Oyun yaparken sadece programlama dili yeterli olur mu?

@darkinbox projeye göre kullandığı matematik değişir. Öyle bir oran yok yani, neye göre diyorsun o oranı? Bir platform oyunuyla bir FPS oyununu karşılaştırdığımız zaman aynı derece mi matematik kullanılmış olur? Yanıltıcı bilgiler veriyorsunuz. Ayrıca ufak bir bilgi: %45 yazarsanız "45%100" yazmanıza gerek kalmaz. "%" işareti "yüzde" demektir zaten.

Pardon, bilmediğim için o da dil gerektiriyor sandım😁
Scratch bile olur hocam, kafanızdaki bilmeceleri algoritma ile çözmeye çalışın.

Mesela 50 kasa elmayı 3 manava taşıyan bir kod öbeği oluşturun. Böyle böyle problem çözme kabiliyetiniz gelişir ve daha hızlı düşünürsünüz, Algoritma bittiğinde Matematik ve Fizik, büyük önerim olan İngilizce'yi öğrenirsiniz. Sonra da oyun motorlarında uzmanlaşır takımınızla güzel bir oyun ortaya çıkarırsınız :)

@darkinbox projeye göre kullandığı matematik değişir. Öyle bir oran yok yani, neye göre diyorsun o oranı? Bir platform oyunuyla bir FPS oyununu karşılaştırdığımız zaman aynı derece mi matematik kullanılmış olur? Yanıltıcı bilgiler veriyorsunuz.
Evet, oda doğru kusura bakmayın hocam sinirlendim bir an.

@darkinbox programlama konuşurken "matematiğe gerek yok" diyorsan üzgünüm ama calculatordan ilerisini gitmediğini gösterir dostum. İstediğin motoru kullan, oyun programlama da fiziksel açıdan da algoritma açısında da o matematiği kullanacaksın.

Yapacağınız oyuna göre motor değişir. Dili de motora göre seçmeniz gerekir. Algoritma dili diye bir şey yoktur. Algoritma her dilde olan en basit anlamıyla: "bir işi yapış yolu" demektir.
Öncelikle büyük oyun olarak 3D bir oyun düşünüyorum ve dediğiniz gibi: Harita dizayn, ses ve grafik tasarım gerektiren bir düşünce. Direkt olarak buna kalkışmayacağım tabii ki. Önce dilleri öğrenip, motorda temel şeyleri kavrayıp üstüne koyarak ilerlemeyi istiyorum. Normalde Python öğrenecektim ancak belli ki oyun alanı Python'a göre değil. Bu plana göre, sizin öneriniz nedir?

Öncelikle büyük oyun olarak 3D bir oyun düşünüyorum ve dediğiniz gibi: Harita dizayn, ses ve grafik tasarım gerektiren bir düşünce. Direkt olarak buna kalkışmayacağım tabii ki. Önce dilleri öğrenip, motorda temel şeyleri kavrayıp üstüne koyarak ilerlemeyi istiyorum. Normalde Python öğrenecektim ancak belli ki oyun alanı Python'a göre değil. Bu plana göre, sizin öneriniz nedir?
Oyun alanında iki ana dil vardır. Birisi C++ diğeri C#'dır. Python ile teoride oyun yapılabilir ama pratikte yapılamaz, yapılana da oyun demek çok doğru olmaz.

Hocam aslında Unity için C# öğrenebilirsiniz. GodotEngine falan da var ama Unity daha popüler.

Tamam hocam yazıyorsunuz buradan da buradan tam eğitim veremeyiz, youtubeden öğrenebilirsiniz. :)

Scratch bile olur hocam, kafanızdaki bilmeceleri algoritma ile çözmeye çalışın.

Mesela 50 kasa elmayı 3 manava taşıyan bir kod öbeği oluşturun. Böyle böyle problem çözme kabiliyetiniz gelişir ve daha hızlı düşünürsünüz, Algoritma bittiğinde Matematik ve Fizik, büyük önerim olan İngilizce'yi öğrenirsiniz. Sonra da oyun motorlarında uzmanlaşır takımınızla güzel bir oyun ortaya çıkarırsınız :)
Harika! Çok açıklayıcı bir yazı olmuş. Dediğinizi yapacağım. Ve sizle iletişim kurmak isterim😁
Tamam hocam yazıyorsunuz buradan da buradan tam eğitim veremeyiz, youtubeden öğrenebilirsiniz. :)
Tabii ki😁 Bilirkişilerden fikir almak iyi olur diye düşünüyorum.

Harika! Çok açıklayıcı bir yazı olmuş. Dediğinizi yapacağım. Ve sizle iletişim kurmak isterim😁
Ben de isterim hocam ama özel iletişim adresi vermek yasak. Ki ben de istemem özel adres vermek, herkes yararlansa daha iyi olur :) Her isteğiniz için istediğiniz kadar konu açıp beni etiketleyebilirsiniz, nasıl olsa bedava :p

Yeni konular

Geri
Yukarı