Oyunlar anlık takılma ve akıcılık problemi

kaloxfurkan

Centipat
Daha fazla  
Selam arkadaşlar. PC de oyun oynamak istediğimde hiçbir problem olmadan oyuna giriyorum. Oynamaya başlıyorum ve ilk başta yağ gibi akıyor. 15-20 dk sonra bir anda inanılmaz derecede donmaya-takılmaya başlıyor. Oyun oynanılmaz bir hale geliyor. Ve bu durum oyunun ana menüsüne dönsem de devam ediyor. Menüde seçenekler arasında geçiş yaparken bile işkence çekiyor gibi hareket ediyor. O sırada Alt Tab ile masaüstüne baktım. Mouse bile takılıyor. Oyunu kapattığım zaman her şey normale dönüyor. Sistemi formatladım düzelmedi. Windows 10'dan 11'e geçiş yaptım düzelmedi. Anti-Virüs programları ile tam tarama yaptım virüs falan da yok. Ekran kartı driverı güncelledim olmadı. Eski bir sürüm yükledim yine olmadı. Ekran kartı kablolarını söküp tekrar taktım. Yine işe yaramadı. Sistem bilgilerim imzada yazıyor. Oyunu kaldırmıyor olması falan mümkün değil. Bu konuda yardımcı olabilirseniz memnun olurum.

Sisteminizdeki parçaları detaylıca yazın. MSI Afterburner yazılımı ile bahsettiğiniz performans düşüşü esnasında kullanım, sıcaklık ve frekans değerlerini gösterir şekilde verileri paylaşmanız gerekiyor. Böyle genel hatalarda elde veri olmadan bir şey söylemek sallamak olur.

Buyrun çözümünüz içeride. Öncelikle oyun oynarken ThrottleStop'u arkaya koyun. Limits sekmesine Clear çekip. Ardından oyuna geçin ve oyunda takılmalar yaşanmaya başlayınca biraz daha bekleyip oyundan çıkın. Sonra bana oranın ekran görüntüsünü atın. Rehberden de çözümüne bakabilirsiniz.

Sisteminizdeki parçaları detaylıca yazın. MSI Afterburner yazılımı ile bahsettiğiniz performans düşüşü esnasında kullanım, sıcaklık ve frekans değerlerini gösterir şekilde verileri paylaşmanız gerekiyor. Böyle genel hatalarda elde veri olmadan bir şey söylemek sallamak olur.

Ekran kartım 1080 GTX.
İşlemcim AMD Ryzen 1800X
Anakart ASUS B450F
RAM'ler 3000MHz 16 GB.
Power ise 650W marka bilmiyorum.
Test burnerdan yaptım değerleri gösteriyor stres test ve CPU test yaptım bakabilirseniz sevinirim.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    2,3 MB · Görüntüleme: 27
Ekran kartım 1080 GTX.
İşlemcim AMD Ryzen 1800X
Anakart ASUS B450F
RAM'ler 3000MHz 16 GB.
Power ise 650W marka bilmiyorum.
Test burnerdan yaptım değerleri gösteriyor stres test ve CPU test yaptım bakabilirseniz sevinirim.
@erengore hocamın söylediğini uygulayın. Buradaki işlemci frekans değerine bakınca bir throttle var görünüyor. Ama sebep bu mu bilemem. İlk dakikalarda bir şey yok ama bir süre sonra birden drop girmeye başlıyor dediğiniz andaki değerler önemli. Yani o bozulma anından bahsediyorum. Muhakkak yan işlemci ya da başka bir şeyden kaynaklı bir performans düşüşü mevcut olmalı.

Sanırım o dediğiniz program AMD işlemcilerinde kullanılmıyor. HWiNFO kullanın diyor deneyip atacağım buraya.

Buyurun çözümünüz içeride. Öncelikle oyun oynarken ThrottleStop'u arkaya koyun. Limits sekmesine clear çekip. Ardından oyuna geçin ve oyunda takılmalar yaşanmaya başlayınca biraz daha bekleyip oyundan çıkın. Sonra bana oranın ekran görüntüsünü atın. Rehberden de çözümüne bakabilirsiniz.

Buyurun ekran kartı ve işlemci değerleri sanırım yanlış olmadıysan oyunda 20 dk kadara oynadım ve sonuçlar bu şekilde değerlendirebilir misiniz?

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    130,7 KB · Görüntüleme: 21
  • sadasd.PNG
    sadasd.PNG
    118,6 KB · Görüntüleme: 18
Son düzenleme:
Sanırım o dediğiniz program AMD işlemcilerinde kullanılmıyor. HWiNFO kullanın diyor deneyip atacağım buraya.

Buyurun ekran kartı ve işlemci değerleri sanırım yanlış olmadıysan oyunda 20 dk kadara oynadım ve sonuçlar bu şekilde değerlendirebilir misiniz?
Azıcık daha indirebilir misiniz sağdaki pencereyi?

Yeni konular

Geri
Yukarı