Oyuna Para Vermek Ne Kadar Mantıklı?

whywouldnt?

Hectopat
Yer
Linkin Park
Ben online olmayan oyunlara para vermeyi pek mantıklı bulmuyorum. (Yüksek meblalardan bahsediyorum) Steam'den aldığım bir kaç oyun var. GTA 5, CS:GO gibi o zamanlar elimde para vardı yatırdım. Mesela FİFA 19'a 450TL vermek ne kadar mantıklı? Neden asgari ücretin 1/4'ünü oyuna yatırıyım? Biliyorum emek var ama saçma yani bir oyuna 100TL vermek bana göre saçma. Sizin fikirlerinizi bekliyorum.

Neden asgari ücretin 1/4'ünü oyuna yatırıyım?
Bunun yerine "Neden asgari ücretim bir oyunun 1/4'ü" diye sorgulamak lazım...

Bir oyunu çıktığı an almak zorunda değilsiniz.450 TL ile piyasaya giren oyun çok kısa bir sürede gülücük fiyatlara satılabiliyor. Bunu dışında korsan yollara başvurmak uzun vadede sizin başınızı ağrıtabilir. Hatta biraz daha genelleme yapalım; biz korsan yollara başvurduğumuz sürece kaliteli hikayeli oyunlardan mahrum kalıp aynı şeyin şeysi olan çoklu oyunlara muhtaç kalırız. Oyun firmasının (Hani bazı firmalar dışında, Ubi...) size sundukları şahane eserlere korsan yollarla illegal bir şekilde erişmek hırsızlığın hası oluyor.

Ha yoldan geçen birisini kundaklamışın ha korsan oyun almışın benim için aynı şey.

Bu arada sonra sormayın "oyunlar neden Türkçe değil" diye. Satıcı firma bakar, Türkiye'de oyunlarının satılma oranı %0.3. O firma neden Türkçe dil sunsun? Bu zihniyet devam etiği sürece oyunlara Türkçe yama çıkmaz, çıkmayacak, çıkmasın da...

"Oyuna para vermek haram" zihniyetinden çıkmadığımız sürece böyle düşünceleri daha çok dinleriz.

Kaliteli ve rahat bir oyun deneyimi istiyorsanız oyuna para vermek zorundasınız. Bir kere alın sonsuza kadar kullanın. Oyun içi para yatırmanızı tavsiye etmiyorum. CS:GO skinler vs. almayın. Hepsi para tuzağı. Saçmalık ayrıca.

Bir de şöyle düşün: Senin yaptığın oyuna "moruk çok oyunculu değil neden para veriyoruz" demeleri ve korsan almaları seni zarara sokar. Peki neden zarar ettiğin şeyi yapasın? Ayrıca korsanın çok olduğu yere dil desteği de vermezler. Ama diğer ülkelerde oyunlar 60$ iken bizde neden 200-300TL olduğunu da sorgulamak lazım.

Bunun yerine "Neden asgari ücretim bir oyunun 1/4'ü" diye sorgulamak lazım...

Bir oyunu çıktığı an almak zorunda değilsiniz.450 TL ile piyasaya giren oyun çok kısa bir sürede gülücük fiyatlara satılabiliyor. Bunu dışında korsan yollara başvurmak uzun vadede sizin başınızı ağrıtabilir. Hatta biraz daha genelleme yapalım; biz korsan yollara başvurduğumuz sürece kaliteli hikayeli oyunlardan mahrum kalıp aynı şeyin şeysi olan çoklu oyunlara muhtaç kalırız. Oyun firmasının (Hani bazı firmalar dışında, Ubi...) size sundukları şahane eserlere korsan yollarla illegal bir şekilde erişmek hırsızlığın hası oluyor.

Ha yoldan geçen birisini kundaklamışın ha korsan oyun almışın benim için aynı şey.

Bu arada sonra sormayın "oyunlar neden Türkçe değil" diye. Satıcı firma bakar, Türkiye'de oyunlarının satılma oranı %0.3. O firma neden Türkçe dil sunsun? Bu zihniyet devam etiği sürece oyunlara Türkçe yama çıkmaz, çıkmayacak, çıkmasın da...

"Oyuna para vermek haram" zihniyetinden çıkmadığımız sürece böyle düşünceleri daha çok dinleriz.
"Hayat Crysis 3'e crack ararken Crytek'in batma haberini görüp buna üzülmek kadar ironik."
-Recep Baltaş

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı