Oyun yapmak için bilgisayar mühendisliği mi yazılım mühendisliği mi okumalı?

Dijital oyun tasarımı okumuş bir youtuber var. Eğer oyun yapmaya merakın varsa at0m kanalını mutlaka izlemelisin. Soru cevap videosu var orda belki kafandaki sorularada yanıt bulabilirsin.
Başlıktaki gibi, bilgisayar mühendisliğimi okursak mı yoksa yazılım mühendisliğimi okursak mı oyun yapabiliriz?
Yani yazılım mühendisliği okursam oyun da yapabilir miyim?
Aynısı bilgisayar mühendisliği için de geçerli.

Ha bu arada ben yanlış okumuşum oyun yapmak için dijital oyun tasarımı bölümü gerekiyor ama yazılım biliyorsan ve yetenekliysen iş bulabilirsin.

Bu husus şart hocam. Ben de bilgisayar mühendisliği istiyorum. Şart değil ama sanırsam benim de önceliğim bu. Hedefim ODTÜ ama oldukça zor bir seçenek. Sizin hedef hangi üniversite?

Bu husus şart hocam. Ben de bilgisayar mühendisliği istiyorum. Şart değil ama sanırsam benim de önceliğim bu. Hedefim ODTÜ ama oldukça zor bir seçenek. Sizin hedef hangi üniversite?
Bende İstanbul Teknik Üniversitesini istemekteyim inşallah sizde bende istediğimiz yerlere gidebiliriz.

Yanlış bilgilendirmeler. Her ikisi de yapabilir. Türkiye'de yazılım mühendisliği iyi üniversitelerde yoktur. Dünyada bu işin popüler olan okulu yazılım mühendisliği değil Computer sciencedır. Bilgisayar mühendisliği bu alana hemen hemen denk gelir. Her iki bölümde de yapılabilir. Bilgisayar mühendisliği daha iyi bir seçenek olacaktır çünkü donanımın nasıl çalıştığını bilmek kullanırken daha optimize kullandıracaktır. Üstelik daha iyi kalitede okullarda okuma şansınız olur.

Computer science 9 Eylül üniversitesinde de var haberin olsun
Başlıktaki gibi, bilgisayar mühendisliğimi okursak mı yoksa yazılım mühendisliğimi okursak mı oyun yapabiliriz?
Yani yazılım mühendisliği okursam oyun da yapabilir miyim?
Aynısı bilgisayar mühendisliği için de geçerli.

Sadece oyun endeksli düşünme yazılım mühendisliği bilgisayar mühendisliğinin alt alanından doğan bir bölümdür bilgisayar mühendisliğinin bir artısı da donanımdır ve iş imkanı daha fazladır bilgisayar mühendisliğinde özellikle yurt dışı iş alımlarında artısı olacaktır. Ve bu bölümde olay bölüm veya üniversite değil kendini nasıl geliştirdiğin ders endeksli değil kendi üretkenliğine yeni fikirler ortaya koyman örneğin benim bölüm arkadaşımın abisi de Konya bilgisayar mühendisliği. Kazanmış lakin o dört sene sürecinde kendini geliştirmiş ve şu an Mount and bland i yapıyor yani yazılım/bilgisayar diye ayırmak yerine kendini geliştirmeye odaklan ama benim şahsi kanaatim bilgisayar mühendisliği...
ve kendini üniversitede zaten öğretirler diye hazırlama eğer bu sene sınava gireceksen yüksek ihtimalle sizinde online olacak o yüzden kendin, ufaktan yazmaya başlasan iyi olur sağlıklı günler

Son düzenleme:
Her ikisinde de yazılım öğreniyorsunuz. Gerisi size kalmış.

Ayrıca objektif bir şekilde bakıldığında yazılım mühendisliğinin bilgisayar mühendisliğinden hiçbir üstün yanı yok. Hatta dezavantajları da var. Mesela köklü güzel üniversitelerde yazılım mühendisliği bölümü yok.

Geri
Yukarı