Oyun yapmak için hangi programlama dillerini öğrenmeliyim?

Yeniye12

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar ben bilgisayar oyunları tasarlamak ve yapmak isteyen biriyim. Hangi yazılım dillerini öğrenmeliyim, ne konularda kendimi geliştirmeliyim, önerdiğiniz şeyler var ise lütfen yazınız. Yardımlarınız için sonsuz teşekkürler...

Arkadaşlar ben bilgisayar oyunları tasarlamak ve yapmak isteyen biriyim. Hangi yazılım dillerini öğrenmeliyim, ne konularda kendimi geliştirmeliyim, önerdiğiniz şeyler var ise lütfen yazınız. Yardımlarınız için sonsuz teşekkürler...

Ağırlıklı olarak C++ ve C# öğrenmeniz gerekmektedir. Bir oyun yapmak için oyun motoru kullanmalısınız. Ve tabii bir grafiker ve modelleme ekibi de gerekli.

Tek başıma oyun yapamaz mıyım? Yapabilirsem ne tür ve ne çapta yapabilirim acaba?
Modelleme, bölüm dizaynı, harita yapımı, seslendirme, altyazı, HUD, kodlama, müzik ve ses dizaynı gibi etmenleri yapabilecek bilgi birikiminiz varsa tek başınıza oyun yapabilirsiniz. Yoksa da öğrene öğrene yaparsınız. Oyunun boyutuna bağlı, gidip bir CoD yapamazsınız ama Pacify yapabilirsiniz mesela.

Kodlamaya gelirsek, önce kullanacağınız oyun motorunu kesinleştirin. Unity ise C#, Unreal Engine 4 ise C++ öğrenin. Hiç uğraşamam bunlarla tutoriallara baka baka yaparım diyorsanız da Blueprint (UE4'te) kullanın.

Modellemeleri kendin yapmak zorunda değilsin. Hazır olarak satın alınabiliyor. Modelleme yapmayı öğrenmeye çalışarak vakit kaybetmek yerine Unity öğrenmeye adım atmak daha iyi bir başlangıç olur.
Bir anda büyük çaplı bir oyun yapma gafletine kalkışırsan hiç bir şey yapamazsın. 2D Basit oyunlar yapmaya başlayarak kendini geliştirebilirsin.

Merhaba oyun geliştirme bir sektör aslında YouTube kanalları için de at0m emolingo Marcus7z gibi kanallar biliyorum bu kanallar eğlenceli bir şekilde anlatıyor herşeyi programlar ise Unity UE4 Godot Engine GameMaker 2 bunlar en bilinenleri o kanallardan video izleyip baka baka yapıp gitgide pratik yaparak öğrenebilirsiniz hatta Dijital Oyun Tasarımı diye bir Üniversite bölümü de mevcut bu konuya benim de ilgim var çizim için de Blender ve Aseprite önerebilirim teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı