Çözüldü Hangi programlama dillerini öğrenmeliyim?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Unturned

Kilopat
Makaleler
1
Arkadaşlar bu her zaman açılan konular gibi değil.

ÖNEMLİ: Arkadaşlar programlama dili önerecekseniz "şunu öğren daha kolay, şunu öğren bunla şunu bunu kavradıktan sonra şuna atlarsın, şunda çok para var, şunun geleceği daha parlak" gibi (saçma-sapan) öneriler yerine idealist, en iyi öneride bulunursanız çok sevinirim. Frameworkler ve kütüphaneler de dahil.

Arkadaşlar öncelikle neler yapacağımı söyleyeyim.

Web​

E-Ticaret sitesi kurmak,

Kullanıcıların hesap açabileceği (yani verilerin depolanıp saklanabileceği) blog, haber, forum sitesi kurmak,

Kullanıcıların hesap açamayağı blog, haber sitesi kurmak,

kendi oyun, uygulama ve programlarımı indirebileceği ürünlerimi alabileceği site yapmak.

Oyun, Uygulama ve Program​

Kullanıcıların hesap açabileceği (yani verilerin depolanıp saklanabileceği) Android, iOS, (Windows Phone desteği olursa güzel olur ama olmasa da olur.) Windows, Linux destekli oyun, uygulama ve program yapmak,

Online & Offline Android, iOS, (Windows Phone desteği olursa güzel olur ama olmasa da olur.) Windows, Linux oyun uygulama ve program yapmak,

kendi oyun, uygulama ve programlarımı indirebileceği ürünlerimi alabileceği Mobil-PC launcher yapmak.

Diğerleri​
İşletim Sistemi yapmak, GNU/LINUX tabanlı.

Yapay Zekâ programlamak.

Makine (programlama dili dışında)​
otomasyon ve güvenlik icatları yapmak.

Arkadaşlar programlama dili önerecekseniz "şunu öğren daha kolay, şunu öğren bunla şunu bunu kavradıktan sonra şuna atlarsın, şunda çok para var, şunun geleceği daha parlak" gibi (saçma-sapan) öneriler yerine idealist, en iyi öneride bulunursanız çok sevinirim. Frameworkler ve kütüphaneler de dahil.

Umarım anlatabilmişimdir. @bitwise @The Anorak

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Bizim su anda uzerinde calistigimiz projelerde senin isteklerinle ortusen seyler var ve tercihlerimizi yazayim. Yanlarina alternatiflerini de yazacagim belki onlari da incelersin.

Web Backend:
- JVM dilleri. Kotlin, Java vs Scala uclusunun hepsini kullaniyoruz. Linux server uzerinde calisiyor sunucular. Kurumsal firmalarin agir is yuku gerektiren istekleri oluyor ( saniyede binlerce dosyanin parse edilmesi vs gibi ). Alternatif olarak C# da dusunulebilir ama Windows teknolojilerinden uzak duruyoruz malum sebeplerden.
- Node: Gorece hafif projeler icin tercih ediyoruz. NPM 'de cok guzel library ler var, barkod ve resim analiz etmemiz gereken bazi ufak projeler var, direkt 3rd parti kutuphanelerle isimizi goruyoruz ama genel olarak daha yavas calisiyor. Ama memory management konusunda daha iyi. Alternatif olarak Python dusunulebilir, onda da image processing kutuphaneleri var.

Frontend -> Javascript. Gercek bir alternatifi yok. Varsa bile zaten JS e compile oluyor ( Typescript, CoffeeScript vs )

Yapay zeka:
- Eticaret sistemlerinde kullandigimiz yapay zeka modulleri var. Bunlari da Python ve Scala ile yaziyoruz. Alternatifi pek yok bana gore, Python'daki machine learning kutuphaneleri piyasadaki en iyileri bana gore. Tensorflow kullanacak kadar sofistike bir is yapmiyoruz.

Big Data:
- Python + Spark. AWS de bunun sunuculari, AWS Lambda kullanarak big data process ediyoruz. Genelde Java ile yazilan backend process ettigi verileri lambda'ya aktariyor. Alternatif Java + hadoop olabilir. AWS Lambda – Serverless Compute - Amazon Web Services

Oyun : Bilmiyorum. Sadece oyun serveri projemiz vardi 2 tane, ama client'ini baska bir ekip Unity ile yazdi. Biz sadece serverini Java ile yazdik. Gayet C++ ya da C# ile de yazilabilirdi.

Mobil:
- Hic native isine girmedik, full React-Native yazdik. Gereksiz if-else branchleri disinda bir sorunumuz olmadi. ( Eger androidse sunu yap, IOS ise bunu yap demek gerekiyor bazen ). Javascript kullandik. ( Typescript + JS )

Isletim sistemi: Universiteden sonra profesyonel olarak hic low level is yapmadim. Sadece meraktan assembly ile basit bir NES programi yazmisligim var : ) Programming guide - Nesdev wiki Tavsiye etmiyorum.

