Oyun yazılımcılığı vs Web yazılımcılığı

Oyun yazılımcısı mı olmalıyım Web yazılımcısı mı?

• Oy verenlerin toplamı
    56
Düzgün videolar vardır elbet fakat çok kapsamlı videolar beklemeyin.
Hocam kendi oyun şirketimi kurabilir miyim yada başkasının şirkette çalışabilir miyim? Son kez soruyorum ilgimi çektiği için. Kendi oyunlarımı ücretsiz bir şekilde nasıl yayınlarım? Steam 1500 tl istiyormuş duydum. Böyle giderse ben yine web yazılımcılığa döneceğim.

İş bulabilir miyim?
Sana bağlı. İleride bu meslekler çok rağbet gördüğü için işsiz bir kesim olacak, onların içine girme. Rakiplerinden sıyrıl ki seni işe alacak adam farklı bir özelliğin var diye alsın. Mesleğinde sıradan bir insan her zaman geri plandadır.

Bence hızlı iş bulmak istiyorsan web. Daha fazla kazanmak istiyorsan oyun. Kişisel fikrimdir. İkisini de yapabilirsin aynı anda, çok da zor değiller.
Hocam linkedin hesabım yok. Oyun firmaları can atıyor işe almak için ama deneyimli istiyorlar. Sen bana hangisini tavsiye edersin? Hiç deneyimim yok. Psikolojik hastalığım var.

Hocam kendi oyun şirketimi kurabilir miyim ya da başkasının şirkette çalışabilir miyim? Son kez soruyorum ilgimi çektiği için. Kendi oyunlarımı ücretsiz bir şekilde nasıl yayınlarım? Steam 1500 TL istiyormuş duydum. Böyle giderse ben yine web yazılımcılığa döneceğim.

Ücretsiz yayınlayabilirsin çok ağır olmaz ise Google Drive tarzı yerlere yüklersin ya da bir site açıp hem bağış sekmesi olan bir site tasarımı alıp bir ihtimal bağış alırsın hem oyununu sunarsın ama oyununu yaymak için biraz tanınman gerek oyun çıkaracaksan buradada paylaşabilirsin.
Kendi şirketini kurmak için 18 yaşının üstünde olmalısın.
Veya annen veya babandan yardım alacaksın, 18 yaşının altında başkasının şirketinde resmi olarak çalışamazsın gibi. Yani aylık bir para falan alacaksan o kişiden sana parayı vermeden gidebilir ve şikayet edemezsin.

Oyun yapımına çok fazla kaynak tecrübe istiyor. Web tasarıma bakabilirsin. Oyun yapmak için ben önce C#'ı sonra Unity'i daha sonra karakter tasarımı için Blender'i öğrendim. 3-4 yıl sürdü. Google Play'e yükleyip kimseye minnet etmeden para kazanabilirsin. Steam'e yükleyebilirsin aynı şekilde.

Ücretsiz yayınlayabilirsin çok ağır olmaz ise Google Drive tarzı yerlere yüklersin ya da bir site açıp hem bağış sekmesi olan bir site tasarımı alıp bir ihtimal bağış alırsın hem oyununu sunarsın ama oyununu yaymak için biraz tanınman gerek oyun çıkaracaksan buradada paylaşabilirsin.
Veya annen veya babandan yardım alacaksın, 18 yaşının altında başkasının şirketinde resmi olarak çalışamazsın gibi. Yani aylık bir para falan alacaksan o kişiden sana parayı vermeden gidebilir ve şikayet edemezsin.
23 Yaşındayım hala kafam karışık ne olmam konusunda? Anket Oyun olarak önde gidiyor. Oyun yapmak basit değil ki bölüm bölüm kategorisi var. Mesela örnek veriyorum karakter çizer ses yapımcısı vb felan uzuyor gidiyor. Yani tek kişi tek başına oyun yapamaz.

C şıkkı. Hangi alanda vakit geçirmek hosunuza gidiyorsa o alan üzerine yoğunlaşın. Web programlama bu arada basit değildir. Gerek front end olsun gerek Back-End kısmı en can alan kısmı hatta web programlamada Back-End

Hocam cevaplamadınız sorumu. Bir kişi tek başına oyun yapabilir mi yaparsa ne tür oyunlar yapabilir Kantai Collection Kancolle gibi anime tabanlı gemi savaşları oyunu mu yapar yoksa stardew valley gibi çiftlik kurma 2D oyun mu yapar? Mobil oyunlar daha çok ilgi görüyormuş öyle diyorlar.

Geri
Yukarı