Oyun yapımı için Unity vs Unreal Engine 4

Kesinlikle katılıyorum üstüne üstlük karşılaştığım kişilerin hiç bilmeden kötü demesi çok sinir ediyor beni🙂

Neden? Hiç mantığı yok.

Unity'yi mobil oyun yapacaksa kullanmak daha mantıklı ve girişi daha kolay ama ben düzgün oyun yapıp çıkartacağım diyorsa yapacak arkadaş UE4 kullansın. Unturned Unity'den yapıldı ve oyun Unturned II'nin video'larına bakınca çok kötü geliyor. Yapımcı da anlamış olacak ki bunu Unturned II'yi UE4'te geliştiriyor. Linki burada Unturned II blogunun bakabilirsiniz, çok güzel bir örnek olur.

Unity'yi mobil oyun yapacaksa kullanmak daha mantıklı ve girişi daha kolay ama ben düzgün oyun yapıp çıkartacağım diyorsa yapacak arkadaş UE4 kullansın. Unturned Unity'den yapıldı ve oyun Unturned II'nin video'larına bakınca çok kötü geliyor. Yapımcı da anlamış olacak ki bunu Unturned II'yi UE4'te geliştiriyor. Linki burada Unturned II blogunun bakabilirsiniz, çok güzel bir örnek olur.
Kesinlikle demesinde hiç bir mantık yok. Yoksa Unreal ile Mobile oyun geliştirmek zahmetlidir, Unity gibi rahat değildir. Ancak işin PC tarafında ezer geçer.

Bana kalırsa hangi oyun motorunu kullandığınızın pek bir önemi yok UE4'de kullansanız Unity'de kullansanız iş sizde bitiyor. Sizin yaratıcılığınıza, yeteneklerinize ve bilginize bağlı. Birde Unity'den PC oyunu yapılmaz diyenlere aldırmayın. Size hangisi daha rahat ve güzel geliyorsa onu kullanın. Tekrar diyorum marifet oyun motorunda değil marifet sizdedir. Oyun motoru sadece bir araçtır.

Bana kalırsa hangi oyun motorunu kullandığınızın pek bir önemi yok UE4'de kullansanız Unity'de kullansanız iş sizde bitiyor. Sizin yaratıcılığınıza, yeteneklerinize ve bilginize bağlı. Birde Unity'den PC oyunu yapılmaz diyenlere aldırmayın. Size hangisi daha rahat ve güzel geliyorsa onu kullanın. Tekrar diyorum marifet oyun motorunda değil marifet sizdedir. Oyun motoru sadece bir araçtır.
Unity ile yapılan iyi grafikli oyunlarda optimizasyon ciddi mana da kötü. RUST ve Escape From Tarkov dışında zaten iyi grafikli oyunları da yok.

Unity ile yapılan iyi grafikli oyunlarda optimizasyon ciddi mana da kötü. Rust ve escape from tarkov dışında zaten iyi grafikli oyunları da yok.

Rust mı iyi grafikli? Cidden çok kötü grafikleri var Rust'ın zaten rekabetçi oyun olduğu için herkes Low'da oynuyor ayrı bir kötü oluyor. Escape from Tarkov'da da silahın, karakterin ve etkileşime geçtiğin yerler Ultra Texture'lar, eşyalar vs. medium gibi zaten 2010'dan kalan russia 2028 oyununun assetlerini de kullanmışlar oyunda. Ama kötü de denemez, karakter iyi texture kötü mantığını çoğu oyun zaten kullanıyor. Şu oyunu artık UE4'e geçirseler de optimizasyon getirsinler bizde rahatlayalım.Rust'da aynı şekilde.

Unity ile yapılan iyi grafikli oyunlarda optimizasyon ciddi mana da kötü. RUST ve Escape From Tarkov dışında zaten iyi grafikli oyunları da yok.
Zaten iyi grafikli bir oyun yapmak istiyorsanız optimizasyon şart. Bu UE4 için de geçerli U için de. UE4 te post processingi yapıp üstüne hq materialler üstüne bilmem neler koyup güzel grafik yapınca o öyle kalmıyor onun da optimizasyonunun yapılması gerekir. Evet ama Unity'de biraz daha zahmetli o iş.

Arkadaşımız yeni başlayacağım diyor ue4 diyorsunuz :) ue4 ile dünyadaki en iyi oyunlar yapılıyor arkadaşlar . Unity çok daha basittir ue4 e göre ve arkadaşında unity tercih etmesi mantıklı . Bir anlık gazla başlanan bu işler kolay işler değil. İş gibi düşünün rezalet çekmeden müdür olamazsınız. Ue4 oyun motorlarında müdürdür.

Arkadaşımız yeni başlayacağım diyor ue4 diyorsunuz :) ue4 ile dünyadaki en iyi oyunlar yapılıyor arkadaşlar . Unity çok daha basittir ue4 e göre ve arkadaşında unity tercih etmesi mantıklı . Bir anlık gazla başlanan bu işler kolay işler değil. İş gibi düşünün rezalet çekmeden müdür olamazsınız. Ue4 oyun motorlarında müdürdür.
Yeni başlamanın motor seçiminde pek etkili olduğunu düşünmüyorum. Tabi bendeki bir anormallikte olabilir. Aşağı yukarı 5 yıldır bu sektördeyim. 4 yıl CryEngine, yaklaşık 1 yıldırda Unreal Engine kullanıyorum. Unity niyeyse bana karışık ve zor geliyor :D

Bende işte bunu anlamıyorum şahsen. Yeni başlıcak herkese UE4 ün grafikleri çok iyi bütün oyunlar UE4 ile yapılıyor diye UE4 öneriyorlar. Sanki oyun motoruna geçtiğin gibi grafikler tavan oluyormus gibi. UE4 profesyonel işidir. Benim görüşüm Unity ile başlayıp mantığı kavrayıp UE4 e geçebilirsiniz veya Unity'de de kalabilirsiniz size göre değişir. Çünkü bu sektöre yeni başlayacak adam oyun yapımının arkasında ne döndüğünü bilmeden(genelde) başlıyor.

Geri
Yukarı