Otomasyon: Market pazar payi cok dusuk yeni firmalar icin. Hic bulasmadik bu alana.

Ozet: Javascript - Python - Java EE ya da Microsoft uzerinde .NET ve C#. Low level isler icin ise C++ ya da Go.
Sanırım işletim sistemi diyince aklınıza direk windows gibi detaylı ve kompleks bir sistem geliyor sadece.
Peki, size soralım o zaman. Bir işletim sisteminin görevleri nelerdir?
Biliyormuş gibi konuşmak kolay, işi bilmiyor olmasak bir şey demeyiz zaten.

Bizim su anda uzerinde calistigimiz projelerde senin isteklerinle ortusen seyler var ve tercihlerimizi yazayim. Yanlarina alternatiflerini de yazacagim belki onlari da incelersin.

Web Backend:
- JVM dilleri. Kotlin, Java vs Scala uclusunun hepsini kullaniyoruz. Linux server uzerinde calisiyor sunucular. Kurumsal firmalarin agir is yuku gerektiren istekleri oluyor ( saniyede binlerce dosyanin parse edilmesi vs gibi ). Alternatif olarak C# da dusunulebilir ama Windows teknolojilerinden uzak duruyoruz malum sebeplerden.
- Node: Gorece hafif projeler icin tercih ediyoruz. NPM 'de cok guzel library ler var, barkod ve resim analiz etmemiz gereken bazi ufak projeler var, direkt 3rd parti kutuphanelerle isimizi goruyoruz ama genel olarak daha yavas calisiyor. Ama memory management konusunda daha iyi. Alternatif olarak Python dusunulebilir, onda da image processing kutuphaneleri var.

Frontend -> Javascript. Gercek bir alternatifi yok. Varsa bile zaten JS e compile oluyor ( Typescript, CoffeeScript vs )

Yapay zeka:
- Eticaret sistemlerinde kullandigimiz yapay zeka modulleri var. Bunlari da Python ve Scala ile yaziyoruz. Alternatifi pek yok bana gore, Python'daki machine learning kutuphaneleri piyasadaki en iyileri bana gore. Tensorflow kullanacak kadar sofistike bir is yapmiyoruz.

Big Data:
- Python + Spark. AWS de bunun sunuculari, AWS Lambda kullanarak big data process ediyoruz. Genelde Java ile yazilan backend process ettigi verileri lambda'ya aktariyor. Alternatif Java + hadoop olabilir. AWS Lambda – Serverless Compute - Amazon Web Services

Oyun : Bilmiyorum. Sadece oyun serveri projemiz vardi 2 tane, ama client'ini baska bir ekip Unity ile yazdi. Biz sadece serverini Java ile yazdik. Gayet C++ ya da C# ile de yazilabilirdi.

Mobil:
- Hic native isine girmedik, full React-Native yazdik. Gereksiz if-else branchleri disinda bir sorunumuz olmadi. ( Eger androidse sunu yap, IOS ise bunu yap demek gerekiyor bazen ). Javascript kullandik. ( Typescript + JS )

Isletim sistemi: Universiteden sonra profesyonel olarak hic low level is yapmadim. Sadece meraktan assembly ile basit bir NES programi yazmisligim var : ) Programming guide - Nesdev wiki Tavsiye etmiyorum.

Otomasyon: Market pazar payi cok dusuk yeni firmalar icin. Hic bulasmadik bu alana.

Ozet: Javascript - Python - Java EE ya da Microsoft uzerinde .NET ve C#. Low level isler icin ise C++ ya da Go.
Hocam, React Natıve varken neden Swift ve Java kullanılıyor. Aynı uygulamayı iki kere yazmak yerine React-Natıve daha mantıklı değil mi ? Gerçi ben de Java kullanıyorum fakat profesyonel yapmadığım için çok önemli gelmiyor bana. Natıve yazınca daha mı performanslı oluyor ?

Peki, size soralım o zaman. Bir işletim sisteminin görevleri nelerdir?
Biliyormuş gibi konuşmak kolay, işi bilmiyor olmasak bir şey demeyiz zaten.

Ben bir şey bildiğimi iddia etmedim sadece bir soru sordum gelen cevaba bak, en çok siz biliyorsunuz, en iyi siz anlıyorsunuz kusura bakmayın.

Ben bir şey bildiğimi iddia etmedim sadece bir soru sordum gelen cevaba bak, en çok siz biliyorsunuz, en iyi siz anlıyorsunuz kusura bakmayın.
En iyi bildiğimi söylemedim. İşin içinde olan biriyim dedim.
Buildroot üzerinden Linux derlemeleri alıp cihazlara gömme işlemi yapıyorum. Gerektiği yerlerde C kodu düzenlemesi yapıyorum. Kerneli hazır olduğu için assembly kodları ile uğraşmadığıma dua ediyorum.

Hocam, React Natıve varken neden Swift ve Java kullanılıyor. Aynı uygulamayı iki kere yazmak yerine React-Natıve daha mantıklı değil mi ? Gerçi ben de Java kullanıyorum fakat profesyonel yapmadığım için çok önemli gelmiyor bana. Natıve yazınca daha mı performanslı oluyor ?

React-Native sadece altyapiyi veriyor sana, bazi fonksiyonaliteler icin 3rd party kutuphaneler kullaniyorsun. Ornegin Push Notification gondereceksin, Bu: zo0r/react-native-push-notification gibi library lerle calisiyorsun. Ama bunlari yazanlar Facebook degil, hevesli open-source cu tipler. Genellikle de gayet iyi is cikartiyorlar.

Fakat diyelim ki bankasin, mobil uygulama gelistireceksin. Kullandigin her kodun arkasinda guvenebilecegin firmalar olsun istersin, riske atmazsin kendini. O yuzden native yazarsin, Google ve Apple'in SDK sindan baska bir sey kullanmazsin. Native yaziyorsan tek yapman gereken Apple ya da Google'un kendi yazdigi dokumanlara bakmak. React-Native isine girince bazen guzel dokumante edilmemis ya da bugli kodlanmis seylerle ugrasmak hatta kendin duzeltmek zorunda kaliyorsun. Ama bana gore yine de 2 defa yazmaktan iyi.

En iyi bildiğimi söylemedim. İşin içinde olan biriyim dedim.
Buildroot üzerinden Linux derlemeleri alıp cihazlara gömme işlemi yapıyorum. Gerektiği yerlerde C kodu düzenlemesi yapıyorum. Kerneli hazır olduğu için assembly kodları ile uğraşmadığıma dua ediyorum.

Asm ve C de en azından 6-7 yıllık bilgi ve tecrübe olmadan OS internalle tek alakası hazır kernel derleyebilmek olan birisinden duymak biraz ilginç oldu, sen dua etmeye devam et hocam ilgi ve heves olmadan yapmak zaten mümkün değil.

Asm ve C de en azından 6-7 yıllık bilgi ve tecrübe olmadan OS internalle tek alakası hazır kernel derleyebilmek olan birisinden duymak biraz ilginç oldu, sen dua etmeye devam et hocam ilgi ve heves olmadan yapmak zaten mümkün değil.
Zaman hızlı ilerliyor biliyorsunuz, üniversite mezunundan 5 senelik tecrübe isteniyor olunca, bu tür işlere lisede başlama ihtiyacı duyuyorsun.
Neyse, siz bu tür işlere toz pembe olarak bakmaya devam edin.

Bunu yapamazsın. Assembly ve C/C++ bilmen gerek ve yapımı da aşırı zor. Bilgisayarın bütün çalışma şeklini bilmen gerek. Tek başına zaten yapamazsın.
Bilgisayarcılar için her zaman geçerli bir söz vardır.
"Her işin ucundan bilir, ancak bir işte uzman olursun."
Yapacağınız üç ayrı iş, birbirinden bağımsız olmakla birlikte bazıları en az on hatta yirmi sene tecrübe isteyen şeyler. Gel sen bu sevdadan vazgeç, henüz yolun yakın.
İşletim sistemi derken GNU/Linux tabanlı demek istemiştim. Galiba sıfırdan diye anlaşılmış.
Web tasarım için:
HTML, CSS, JS, PHP
Oyun için:
C++, C#
Yapay zeka için:
Python
Bunlar olabilir bence.
hocam PHP yerine JavaScript Framework'ü olan Node.js öğrensek aynı işlevi görür mü? (Bu saydıklarım için işe yarar mı?)

Web Backend:

Yapay zeka:

Big Data:

Mobil:

Hocam beyninize klavyenize canınıza sağlık.<3

peki bu alanlar için önerebileceğiniz en iyi Frameworkler ve Kütüphaneler var mı?

Hocam mobil uygulama geliştirmede Facebook'un yaptığı React-Native framework'ü güzel mi?

Hocam Yapay Zekâ'yı şu alanlarda kullanacağım e-ticaret(zaten yazdınız), güvenlik, insan psikolojisi, ticaret ilişkileri ve mümkünse işçilik.

hocam Node.js uygulamaların back-end taraflarında da çalıştıramaz mıyız?

Hocam Prolog mu daha iyi yoksa Scala mı?
@bitwise hocam Feamework ve kütüphane önerdiyseniz da
anlayamamışımdır aptallığımı mazur görün özür dilerim. :(

Son düzenleme:

Geri
Yukarı