Oyun ve çizim için uzun vadeli laptop önerisi

Bütçe
30-45k

Zeynepc34

Zeptopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,
12 yasındaki kızımın grafik çizim öğrenmek ve oyun oynamak için kullanacağı bir laptop araştırıyorum. Yaklaşık 10 yıl ek masraf çıkarmadan ve yenisini almadan kullanabileceği bir marka ve model için bu nasıl? Teknosa'da şu an 44K civarı satılıyor. Bir de bu FreeDOS maliyeti yaklaşık 6K azaltıyor. Bunu alıp bilgisayar tamircisine Windows 11 yükletsem sorun yaşar mıyım?

ASUS ROG STRIX G16 G614JU-N3195 i7 13650HX 16" 16 GB RAM 512 GB SSD 6 GB RTX 4050 WUXGA 165Hz FreeDOS Gaming laptop.

Hiçbir cihaz 10 yıl götürmez. İleride +16 daha RAM eklerseniz 5-6 sene sorunsuz kullanırsınız bu cihazı. Soğutma ve Panel olarak piyasada ki en kaliteli cihazdır.

Hiçbir cihaz 10 yıl götürmez. İleride +16 daha RAM eklerseniz 5-6 sene sorunsuz kullanırsınız bu cihazı. Soğutma ve Panel olarak piyasada ki en kaliteli cihazdır.

Teşekkürler. Acer marka daha önce hiç kullanmadığım için daha düşük fiyata daha iyi özellikleri olsa da güvenememiştim. Aslında aşağıdaki bilgisayar da şuan Teknosada kampanyalı 38k ve Win11 yüklü. Nasıldır? Bilgisayar işinden çok anlamadığım için ne kadar bildik marka o kadar az sorun düşüncesi ve çevreden birkaç tavsiyeyle Asus bakmıştım. Bir de bu Freedos olayı biraz düşündüyor beni.

Acer Nitro 5 An515-58-7397 Intel i7-12700 İşlemci 16gb Ram 512ssd 8gb Nvidia Geforce 4060 Ekran Kartı 15.6'' fhd Ekran 144hz W11 Home İşletim Sistemi Black Gaming Dizüstü Pc

Merhaba arkadaşlar,
12 yasındaki kızımın grafik çizim öğrenmek ve oyun oynamak için kullanacağı bir laptop araştırıyorum. Yaklaşık 10 yıl ek masraf çıkarmadan ve yenisini almadan kullanabileceği bir marka ve model için bu nasıl? Teknosa'da şu an 44K civarı satılıyor. Bir de bu FreeDOS maliyeti yaklaşık 6K azaltıyor. Bunu alıp bilgisayar tamircisine Windows 11 yükletsem sorun yaşar mıyım?

ASUS ROG STRIX G16 G614JU-N3195 i7 13650HX 16" 16 GB RAM 512 GB SSD 6 GB RTX 4050 WUXGA 165Hz FreeDOS Gaming laptop.

Hocam, çocuk zaten küçük, kırılmadığını veya bozulmadığını varsayarsak bile 10 yıl götürecek bir ürün için en az 70-80k gerekli, bence sizin için ortalama bir şey daha iyi olur, mesela 45 binlik yukarıdaki ürünleri alacağınıza 27-28klık bir laptop alın 5 sene sonra değiştirirsiniz zaten. 45 binlik laptopunda Max 5-6 yıl güncel kalır aradaki vereceğiniz %50 fiyat farkına değecek bir performans da yok.
(Güncel laptop modellerini pek takip edemiyorum ama 4050 ve i5 13.nesil veya 7.nesil Ryzen işinizi görecektir, fiyatları 25-30k arası, örnek model bıraktım)

Freedos almalısınız, bilgisayarcıya da format attırabilirsiniz ama ona bile gerek yok artık eskisi gibi zor değil format atmak, bir USB yeterli, video açıp yaparsınız. 20dk bile sürmüyor.

Hocam, çocuk zaten küçük, kırılmadığını veya bozulmadığını varsayarsak bile 10 yıl götürecek bir ürün için en az 70-80k gerekli, bence sizin için ortalama bir şey daha iyi olur, mesela 45 binlik yukarıdaki ürünleri alacağınıza 27-28klık bir laptop alın 5 sene sonra değiştirirsiniz zaten. 45 binlik laptopunda Max 5-6 yıl güncel kalır aradaki vereceğiniz %50 fiyat farkına değecek bir performans da yok.
(Güncel laptop modellerini pek takip edemiyorum ama 4050 ve i5 13.nesil veya 7.nesil Ryzen işinizi görecektir, fiyatları 25-30k arası, örnek model bıraktım)

Freedos almalısınız, bilgisayarcıya da format attırabilirsiniz ama ona bile gerek yok artık eskisi gibi zor değil format atmak, bir USB yeterli, video açıp yaparsınız. 20dk bile sürmüyor.
Teşekkürler. Bu dediğiniz fiyattaki bilgisayarla güncel kullanım performansında sorun yaşar mı? Oyun oynarken veya eğitim için Blender,Adobe PS gibi programları eğitim amaçlı kullanırken? Çizime biraz meraklı ve günümüzün de popüler mesleklerinden olduğundan hevesi kırılsın istemiyorum. Bir de telefondan uzak tutuyor malum 🤷‍♀️

Msi GE60 2PC laptobum 10. senesinde ve taş gibi çalışıyor. 8 GB RAM ve 512 GB SSD yükseltmeleri yaptım. GTA5'ten tutun her oyunu oynatır. Tasarım mühendisi olarak rahatlıkla Solidworks ve AutoCAD kullanabiliyorum. Kaliteli ürünlere titizlikle ve güzel baktıkça kolay kolay bozulmazlar. Aynı düşüncemi yeni bozulan 10 yıllık seyehat tipi saç kurutma makinem (Bosch) için söyleyebilirim. İlk cümlenizden dolayı yorumunuza katılmıyorum.

Teşekkürler. Acer marka daha önce hiç kullanmadığım için daha düşük fiyata daha iyi özellikleri olsa da güvenememiştim. Aslında aşağıdaki bilgisayar da şu an Teknosa'da kampanyalı 38k ve Windows 11 yüklü. Nasıldır? Bilgisayar işinden çok anlamadığım için ne kadar bildik marka o kadar az sorun düşüncesi ve çevreden birkaç tavsiyeyle ASUS bakmıştım. Bir de bu FreeDOS olayı biraz düşündüyor beni.

Acer Nitro 5 AN515-58-7397 Intel i7-12700 İşlemci 16 GB RAM 512SSD 8 GB NVIDIA GeForce 4060 Ekran Kartı 15.6" FHD Ekran 144Hz W11 Home İşletim Sistemi Black Gaming Dizüstü PC

Nitro 5 biraz üzebilir sizi fan sesi yüksektir bu kasada. Oyun oynarken biraz baş ağrısı yaratabilir.

Kızınız henüz daha çok küçük daha uygun fiyatlı cihazlar tercih edilmesi daha uygun olacaktır düşüncesindeyim bende.

Bu cihaz 2023 yılının en iyi kasa ve soğutma performansına sahiptir. F/P diyebileceğimiz bir ürün tamamen. Soğutması iyidir, ekran paneli 165Hz 400nit %100sRGB olması çizim yapanlar için bulunmaz bir nimettir. Bu cihazı aldıktan sonra +8 RAM ilavesi ile rahatlıkla 5 yıl kullanılabilir.

Yukarıda paylaşılan Victus'un paneli çizim için uygun değil.

FreeDOS korkulacak bir durum değildir. Yakınlarınızda anlayan biri veya günvediğiniz bir bilgisayarcı var ise 1 saatte halledilebilir bir olaydır.

MSI GE60 2PC laptopum 10. senesinde ve taş gibi çalışıyor. 8 GB RAM ve 512 GB SSD yükseltmeleri yaptım. GTA 5'ten tutun her oyunu oynatır. Tasarım mühendisi olarak rahatlıkla SolidWorks ve AutoCAD kullanabiliyorum. Kaliteli ürünlere titizlikle ve güzel baktıkça kolay kolay bozulmazlar. Aynı düşüncemi yeni bozulan 10 yıllık seyahat tipi saç kurutma makinem (Bosch) için söyleyebilirim.

