Oyun yazılımcılığı vs Web yazılımcılığı

Oyun yazılımcısı mı olmalıyım Web yazılımcısı mı?

• Oy verenlerin toplamı
    56
Hocam cevaplamadınız sorumu. Bir kişi tek başına oyun yapabilir mi yaparsa ne tür oyunlar yapabilir kantai Collection kancolle gibi anime tabanlı gemi savaşları oyunu mu yapar yoksa Stardew Valley gibi çiftlik kurma 2D oyun mu yapar? Mobil oyunlar daha çok ilgi görüyormuş öyle diyorlar.

Google Play'e yüklemek daha iyi olabilir senin için tek seferlik geliştirici hesabı için 25 dolar alıyor.
Oyun yapmak senin oyun için yapıcağın vakite ve yeteneğine bağlı yeteneksizsen flappy bird bile yapamazsın yetenekliysen ufak çaptada olsa çok kaliteli bir yapım yapabilirsin.
Başlangıç olarak flappy bird veya mario gibi yapımları yapmaya çalışmak.

Google Play'e yüklemek daha iyi olabilir senin için tek seferlik geliştirici hesabı için 25 dolar alıyor.
Oyun yapmak senin oyun için yapıcağın vakite ve yeteneğine bağlı yeteneksizsen flappy bird bile yapamazsın yetenekliysen ufak çaptada olsa çok kaliteli bir yapım yapabilirsin.
Başlangıç olarak flappy bird veya mario gibi yapımları yapmaya çalışmak.
Çok pahalı. Bana hangi alanı tavsiye edersin? Oyun kodlama mı Web kodlama mı? Sanırım web kodlama daha kolay iş buluyor ve Freelance çalışma imkanı var. Freelance üyelik de çok az para istiyor. Web kodlama oyundan daha kolay gibi. Ve çok eğlenceli bu işte çalışmak. Öyle değil mi hocam?

Çok pahalı. Bana hangi alanı tavsiye edersin? Oyun kodlama mı web kodlama mı? Sanırım web kodlama daha kolay iş buluyor ve freelance çalışma imkanı var. Freelance üyelik de çok az para istiyor. Web kodlama oyundan daha kolay gibi. Ve çok eğlenceli bu işte çalışmak. Öyle değil mi hocam?

Evet ekmek kapısı için web fakat merakın varsa ve kendine güveniyorsan oyun.

Okul okumak gerekir mi? Ben açıktan okuyorum. Açıköğretim de Sadece Web tasarım ve kodlama ve Bilgisayar programcılığı var. Hocam tekrar soruyorum oyun kodlama web den daha mı zor. Mario ve Flappy bird gibi oyunu kimse oynamaz. Çünkü tek başına yapan birisi olduğu için bug felan karşılaşma oranı yüksektir. Çok soru sordum kusura bakma.
Hocam nasıl öğreneceğim web kodlama? Hangi dilleri öğrenmem gerekir? Bir de websitem olması gerekir mi?

Son düzenleme:
Okul okumak gerekir mi? Ben açıktan okuyorum. Açık öğretim de sadece web tasarım ve kodlama ve bilgisayar programcılığı var. Hocam tekrar soruyorum oyun kodlama webden daha mı zor. Mario ve flappy bird gibi oyunu kimse oynamaz. Çünkü tek başına yapan birisi olduğu için bug falan karşılaşma oranı yüksektir. Çok soru sordum kusura bakma.

Hocam nasıl öğreneceğim web kodlama? Hangi dilleri öğrenmem gerekir? Bir de websitem olması gerekir mi?

Sorun değil.
Flappy bird gibi oyunlar yap diyorum çünkü bu oyunları insanlar oynasın diye değil kendini geliştir ve herkese bir oyun sunabilecek kadar bilgiye sahip ol.
Web kodlama için.
Python, JavaScript, HTML5, PHP. Gibi bir sürü programlama dili var, dediğim programlama dillerine biraz hakim olmalısın burada en popüleri JavaScript ve Python'dur.
Okul okuman gerekmiyor açıkçası bir şeyi öğrenmek için illaki okula gitmene gerek yok.
Udemy gibi sitelere önem versen yeterli.
Küçük oyunlar yaparak kendini geliştir bir hata bulursan ona çözüm ara, çözüm araman önemli.
Website konusu tartışılır, fiverr gibi sitelerde ilan versen daha rahat büyürsün açıkçası.

