Çözüldü Ryzen 5 2500U Anlık takılma problemi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

SunSet

Megapat
AMD sistemlere geçtim geçeli anlık takılma sorunları rastladı. Önceden Acer modelinde Ryzen 3 cihazımda da vardı, sonra Ryzen 5 Lenovo modeli aldım bunda da aynı problemlerim var. Servis de bir problem yok ve yaptığım testlerde de normal olarak gözüküyor cihaz. Ama şu lanet müzik dinlerken veya video izlerken daha çok rahatsız ediyor. Bu öyle bir takılma ki anlık bir şey yani 1-2 saniye mi ne bile sürmüyor. SSD var, iki güçlü GPU kartım var ofis cihazından fazlası cihaz ve sürücüleri de güncel tutarım. Video izlersem, görüntü, ses ve mouse kısa süreli takılma oluyor. Ses ise tırr diye korkutucu ses halini alıyor. Cihaz ısınmaz, boşta 38 derece, tarayıcıda 45 dereceler de yükte ise 75 geçmeyen Ultra tasarruflu cihaz olarak geçiyor zaten başka neden kaynaklı olabilir? Hadi önceden SSD yoktu ve HDD hantallığı derdim, şimdi ne sorunu olabilir? Mavi ekran hatası almamıştır cihaz ve SSD yeni sorunsuz kullanılan cihaz. 10 saniye cihaz hazır hale geliyor. Donanımsal RAM, işlemci ve ekran kart yüke bindirdim problem yok. USB portların da şuana kadar sorun yaşamadım, batarya ve güçte de problem yok. Bu sorunun çözümü yok sanırım, herkes açmış konu başlığı açarken, bir problemi çözdüm diyen ve sonlandıran yok. Zaten olacak bir takım problemleri ben de biliyorum, ama o da yok cihazda, bu AMD özel bir durum mu ne? BIOS falan güncel ve varsayılan BIOS ayarlarını kullanıyorum.

İşlemci: Ryzen 5 2500U 4/8 Vega 8 Graphics.
Harici Ekran kartı: Radeon 540.
RAM: 2x4 8 GB DDR4 2400MHz.
Depolama: 500GB WD Blue SSD.

Çözüm
SSD Taraması yaptınız mı ? Sorunsuz olduğundan kesin olarak emin misiniz ?
Evet. WD Blue 500GB SSD test sonuçları normal mı? - Technopat Sosyal

Bunun neyden kaynaklandığına dair arkada çalışacak sürekli yazılım var mı? Ben sürücü ile kaynaklı bir problem düşünüyorum, o sürücüyü bir bulabilsem, belki birbirlerine uyum sağlamıyor ve böyle bir probleme sebep oluyor. Zaten sürekli olan bir şey, hiç düşünmediğin anda olur, bazen ise hiç olmaz bir gün boyunca.

Sorunun çözümü: Temiz ön yükleme yaparak neyin hata yaptığını öğrenmeye çalıştım, Lenovo Vantage bu soruna neden olduğunu öğrendim. Lenovo Vantage kaldırarak bir süre kullandım, zorladım falan olmadı bilgisayarda. Sonra zaten sürüm güncellemeler falan derken, BIOS güncelleme de aldı sonradan tabii. Lenovo Vantage kurdum yeniden, 2 gündür yine Vantage ile kullanıyorum. Anlık takılma veya gecikme problemi yaşamadım.
SSD Taraması yaptınız mı ? Sorunsuz olduğundan kesin olarak emin misiniz ?
Evet. WD Blue 500GB SSD test sonuçları normal mı? - Technopat Sosyal

Bunun neyden kaynaklandığına dair arkada çalışacak sürekli yazılım var mı? Ben sürücü ile kaynaklı bir problem düşünüyorum, o sürücüyü bir bulabilsem, belki birbirlerine uyum sağlamıyor ve böyle bir probleme sebep oluyor. Zaten sürekli olan bir şey, hiç düşünmediğin anda olur, bazen ise hiç olmaz bir gün boyunca.

Sorunun çözümü: Temiz ön yükleme yaparak neyin hata yaptığını öğrenmeye çalıştım, Lenovo Vantage bu soruna neden olduğunu öğrendim. Lenovo Vantage kaldırarak bir süre kullandım, zorladım falan olmadı bilgisayarda. Sonra zaten sürüm güncellemeler falan derken, BIOS güncelleme de aldı sonradan tabii. Lenovo Vantage kurdum yeniden, 2 gündür yine Vantage ile kullanıyorum. Anlık takılma veya gecikme problemi yaşamadım.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı