Oyun yayınlamak için gerekenler

Berke ÇELEN

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar, yaklaşık bir yılı aşkın süredir 2D RPG oyun yapımı ile uğraşıyorum ancak ortağımla ayrılmamdan dolayı esas projeme ara verip bulmaca tarzı basit ve ana oyunun hikayesinin geçmişine giden bir oyun yapıyorum ve bitirmeme az kaldı diyebilirim.

Uzun ve detaylı araştırmalarıma ve sürekli kafama takılan soruları sormama rağmen paylaşım konusunda bir çok şüphem bulunmakta. Bilgisi olan veya daha önce paylaşmış olanlar sorularımı cevaplar ise çok memnun kalırım

1- Çizmiş olduğum objeler, yazmış olduğum oyun içi müzikler vs. için ayrıca patent almalı mıyım?
(Bunu sormamın sebebi bir çok bağımısz yapımcı var ve kimisi 5 haftada sıfırdan başlayıp paylaşabiliyor ve patent için bildiğim kadarıyla uzun bir süre beklemem gerekiyor.)
2- ABD Vergi kimlik numarası üzerine bir sürü madde yazılmıştı zannediyorsam sadece Slovakya vatandaşları bunu almak zorunda diğer ABD ile vergi anlaşmalı ülkeler kendi vergi kimlik numaralarını kullanabiliyorlar.
(Ne kadar doğru anladım bilemiyorum ama yanlışım var ise düzeltebilir misiniz?)
3- Vergi mülakatında tam olarak neler soruluyor ? Alınmama gibi bir durum söz konusu mu?
Şimdiden teşekkür ederim :)

Son düzenleyen: Moderatör:
1- Alırsan iyi olur. Çünkü başkaları rahatlıkla kullanabilir ve şikayetin etkili olmaz. Atıyorum bir karakterinin tişörtünü basmamaları için vs. bildiğim kadarıyla.
2- Bu soru "tabi siz anneleri tarafından size emanet edilen çocuklara her bakımdan yetersiz gördüğünüz bir kadının annelik etmesine şiddetle karşısınız." karışıklığında geldi.
3- Google Play gibi yerler vergileri kendi karşılıyor. Onun dışındaki platformlarda siz gelir elde edin size mail yoluyla iletişime geçerler muhtemelen.

1- Alırsan iyi olur. Çünkü başkaları rahatlıkla kullanabilir ve şikayetin etkili olmaz. Atıyorum bir karakterinin tişörtünü basmamaları için vs. bildiğim kadarıyla.
2- Bu soru "tabi siz anneleri tarafından size emanet edilen çocuklara her bakımdan yetersiz gördüğünüz bir kadının annelik etmesine şiddetle karşısınız." karışıklığında geldi.
3- Google Play gibi yerler vergileri kendi karşılıyor. Onun dışındaki platformlarda siz gelir elde edin size mail yoluyla iletişime geçerler muhtemelen.

Platformu yazmayı unutmuşum, steam üzerinden paylaşacağım. Patent'i o yönden düşünmemiştim aslında benim aklımdaki şüphe kullandıklarımın bana ait olduğunu kanıtlamam gerekir mi yönündeydi. Aslında bir avukata başvursam daha iyi olur o konuda
Steam SSS'larında gelirin %50'sini alacaklarını, 30'unun kendilerine, geri kalanının ise vergilere gideceğini belirtiliyordu ancak benim vergi numaramı da istiyor kafamı karıştıran da bu.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı