunlarda ölçemiyorum fakat League of Legends gibi oyunlarda sıcaklıklar genel olarak normal değerlerde ve PC kapanmıyor.
Bazı forumlarda okudum işlemci termal macunundan ya da PSU'dan kaynaklı olabileceği yazıyor fakat 1 hafta önce termal macunu yeniledim ve sorun hala devam ediyor. Sanırım sorun PSU'da. Herhangi bilgisi olan ya da tavsiyesi olan var mi?
Arkadaşlar bugün tekrar kontrol ettim ısı değerlerini. Şuan işlemci boşta (sadece chrome açık) ve işlemci sıcaklık değerleri 65-70 bandında geziyor arada 30-40 derece civarlarına kadar düşüyor sorun işlemci fanında olabilir mi? BİOS ayarlarını resetledim herhangi bir değişiklik olmadı.
Ayrıca termal macun yeniledim demişsiniz. Sadece işlemcinin macununumu değiştirdiniz yoksa ekran kartının macunuyla birliktemi yenilediniz. Ek olarak hangi termal macunu kullanıyorsunuz. Termal macunda ucuza kaçılması büyük risk demektir. Ayrıca bios güncellemelerinizi anakart firmanızın resmi sitesinden kontrol edip güncel değil ise güncelleyiniz.

Kasanızın yan kapağı açıkken bilgisayarı çalıştırıp işlemci fanının takılmadan dönüp dönmediğini kontrol ediniz. Aynı şekilde ekran kartınızında öyle. Sorun yok ise Speed fan programı ile fanların hızını artırıp deneyiniz.

Ayrıca termal macun yeniledim demişsiniz. Sadece işlemcinin macununumu değiştirdiniz yoksa ekran kartının macunuyla birliktemi yenilediniz. Ek olarak hangi termal macunu kullanıyorsunuz. Termal macunda ucuza kaçılması büyük risk demektir. Ayrıca BIOS güncellemelerinizi anakart firmanızın resmi sitesinden kontrol edip güncel değil ise güncelleyiniz.

Hocam ekran kartını yenilemedim ekran kartında bir sıkıntı yok değerler iyi bilgisayar kasası genelde çok ısınıp kapandığını fark ettiğim zaman, kasanın kapağını çıkarmıştım bir süre önce. BIOS ayarlarından işlemci fan hızını Turbo moduna getirdim kapanma sorunu normal şartlarda ortadan kalktı fakat hala yüksek grafikli oyunlarda işlemci ısınıp kapanmaya devam ediyor. Ayrıca oyunlarda hafif bir tıkırtı sesi duyuyorum işlemci fanın da sanırım. İşlemci boştayken değerler 24-60 derece değerlerinde değişiyor LoL gibi oyunlarda 75-81 gibi değerlerde dolaşıyor işlemci fanı Turbo modunda olmasına rağmen hala ısınma sorunu devam ediyor. Sanırım kullandığım termal macun çok iyi değil 15 TL gibi bir fiyatı vardı.
Denk gelen olursa diye yazıyorum işlemci sogutucusunu degistirdim problem çözüldü aldığım soğutucu fark Freezer X90.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı