Oyunda i5-9400F CPU kullanımı %100 oluyor

En basitinden aşağıdaki videodaki threadlerin oyun performansına genel olarak pek bir katkısı olmadığını görebilirsiniz:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Intel noktasında konuşmak gerekirse; bu thread olayının önemseneceği durumlar, çalıştırılan/çalıştırılacak oyun veya herhangi bir TRIX tip obje çözme/yenileme yazılımının ihtiyaç duyduğu işlemci gereksinimini çekirdek sayısı bazında karşılayamadığı durumlarda katkısı olabiliyor. Örneğin; i5-7500 vs i7-7700 + GTX 1070 kombinlerini ayrı ayrı AC:Odyssey gibi bir oyunda özellikle şehir içi NPC'lerin ve yapay zekanın bol olduğu kalabalık mekanların olduğu bölgelerde test edildiğinde i7-7700 modeli üzerinde bulundurduğu ekstra 4 iş parçağı sayesinde üzerine düşen yükü daha seri bir şekilde tamamlayıp 1070'e yetişebilirken 7500 bu noktada sıkıntıya düşebiliyor. (HT'nin çalışma prensipleri arasında da buna benzer durumlar var zaten). Çünkü o oyuna 4 çekirdek yetmiyor, oyun; ek olarak yardımcı elemana daha doğrusu sisteme aktarılan verilerin tam anlamıyla eş zamanlı olarak çözülüp, eş zamanlı olarak renderlanan/renderlanacak olan iş yükünün stabil bir hızda tamamlamasını istiyor. Bu ister HT ile olsun isterse de ana çekirdekle olsun, fark etmiyor. Yalnız bu Odyssey örneği; diğer ağır CPU odaklı oyunların aksine thread de kullanabilen bir oyun, oyunun motoru multi-threaded optimizeli, bu sebeple çekirdek faktörüne yakalanmış işlemcilerde belirttiğim bu tarz bir durum ortaya çıkabiliyor. Şu an için 6 çekirdek devrine yeni yeni giriş yapılıyor, 4 çekirdekli CPU'larda da HT destekli olan model şart gibi bir şey oldu artık. Onun dışında şu an için 6 çekirdekli bir 9400F kullanıp da; GPU'dan tam anlamıyla verim alıp akıcı bir şekilde oyununu oynayan adam için CPU kullanımının pek bir önemi yok. @Hielah'ın da belirttiği gibi sanal izlekleri sistem gerçek çekirdek gibi algıladığı için millet de bir şey sanıyor o düşük CPU kullanımını. Halbuki baksalar, 9600K %90-100 kullanımda RTX 2060S gibi canavar bir kartı BF:V'te besleyebilirken, 12 threadli bir R5 2600; %60-70 gibi daha düşük CPU kullanımına sahip olmasına rağmen, aynı kartla düşük GPU kullanımıyla beraber darboğazdan darboğaza koşuyor. Aradaki farkı biraz da olsa anlamışsınızdır sanırım, CPU kullanım olayından ziyade öncelikle o işlemcinin temel çekirdek durumunun, oyuna yetip yetmediğini daha sonra da kullanılacak olan ekran kartı ve çözünürlüğe göre işlemcinin verimini, oyun performansına etki eden temel tekli çekirdek performansı, çekirdek başına düşen boost frekansı, mimari gibi parametrelere dikkat edip GPU'da elde edeceğiniz verime bakın. Gerisi hikaye.

Elinizdeki bileşenler birbirleriyle bal-kaymak misali birbirine çok yakışan uyumlu bir ikili, işlemci darboğazı olayına da ağzı olan konuşuyor bu forumda, ha ama arada işin özünü bilenler de var tabii onlar kendilerini biliyor zaten.
Hocam bende de i5 9400F var, AC Odyssey'de CPU kullanımı %100 sabit ama bir kere bile takılma, donma, FPS düşüşü yaşamadım. "Keşke Ryzen alsaydın" diyenler Afterburner'in 12 thread'i çekirdek olarak algılayıp CPU kullanımını düşük gösterdiğinden haberi bile yok.
Ara ara görüyor olabilir. Çok sık FPS düşüşü oluyorsa veya ekran kartı kullanımı çok dalgalanıyorsa darboğaz vardır diyebiliriz.
Hocam hepinize de teşekkür ederim, sonunda az buçuk aklımda şekillendi darboğaz olayı. Oo %100 kullanıyor darboğaz darboğaz olayı yalanmış genel olarak, sadece %100 olması darboğaz demek değil bir sürü etmen varmış.

@DracheN darboğazı anlayacağın durum çok basittir. Takılma yaşarsın ve ekran kartı kullanım yüzdesi çok ciddi düşer bu esnada. Bu olmadığı sürece orada %100 yazması bir şey değiştirmiyor. Ama yine de ne kadar düşük kullanım o kadar daha rahat bir işlemci demek.

Ayrıca AMD al diyen de içip gelmiş sanırım. Tekli çekirdek gücü nedir, sanal çekirdeklerle reel çekirdekler ne işe yarar vb. bilginiz olsun. Yaz gitsin ne olacak.

9400F/10400F gibi 6/6 bir işlemci olan 3500X de RTX 2060 ile çatır çatır %100'e vuruyor kendisini.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

@DracheN darboğazın anlayacağın durum çok basittir. Takılma yaşarsın ve ekran kartı kullanım yüzdesi düşer bu esnada. Bu olmadığı sürece orada %100 yazması bir şey değiştirmiyor. Ama yine de ne kadar düşük kullanım o kadar daha rahat bir işlemci demek.

Ayrıca AMD al diyen de içip gelmiş sanırım. Tekli çekirdek gücü nedir, sanal çekirdeklerle reel çekirdekler ne işe yarar vb. bilginiz olsun. Yaz gitsin ne olacak.

9400F/10400F gibi 6/6 bir işlemci olan 3500X de RTX 2060 ile çatır çatır %100'e vuruyor kendisini.

İşlemci darboğazı takılmaya sebebiyet veriyor mu tam olarak onu bilemeyeceğim, ben AC:Odyssey'de şehir içi bölgelerde çekirdek limitine takıldığım için belli oranlarda verim kaybı yaşıyorum ama şu ana kadar FPS kaybı dışında takılma, donma vs olmadı, söylediğiniz şekildeki stutter gibi durumlara sebebiyet veren başka işlemciler de olabilir elbette, 2C/4T CPU'lar sanki daha yatkın gibi geliyor bu olaya, ama yine de neticede kullanıp bilmediğim için net bir şey de söylemem mümkün değil. 9400F de zaten ilerleyen zamanlarda darboğaza girecek olsa bile, şu anki eskilerin güçlü 4C/4T Intellerinde olduğu gibi FPS droplarından başka olumsuz bir geri dönüşte bulunmaz diye tahmin ediyorum.

İşlemci darboğazı takılmaya sebebiyet veriyor mu tam olarak onu bilemeyeceğim, ben AC:Odyssey'de şehir içi bölgelerde çekirdek limitine takıldığım için belli oranlarda verim kaybı yaşıyorum ama şu ana kadar FPS kaybı dışında takılma, donma vs olmadı, söylediğiniz şekildeki stutter gibi durumlara sebebiyet veren başka işlemciler de olabilir elbette, 2C/4T CPU'lar sanki daha yatkın gibi geliyor bu olaya, ama yine de neticede kullanıp bilmediğim için net bir şey de söylemem mümkün değil. 9400F de zaten ilerleyen zamanlarda darboğaza girecek olsa bile, şu anki eskilerin güçlü 4C/4T Intellerinde olduğu gibi FPS droplarından başka olumsuz bir geri dönüşte bulunmaz diye tahmin ediyorum.
Hocam o zaman size kısaca sorayım; The Witcher 3, Assassin's Creed 2, Brother Hood ve bir serisi daha bu seriyle bağlantılı adını hatırlayamadım. Batman Serisi ve Tomb Raider serisini oynayacağım. Ultrada kasma ve darboğaz yaşar mıyım?

@DracheN, elinizdeki sistem; piyasadaki hemen hemen çoğu oyunu yüksek grafik ayarlarında kasma, donma vb gibi belirttiğiniz aksaklıklar söz konusu olmadan akıcı bir performansta çalıştırabilecek potansiyelde, bu noktada söylediğiniz oyunlarda da herhangi bir problem olacağını düşünmüyorum.

@DracheN, elinizdeki sistem; piyasadaki hemen hemen çoğu oyunu yüksek grafik ayarlarında kasma, donma vb gibi belirttiğiniz aksaklıklar söz konusu olmadan akıcı bir performansta çalıştırabilecek potansiyelde, bu noktada söylediğiniz oyunlarda da herhangi bir problem olacağını düşünmüyorum.
Çok teşekkür ederim hocam, sizin sayenizde gerçekten bilgi sahibi oldum bu konularda.

