Oyun yayınlamak

kerem lezalit

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, aklıma takılan birkaç şey var. İnternette araştırmama rağmen hala aklımda eksik cevabı verilmemiş sorular bulunmakta. Sorum şu mesela elimizde hazır bir oyun var. Bunu yayinlama hakkına sahip miyiz? Bir oyunu yayinlamak için şirketimizin olması mı gerekir? Bu oyunu kendi sitemi açıp orada ücretsiz bir şekilde yayinlayabilir miyim, bana herhangi bir sıkıntı çıkartır mı?

Merhaba, aklıma takılan birkaç şey var. İnternette araştırmama rağmen hala aklımda eksik cevabı verilmemiş sorular bulunmakta. Sorum şu mesela elimizde hazır bir oyun var. Bunu yayinlama hakkına sahip miyiz? Bir oyunu yayinlamak için şirketimizin olması mı gerekir? Bu oyunu kendi sitemi açıp orada ücretsiz bir şekilde yayinlayabilir miyim, bana herhangi bir sıkıntı çıkartır mı?
Eğer kendi yaptığın oyun ise (telif hakları sende olan veya olmayan cisimlerle) itch.io
sitesinden üye olup oyunlarını yükleyebilirsin. Yani telif hakkı olmayan veya hakkı sende olan resimlerle vs. Oyununu tek başına yayınlayabilirsin.
Şirkete ihtiyacın yok. Ama play storeda yayınlamak istiyorsan 20 küsür abd doları ile play storeda yayanlayabilirsin gerekli şeyleri internette kolayca bulabilirsin. Kısacası, telif hakkı kullanılabilen cisimlerle ve resimlerle yaptığın oyunu şirketin olmadan tek başına ücretsiz bir şekilde yayınlayabilir ve ücrestsiz veya ücretli şekilde satabilirsin. Sorun çıkartmaz.

Eğer kendi yaptığın oyun ise (telif hakları sende olan veya olmayan cisimlerle) itch. IO.
Sitesinden üye olup oyunlarını yükleyebilirsin. Yani telif hakkı olmayan veya hakkı sende olan resimlerle vs. oyununu tek başına yayınlayabilirsin.
Şirkete ihtiyacın yok. Ama Play Store'da yayınlamak istiyorsan 20 küsur ABD doları ile Play Store'da yayanlayabilirsin gerekli şeyleri internette kolayca bulabilirsin. Kısacası, telif hakkı kullanılabilen cisimlerle ve resimlerle yaptığın oyunu şirketin olmadan tek başına ücretsiz bir şekilde yayınlayabilir ve ücrestsiz veya ücretli şekilde satabilirsin. Sorun çıkartmaz.

Kafamdaki çoğu soruyu cevapladınız çok teşekkür ederim ama hala tam anlayamadim ben bu oyunun haklarını üzerime almak zorunda mıyım diyelim ki birisi çıkıp bu oyun benim dedi görseller cisimler vs. o zaman ne yapacağım?

Kafamdaki çoğu soruyu cevapladınız çok teşekkür ederim ama hala tam anlayamadim ben bu oyunun haklarını üzerime almak zorunda mıyım diyelim ki birisi çıkıp bu oyun benim dedi görseller cisimler vs. o zaman ne yapacağım?
Eğer ücretsiz çizimler veya ücretsiz cisimler kullanıp yaparsanız oyununuzu telif hakkı yok mesela örnek vereyim unity de oyun yapıyorsunuz asset storedan ücretsiz bir asset indirdiniz kullanabilirsiniz . Ama ücretl bir asset alıp oyununuzda kullanırsanız tam hatırlamıyorum ama telif haklarını da satın almış oluyorsunuz. Ama hazır asset değil de kendiniz çiziyorsanız bunu rahatça kullanabilirsiniz. Telif Hakları Genel Müdürlüğü, Noter gibi yerlerden alabiliyorsun diye biliyorum ama yanlış yönlendirmeyeyim seni konunu öne çıkar oyunlarda nasıl telif hakkı alacağımızı bilen birisi görür belki.

Eğer ücretsiz çizimler veya ücretsiz cisimler kullanıp yaparsanız oyununuzu telif hakkı yok mesela örnek vereyim Unity de oyun yapıyorsunuz asset Store'dan ücretsiz bir asset indirdiniz kullanabilirsiniz. Ama ücretl bir asset alıp oyununuzda kullanırsanız tam hatırlamıyorum ama telif haklarını da satın almış oluyorsunuz. Ama hazır asset değil de kendiniz çiziyorsanız bunu rahatça kullanabilirsiniz. Telif hakları genel müdürlüğü, noter gibi yerlerden alabiliyorsun diye biliyorum ama yanlış yönlendirmeyeyim seni konunu öne çıkar oyunlarda nasıl telif hakkı alacağımızı bilen birisi görür belki.

Aslında telif hakkı almakla uğraşmak istemiyorum kendi cizdiklerimi kullanırsam kısacası bana sıkıntı çıkarmaz degilmi bunuda söylerseniz gerçekten çok yardım etmiş olursunuz teşekkür ederim.

Aslında telif hakkı almakla uğraşmak istemiyorum kendi cizdiklerimi kullanırsam kısacası bana sıkıntı çıkarmaz degilmi bunuda söylerseniz gerçekten çok yardım etmiş olursunuz teşekkür ederim.
Kendi çizdiklerinizi kullanabilirsiniz.
Oyunun linkini de atabilirsiniz. Merak ettim kolay gelsin.

Geri
Yukarı