Oyun oynayınca elinize ne geçiyor?

Oyun oynarken hedefe ulaşmanızın amacı ne?

Örneğin Minecraft'ta zirve nokta en iyi madeni elde etmek. Elde edince eline ne geçecek?

Hikayeli bir oyun olan GTA V'i bitirince ne elde etmiş olacaksın? Bu senin ne işine yarayacak?

Neden bir şeyi bitirmeye veya bir hedefe ulaşmaya çalışıyorsunuz? Ulaştıktan sonra dünyayı mı değiştirmiş olacaksınız? Ne bu abartılı sevda?

Bir insana eğlenirken amacın ne demek gibi bir şey. Yani eğlenceli. Ama bana son günlerde eğleceli gelmemeye başladı bende bıraktım.

Niye dizi izliyorsun, niye film izliyorsun, niye müzik dinliyorsun, niye AVM'ye gidip alışveriş yapıyorsun, niye resim çiziyorsun, niye futbol/basketbol/voleybol/tenis oynuyorsun, niye forumda bu konuyu açıyorsun? Bunları yapınca dünyayı mı değiştireceksin? Dünya barışı mı sağlayacaksın? Bu tarz sığ düşüncelerden çıkın. Zevk aldığınız şeyi yapmaya devam edin.

Bu konuyu açınca elinize ne geçti? Bu mantıkla bakacak olursak açtığınız konuların çoğu vakit kaybı.

Bu kadar yorumun ardından bir dönüş yapmak düştü. Ben oyun oynanmaması gerektiğini savunmadım. Sadece oyunu ciddi bir işmiş gibi abartanlara karşı bu başlığı açmış bulundum.

Örneğin oyunda en yüksek seviyeye gelmek isteyen bir oyuncu olsun. Bunun için canla başla çalışıyor. Belki üzerine para da katarak kendini geliştiriyor. O kadar abartıyor ki kaybedince sinirleniyor. Zirveye ulaşınca ise aslında abartılacak bir şey olmadığını öğreniyor.

Lütfen anlatılmak isteneni anlamadan yorum yapmayın. Burada anlatılmak istenen şey bazı insanların oyunları çok ciddiye alması.

Bu kadar yorumun ardından bir dönüş yapmak düştü. Ben oyun oynanmaması gerektiğini savunmadım. Sadece oyunu ciddi bir işmiş gibi abartanlara karşı bu başlığı açmış bulundum.

Örneğin oyunda en yüksek seviyeye gelmek isteyen bir oyuncu olsun. Bunun için canla başla çalışıyor. Belki üzerine para da katarak kendini geliştiriyor. O kadar abartıyor ki kaybedince sinirleniyor. Zirveye ulaşınca ise aslında abartılacak bir şey olmadığını öğreniyor.

Lütfen anlatılmak isteneni anlamadan yorum yapmayın. Burada anlatılmak istenen şey bazı insanların oyunları çok ciddiye alması.
Birincisi ilk yazdığın mesajda hiç bu şekilde anlaşılacak bir durum yok, bu bağlama sen çevirdin şu an. ''Hikayeli oyun olan GTA 5'i bitirince eline ne geçecek'' yazmakla şu an yazdığın arasında fark var. ''Anlatılmak isteneni anlamadan'' demişsin de anlatmak istediğin şeyi senden başka kimse anlamamış çünkü anlatamamışsın.

İkincisi, sen neyi ciddi iş olarak görürsen o ciddi iş olur. Güzel bir yemek hazırlamak için insanlar saatlerini harcıyor, sosu için binbir ayrı kap çıkarıyor, ölçüsünü hassas bir şekilde belirliyor. Bir kişi güzel bir film bulabilmek için saatlerce IMDB'de dolanıyor, incelemeler okuyor. Kaybedince sinirlenmek oyuna özgü bir şey de değil, kaybetmekten ya da olumsuzluktan kimse hoşlanmaz. Saatlerce uğraştığı yemek yanan, ya da ''iyi'' olsun diye saatlerce araştırıp bulduğu film tırt çıkan insan da sinirlenir.

GTA 5'i bitirmekle bu dediğinin ne alakası var mesela? Kendin anlatamamışsınki daha. Rekabetçi oyunlara gelirsek onların amacı zaten yüksek seviyeye ulaşmak. Oyunu aşırı ciddiye alarak oynarsın oynamazsın bu kişinin tercihi. Zevk alıyor ki o yüksek dediğin seviyeye ulaşmak için çaba harcıyor.

Özet geçmek gerekirse; zevk meselesi.

Birincisi ilk yazdığın mesajda hiç bu şekilde anlaşılacak bir durum yok, bu bağlama sen çevirdin şu an. ''Hikayeli oyun olan GTA 5'i bitirince eline ne geçecek'' yazmakla şu an yazdığın arasında fark var. ''Anlatılmak isteneni anlamadan'' demişsin de anlatmak istediğin şeyi senden başka kimse anlamamış çünkü anlatamamışsın.

İkincisi, sen neyi ciddi iş olarak görürsen o ciddi iş olur. Güzel bir yemek hazırlamak için insanlar saatlerini harcıyor, sosu için bin bir ayrı kap çıkarıyor, ölçüsünü hassas bir şekilde belirliyor. Bir kişi güzel bir film bulabilmek için saatlerce IMDB'de dolanıyor, incelemeler okuyor. Kaybedince sinirlenmek oyuna özgü bir şey de değil, kaybetmekten ya da olumsuzluktan kimse hoşlanmaz. Saatlerce uğraştığı yemek yanan, ya da ''iyi'' olsun diye saatlerce araştırıp bulduğu film tırt çıkan insan da sinirlenir.
Ne bu abartılı sevda? İçeriğin sonuna eklediğim bu ifade yeterli değil mi? Demek ki abartanlardan bahsetmişim. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı