Oyun yapmak için tavsiyeler

Deepsoulmind

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 5500
İnno3d RTX 3060
ASRock B-450M HDV R4.0
8X2 DDR4 RAM
512 GB M2 SSD
Meslek
Elektronik
Bir süredir oyun dünyasında bulunuyorum. Daha çok PC tarafında oldum. Mobil oyun tarafında ise rekabetçi oyunlar oynamayı tercih ettim. Sonuç olarak oyun tasarlamaya olan ilgim her geçen gün artarak devam ediyor ve araştırmalar yaptım bu konu hakkında. Sizlere ise bu konu hakkında soru sormak istedim. Nereden ve nasıl başlarım? Aslında türler arasında kalkıp da AAA oyun yapacak halim tabii ki yok. Indie oyun tasarım tarafında nasıl oyunlar yapabilirim ve bu oyunları yapmak için teknik altyapımı nasıl geliştirebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir süredir oyun dünyasında bulunuyorum. Daha çok PC tarafında oldum. Mobil oyun tarafında ise rekabetçi oyunlar oynamayı tercih ettim. Sonuç olarak oyun tasarlamaya olan ilgim her geçen gün artarak devam ediyor ve araştırmalar yaptım bu konu hakkında. Sizlere ise bu konu hakkında soru sormak istedim. Nereden ve nasıl başlarım? Aslında türler arasında kalkıp da AAA oyun yapacak halim tabii ki yok. Indie oyun tasarım tarafında nasıl oyunlar yapabilirim ve bu oyunları yapmak için teknik altyapımı nasıl geliştirebilirim?

Vallahi dostum öncelikle seçtiğin yolda başarılar.
Teknik konuları bilmem ama şöyle Stardew Valley tarzında bir şey yaparsan satın alma tuşuna abanırım :)

Öncelikle oyun motorunu belirlemelisiniz. Tavsiyelerim Unity ya da Unreal. Godot, Cry Engine gibi daha fazla oyun motoru da var fakat bunlar genellikle ya gelişme aşamasında olan ya da kaynağı bulunmayan motorlar. Benim tavsiyem 2D oyunlar için Unity, 3D oyunlar için Unreal. Unity ile 3D ya da Unreal ile 2D yapılabiliyor elbette. Fakat iki motorun da güçlü olduğu yanlar başka.

Önce temel programlama öğren.
Sonra grafik kodlamaya yönel.
Sonra Animasyonlar kodla.
Daha sonra Animasyonlara etkileşim ekle.
Daha daha sonra bir hikaye yaz ve Animasyonların etkileşimini hikayeye uyarla.

Böyle çok uzun sürer ama temelden öğrenmiş olursun. Oyun motorlarının nasıl işlediklerini de anlayabiliyor olursun.

Vallahi dostum öncelikle seçtiğin yolda başarılar.
Teknik konuları bilmem ama şöyle Stardew Valley tarzında bir şey yaparsan satın alma tuşuna abanırım :)
Desperados 3 tarzında bir oyun aklımda yer edindi hocam, taktiksel strateji oyunu düşünüyorum.

Öncelikle oyun motorunu belirlemelisiniz. Tavsiyelerim Unity ya da Unreal. Godot, Cry Engine gibi daha fazla oyun motoru da var fakat bunlar genellikle ya gelişme aşamasında olan ya da kaynağı bulunmayan motorlar. Benim tavsiyem 2D oyunlar için Unity, 3D oyunlar için Unreal. Unity ile 3D ya da Unreal ile 2D yapılabiliyor elbette. Fakat iki motorun da güçlü olduğu yanlar başka.
Teşekkür ederim hocam değerli bilgilerin için 2D taktiksel bir strateji oyunu düşünüyorum. O yüzden unity motorunu kullanabilirim. Modelleme tarafında ise blender düşünüyorum. Substance Painter ile renklendirme düşüncelerim var cyber temalı olmasını istiyorum. Rigging kısmında ise mixamo. Ses kısmında ise Bfxr kullanmayı planladım.

Önce temel programlama öğren.
Sonra grafik kodlamaya yönel.
Sonra Animasyonlar kodla.
Daha sonra Animasyonlara etkileşim ekle.
Daha daha sonra bir hikaye yaz ve Animasyonların etkileşimini hikayeye uyarla.

Böyle çok uzun sürer ama temelden öğrenmiş olursun. Oyun motorlarının nasıl işlediklerini de anlayabiliyor olursun.
Teşekkür ederim hocam değerli fikirlerin için.

Teşekkür ederim hocam değerli bilgilerin için 2D taktiksel bir strateji oyunu düşünüyorum. O yüzden Unity motorunu kullanabilirim. Modelleme tarafında ise Blender düşünüyorum. Substance Painter ile renklendirme düşüncelerim var Cyber temalı olmasını istiyorum. Rigging kısmında ise mixamo. Ses kısmında ise Bfxr kullanmayı planladım.

2D için Blender kullanarak model yapmanıza gerek yok. Çünkü 2D bir oyunda doğal olarak 3D modeller olmaz. Aseprite gibi uygulamalar üzerinden pixel art yapmayı öğrenebilirsiniz.

Platformer yapacaksan bilgisayarına stable diffusion indir. 2d karakter dahil birçok game asseti ve level design'da kullanacağın nesneleri tasarlayabilirsin. (Mesela alttaki karakteri tasarlamak 3 saniye sürdü)

Yazılım konusu ise uzun bir süreç. C# veya c++ seçeceğin motora göre eğitim alırsın.

Dosya Ekleri

• 17051175270055135293447778355761.jpg
    17051175270055135293447778355761.jpg
    186,2 KB · Görüntüleme: 23
  • 17051177300251058373479992696462.jpg
    17051177300251058373479992696462.jpg
    419 KB · Görüntüleme: 27
Son düzenleme:
Platformer yapacaksan bilgisayarına stable diffusion indir. 2d karakter dahil birçok game asseti ve level design'da kullanacağın nesneleri tasarlayabilirsin. (Mesela alttaki karakteri tasarlamak 3 saniye sürdü)

Yazılım konusu ise uzun bir süreç. C# veya c++ seçeceğin motora göre eğitim alırsın.
İyi akşamlar hocam bana oyun geliştirmede bana fayda sağlayacak topluluk önerilerinde bulunursan çok sevinirim iyi forumlar.

Topluluk olarak reddit ve unity forumu biliyorum. Sorununuzu tam anlatır ve sorun yaşadığınız kod kısmını paylaştığınızda ikisinde de çok yardımsever arkadaşlar var.

Topluluk olarak Reddit ve Unity forumu biliyorum. Sorununuzu tam anlatır ve sorun yaşadığınız kod kısmını paylaştığınızda ikisinde de çok yardımsever arkadaşlar var.

Teşekkür ederim hocam bilgileriniz için.

Geri
Yukarı