Benim eski sistemimde ya 2/4 ya da 4/4 eski bir DDR3 Intel işlemci vardı. Şimdi modelini unuttum ama 1050 Ti ile bir darboğaz yiyordum öyle böyle değil. İşlemci kullanımı %100 ama ekran kartı kullanımı bir %99 bir %0. Takılmalar, ışınlanmalar ne ararsan. Sistemi DDR4'e geçirince Ryzen 1500X akmaya başladı her şey. 5500 XT beraber yine sıkıntısız ama Metro Exodus oynarken sırf deneme amaçlı ayar düşürdüğümde işlemci kullanımım %90 üzerine çıkıp kasılmalara sebep olmuştu, ayarı yükselttiğimde kaybolmuştu tamamen.

Bence sanal çekirdek sayısı biraz farkediyor, özellikle kullanım yüzdesinde. Örneğin aynı ayarlarda birisi benim test videom (Radeon Software ile çektim FPS'i yiyor bildiğin) diğeri de denk bir kartla 9400F kaydı. Sadece işlemci kullanım yüzdeleri bile oldukça farklı 9400F çok daha iyi bir işlemci olmasına rağmen.

Benim eski sistemimde ya 2/4 ya da 4/4 eski bir DDR3 Intel işlemci vardı. Şimdi modelini unuttum ama 1050 Ti ile bir darboğaz yiyordum öyle böyle değil. İşlemci kullanımı %100 ama ekran kartı kullanımı bir %99 bir %0. Takılmalar, ışınlanmalar ne ararsan. Sistemi DDR4'e geçirince Ryzen 1500X akmaya başladı her şey. 5500 XT beraber yine sıkıntısız ama Metro Exodus oynarken sırf deneme amaçlı ayar düşürdüğümde işlemci kullanımım %90 üzerine çıkıp kasılmalara sebep olmuştu, ayarı yükselttiğimde kaybolmuştu tamamen.

Bence sanal çekirdek sayısı biraz farkediyor, özellikle kullanım yüzdesinde. Örneğin aynı ayarlarda birisi benim test videom (Radeon Software ile çektim FPS'i yiyor bildiğin) diğeri de denk bir kartla 9400F kaydı. Sadece işlemci kullanım yüzdeleri bile oldukça farklı 9400F çok daha iyi bir işlemci olmasına rağmen.

Ama şunu da görüyorum hocam mesela 6c 12t işlemcilerde CPU kullanımı düşük fakat GPU kullanımı da %80'de falan kalıyor fakat 6c 6t işlemcide %100e yakın kullanıyor. Bu da arkadaşların belirttiği çoklu cpu darboğazı oluyor zannımca.

Ama şunu da görüyorum hocam mesela 6c 12t işlemcilerde CPU kullanımı düşük fakat GPU kullanımı da %80'de falan kalıyor fakat 6c 6t işlemcide %100e yakın kullanıyor. Bu da arkadaşların belirttiği çoklu cpu darboğazı oluyor zannımca.

O bir gerçek tabii tekli çekirdek gücü devreye giriyor burada. Yoksa RTX 3080 için 1276 TL'ye 8/16 Ryzen 1900X alırdık. 😄 Mesela sene başından beri oldukça popüler olan 1600 AF gibi işlemcilerin de yeni nesil orta/üst seviye kartlara güçsüz kalacağının ana sebebi de bu. Çekirdek gücü yetersiz kalınca ister 8/16 olsun ister 6/12. Senin işlemcin benimkinden çok daha iyi istediği kadar işlemci kullanımı yüksek olsun, benimkinin yüzdesi düşük olsa bile gücü belli.

O bir gerçek tabii tekli çekirdek gücü devreye giriyor burada. Yoksa RTX 3080 için 1276 TL'ye 8/16 Ryzen 1900X alırdık. 😄 Mesela sene başından beri oldukça popüler olan 1600 AF gibi işlemcilerin de yeni nesil orta/üst seviye kartlara güçsüz kalacağının ana sebebi de bu. Çekirdek gücü yetersiz kalınca ister 8/16 olsun ister 6/12. Senin işlemcin benimkinden çok daha iyi istediği kadar işlemci kullanımı yüksek olsun, benimkinin yüzdesi düşük olsa bile gücü belli.

O zaman 9400F devam edeyim hocam ben. Sırf bu yüzden sistemi satmayı düşünüyordum, düşündüğüm gibi değilmiş. :D

Yeni konular

Geri
Yukarı