Sorun değil.
Flappy bird gibi oyunlar yap diyorum çünkü bu oyunları insanlar oynasın diye değil kendini geliştir ve herkese bir oyun sunabilecek kadar bilgiye sahip ol.
Web kodlama için.
Python, JavaScript, HTML5, PHP. Gibi bir sürü programlama dili var, dediğim programlama dillerine biraz hakim olmalısın burada en popüleri JavaScript ve Python'dur.
Okul okuman gerekmiyor açıkçası bir şeyi öğrenmek için illaki okula gitmene gerek yok.
Udemy gibi sitelere önem versen yeterli.
Küçük oyunlar yaparak kendini geliştir bir hata bulursan ona çözüm ara, çözüm araman önemli.
Website konusu tartışılır, fiverr gibi sitelerde ilan versen daha rahat büyürsün açıkçası.
Hocam benim bilgisayar Unity'i kaldırır mı? Telefonların şarjı çabuk bittiği ve çabuk ısındığı için pc oyunu yapmak istiyorum. En kolay oyun motoru ne? Unity mi Unreal engine mi?

Intel Celeron N2840 2.16 Ghz Çift Çekirdek
2 GB RAM
Intel HD Graphics 1 GB

Hocam benim bilgisayar Unity'i kaldırır mı? Telefonların şarjı çabuk bittiği ve çabuk ısındığı için PC oyunu yapmak istiyorum. En kolay oyun motoru ne? Unity mi Unreal Engine mi?

Intel Celeron N2840 2.16 GHz çift çekirdek.
2 GB RAM.
Intel HD Graphics 1 GB.

Unity daha basit işler için Unreal daha gelişmiş işler için 2D olarak başlangıç için Godot üzerinden yapmanı tavsiye ederim.
O sistemle yapabiliceğini hiç sanmıyorum kaldırmaz oyun motorlarını.
Godot Steam üzerinde var bedava.
Unreal zaten hiç imkan yok diyebilirim açması için sistemin, Godot istemezsen Unity fakat açar mı onu çok sanmıyorum.
Godot kaldıracaktır ama.

Unity daha basit işler için Unreal daha gelişmiş işler için 2D olarak başlangıç için Godot üzerinden yapmanı tavsiye ederim.
O sistemle yapabiliceğini hiç sanmıyorum kaldırmaz oyun motorlarını.
Godot Steam üzerinde var bedava.
Unreal zaten hiç imkan yok diyebilirim açması için sistemin, Godot istemezsen Unity fakat açar mı onu çok sanmıyorum.
Godot kaldıracaktır ama.
Hocam teşekkür ederim Godot deneyim ama ben daha çok popüler oyun motoruyla yapmayı tercih ederdim.

Hocam teşekkür ederim Godot deneyim ama ben daha çok popüler oyun motoruyla yapmayı tercih ederdim.

Oyun motoru sadece bir araç onun bir önemi yok önemli olan ortaya çıkan sonucun kaliteli olması.
Godot aslında başlangıç dostu olarak popüler kendi forumu var ve genelde sorunları hemen çözüyor insanlar.
İleride iyi bir sistem alma şansın olursa Unity veya Unreal Engine kullanabilirsin.

IT sektorunde alaninda iyiysen her turlu para kazanirsin.
Sektorun buyuklugu bir parametre degil.
Istersen git COBOL ogren, mainframe kodla. Gayet yuksek maasla calisirsin.

Boyle meselelerde insanlara piyasayi degil, kendine sunu sor:
1) Ben bu isi yapabilir miyim? ( Yetenegim var mi, becerebilir miyim vs )
2) Ben bu isi 40 sene severek yapabilir miyim?

Herhangi birine cevap Hayir ise basarisiz olursun.

Yeni konular

Geri
Yukarı