10 sene önceki cihazlar için bahsetmedim zaten :) 2001 yılında aldığım HP laptop da çalışıyor benim canavar gibi 1 defa bile servis görmedi :)

Eski tip çamaşır makinaları da 20 25 yıl sorunsuz çalışırdı 5 yıl önce aldığım çamaşır makinesına 3 defa servis geldi :)

Kısaca son 5 yıl içinde çıkan çoğu elektronik cihaz uzun ömürlü değil. İllaki bir yerinden bir sorun çıkartıyor. Bunu alayım 10 yıl sorunsuz kullanırım mantığı eskide kaldı gibi.

Son düzenleme:
Teşekkürler. Bu dediğiniz fiyattaki bilgisayarla güncel kullanım performansında sorun yaşar mı? Oyun oynarken veya eğitim için Blender,Adobe PS gibi programları eğitim amaçlı kullanırken? Çizime biraz meraklı ve günümüzün de popüler mesleklerinden olduğundan hevesi kırılsın istemiyorum. Bir de telefondan uzak tutuyor malum 🤷‍♀️
Dediğiniz uygulamaları daha düşük donanımlarla ben de kulandım, sorun olacağını düşünmüyorum çok rahat kullanır, zaten alacağınız cihaz ortalamanın üstünde, sadece 8GB ram yetersiz gelecektir ona dikkat edin en az 16GB olmalı, çoğu laptopta sonradan da yükseltme seçeneği oluyor ama uğraşır mısınız bilmiyorum.

Normalde bir model de önerirdim ama uzun zamandır modelleri takip etmediğim için hangi modellerde sorun var hangisi ısınıyor, hangisi sesli çalışıyor bilmiyorum önermem doğru olmaz, sadece özellik olarak(İşlemci: 13.nesil i5 ve üstü veya ryzen 5 7000 serisi ve üstü, Ekran Kartı: 4050 ve üstü)

Merhaba arkadaşlar,

Ekran kartı o fiyat için çok kötü rtx 4070 olan hp marka laptop var 4070 şuan için gayet iyi o fiyat bandında.

Dediğiniz uygulamaları daha düşük donanımlarla ben de kulandım, sorun olacağını düşünmüyorum çok rahat kullanır, zaten alacağınız cihaz ortalamanın üstünde, sadece 8GB ram yetersiz gelecektir ona dikkat edin en az 16GB olmalı, çoğu laptopta sonradan da yükseltme seçeneği oluyor ama uğraşır mısınız bilmiyorum.

Normalde bir model de önerirdim ama uzun zamandır modelleri takip etmediğim için hangi modellerde sorun var hangisi ısınıyor, hangisi sesli çalışıyor bilmiyorum önermem doğru olmaz, sadece özellik olarak(İşlemci: 13.nesil i5 ve üstü veya ryzen 5 7000 serisi ve üstü, Ekran Kartı: 4050 ve üstü)
16 GB Ram 512 GB SSD 12.nesil i5 üstü işlemci için 30k üstünde RTX 40 serisini sıraladığımda ilk gördüklerim

Casper Excalibur
Monster Abra
Acer Nitro 5
MSI Thin

Casper ve Monster için bu forumda da çok iyi şeyler söylemiyorlar. Acer Nitro 5 çok ısınıyor denmiş. MSI hiç rastlamadığım bir marka, sorunu var mı, servisi nasıl bilmiyorum. Sonra Hp Victus geliyor ama onun için birisi yukarıdaki mesajlarda "paneli çizim için uygun değil" dedi.
Sonra Dell G15 ve Asus Tuf F15 ler geliyor ama onlar bu fiyat seviyesinde RTX 30 serisinden ekran kartına sahip. Sanki bana yeter gibi. Ama bu serilerin bir sorunu var mı bilmiyorum. Baktıkça kafam karışıyor 🤔🙄🫨🤪

Evde 10 yıllık bir Asus var. Günlük işlerde kullanıldı. Tabi win8 ile ancak kullanılabiliyor kağnı gibi 😄 ama yaklaşık 2 metreden düştü geçen yıl, alt kısmın köşeden küçük bir parça koptu ama hala çalışıyor. Hiç servise gitmedi. Sanırım yeni üretimler bu kadar sorunsuz olmuyor ama yine de mümkün olan en az sorun en iyisi. Bir de küçük bir ilde yaşıyoruz, servis filan zor iş yani.

Ekran kartı o fiyat için çok kötü rtx 4070 olan hp marka laptop var 4070 şuan için gayet iyi o fiyat bandında.
Hp için yukarıda "çizim için paneli kötü demiş biri" 🤷‍♀️

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı