Oyun yapımı için Unity vs Unreal Engine 4

Kaliteli bir şey için UE4 saçmalığı nereden çıktı? Unity ile yapılan çok kaliteli işler var asıl mesele yapılan işin ince ince işlenmesi ve özenle yapılması.
Şunu unutma. Her ne kadar UE daha da iyi olsa dediğin gibi her şey motorda bitmiyor. Önemli olan motorda kurduğun hakimiyet. Sen pratikler yaptıkça motor ile olan bağın artacak.

Bir ekip dahilinde çalışmak istersen bu konudan bana ulaşabilirsin.

Öncelikle tavsiyem Unreal Engine 4
Neden mi?
Hem daha detaylı bir motor hem de öğrenmesi ilk başlayanlar için daha kolay. Önce blueprint öğrenebilirsin ve sonra C++ da öğrenerek motora hukmedebilirsin.

Bu kursu alarak eğitimlere başlayabilirsin:

Ayrica oyun için 3D modelleme de yapmalısın. Ücretsiz olarak Blender öneririm. Diğer 3D modelleme programları epey pahalı. Bazıları yıllık 16.000 TL gibi uçuk fiyatlara sahip.
Yalnız böyle bedava diye önerilince millet dandik program sanıyor Blender'i ayar oluyorum öylelerine. Blender'in eksiği yok, kullanmayı bilen o paralı programlardan daha kaliteli işler çıkarır. Çünkü Blender geniş çaplı bir program, içinde sculpting de var, texture paint de var, realtime render motoru da var, Path Tracing render motoru da var, 2d animasyon imkanı da var, zaten diğer programlar gibi 3d modelleme ve 3d animasyon normal olarak var.

Yalnız böyle bedava diye önerilince millet dandik program sanıyor Blender'i ayar oluyorum öylelerine. Blender'in eksiği yok, kullanmayı bilen o paralı programlardan daha kaliteli işler çıkarır. Çünkü Blender geniş çaplı bir program, içinde sculpting de var, texture paint de var, realtime render motoru da var, Path Tracing render motoru da var, 2d animasyon imkanı da var, zaten diğer programlar gibi 3d modelleme ve 3d animasyon normal olarak var.
Evet ben de oyun yapımında olduğum için inan ben de biliyorum. Ben Blender'ın kötü olduğunu söylemedim. Her iş öyledir. Bilen her şeyi yapar. Zbrush bilmeyen biri mi daha iyi karakter yapar yoksa Blender bilen mi? Ha tabi Zbrush gibi programlar gene bilen kişiler için daha gelişmiş ve daha kolaydır.

Yalnız böyle bedava diye önerilince millet dandik program sanıyor Blender'i ayar oluyorum öylelerine. Blender'in eksiği yok, kullanmayı bilen o paralı programlardan daha kaliteli işler çıkarır. Çünkü Blender geniş çaplı bir program, içinde sculpting de var, texture paint de var, realtime render motoru da var, path tracing render motoru da var, 2D animasyon imkanı da var, zaten diğer programlar gibi 3D modelleme ve 3D animasyon normal olarak var.

60 saatimi devirdim Blender'da başlayalı 20 gün kadar oldu, bedava ibaresi olunca direk kalitesiz gibi gözüküyor ama yok böyle bir program, maya da denedim ama olmuyor Blender apayrı bir şey.

Aynen öyle, işini yapmayı bilen için kötü program yoktur.
Yav yine böyle yazıyorsun sanki Blender iyi değil kullanan iyiyse iyi olabilir demeye geliyor lafın. Bu ara çok fazla karşılaştım dediğim bedava diye kötü diyen tiplerle, o yüzden biraz fazla tepki vermiş gelebilirim gözüne ama neden olduğunu yazdım 🙂

60 saatimi devirdim Blender'da başlayalı 20 gün kadar oldu, bedava ibaresi olunca direk kalitesiz gibi gözüküyor ama yok böyle bir program, maya da denedim ama olmuyor Blender apayrı bir şey.
Kesinlikle katılıyorum üstüne üstlük karşılaştığım kişilerin hiç bilmeden kötü demesi çok sinir ediyor beni🙂
Kesinlikle Unity 3D kullan.
Neden? Hiç mantığı yok.

Geri
Yukarı