Oyunlar için VA panel mi IPS panel mi?

Sadece CS:GO gibi rekabetçi oyunlar oynuyorsan TN, dizi ve film de izleyip tek kişilik güzel grafikli oyunlar da oynuyorsan bütçene göre IPS veya VA.
yani ağırlıklı cs go oynuyorum fakat bu ömür boyu cs oynayacagım anlamına gelmez o yüzden almışken iyi bir şey almak ıstıyorum sonucta monıtor her anlamda kullanılacak
Olayın Cs Go oynamaksa amacın 244 herz monitör almak olmalı. He eğer ben onu geçtim,bana göre değil 144 herz işimi görür dedinmiydi de mutlaka hazır imkna varken 144 herz IPS bir ekran almalısın. 244 herz IPS ekran henüz olmadığı için o sınıfta TN panel almak zorunda kalırdın.
Yani şuan için öyle gözüküyor sadece csgo oynuyorum fakat ileride baska oyunlarda oynayacagım tabıkı ıps ve va arasında kaldım ama kafam va dan yana sence üzermi ips yerıne tercih etmış olmam

IPS'ten sonra VA'ya bile kuruş para vermek istemem. 144Hz'den 60'a geçmek gibi, geri dönmek istemezsiniz IPS kullanınca. TN'den bahsetmiyorum bile, yıllarca nasıl bakmışım o soluk ekrana bilmiyorum. Oyunumu TN'den sonra IPS'de oynadığımda ilk şunu demiştim, "Lan burası kırmızıymış, aa burası açık mavi değilmiş." ki BenQ'nun oyuncu monitörünü kullanıyordum, belki klasik TN'lere göre biraz daha canlı ya da dolgun gösteriyor olabilirdi, emin değilim.

Ben olsam ips alırdım. 144hz 1ms olduktan sonra VA alıp daha kötü görüntü kalitesi alman mantıksız olur. VA daha ucuzsa bütçeni düşünerek alabilirsin tabi.
27 inç olması da güzel. Görücem diye kafanı monitöre sokmana gerek kalmayacak.
Dizi ve film izlerken de renk kaliten güzel olur.

Ben TN, VA, Ips hepsini kullandım.

-TN iğrenç bir panel. Espor harici gereksiz bana göre.
-VA panel hem video izleyim. Görüntüm güzel olsun. Hem de oyun performansı iyi olsun diyenler için.
-IPS panel renk doğruluğuna önem verenler için. Fakat 144hz 1ms olduktan sonra oyun için de süper olur tabi.

Şu an 1080p 24'' ips'ten 2k 27'' VA panele yeni geçmiş bir adam tecrübesiyle konuşuyorum.
27 inç cidden çok başka bir zevk. Şu an araştırman gereken tek nokta 1080p 27 inç'te nasıl durur.
Youtube'da monitör incelemeleri varsa bakmalısın.
Amacım sadece oyun oynamak VA ve IPS arasında kaldım fakat 27 ınç te 1080pde piksel sayarmıyım o korkutuyor yakın mesafeden oynadıgım ıcın. bilgin için teşekkurler araştıracagım
IPS'ten sonra VA'ya bile kuruş para vermek istemem. 144Hz'den 60'a geçmek gibi, geri dönmek istemezsiniz IPS kullanınca. TN'den bahsetmiyorum bile, yıllarca nasıl bakmışım o soluk ekrana bilmiyorum. Oyunumu TN'den sonra IPS'de oynadığımda ilk şunu demiştim, "Lan burası kırmızıymış, aa burası açık mavi değilmiş." ki BenQ'nun oyuncu monitörünü kullanıyordum, belki klasik TN'lere göre biraz daha canlı ya da dolgun gösteriyor olabilirdi, emin değilim.
yani VA ile IPS arasında kaldım sizin tercihiniz IPS peki 27 ınc 1080pde goruntu sıkıntı yaratırma piksel sayarsın diyenler oluyor buda benım kafamı karıştırıyor

BenQ'nun oyuncu monitörünü kullanıyordum, belki klasik TN'lere göre biraz daha canlı ya da dolgun gösteriyor olabilirdi, emin değilim.
BenQ'nun TN panelli monitörlerine "renk körleri için birebir" diyenler vardı.

Oyunumu TN'den sonra IPS'de oynadığımda ilk şunu demiştim, "Lan burası kırmızıymış, aa burası açık mavi değilmiş ki."
Ben de giriş seviyesi IPS bir monitörde Witcher 3 oynadıktan sonra "Vay anasını." demiştim.

27 inçte 1080p'de piksel sayar mıyım?
Uzaktan bakacaksınız sıkıntı yok fakat yakına girdikçe görüntü kalitesi düşecektir.

Böyle konuları görünce üzülüyorum çünkü ben rekabetçi oyun oynamıyor olmama rağmen cahilce gidip 1 ms TN panel monitör almışım. Keşke sizin gibi sorsaydım almadan önce.

Amacım sadece oyun oynamak VA ve IPS arasında kaldım fakat 27 ınç te 1080pde piksel sayarmıyım o korkutuyor yakın mesafeden oynadıgım ıcın. bilgin için teşekkurler araştıracagım

yani VA ile IPS arasında kaldım sizin tercihiniz IPS peki 27 ınc 1080pde goruntu sıkıntı yaratırma piksel sayarsın diyenler oluyor buda benım kafamı karıştırıyor
Diyenler büyük ihtimalle monitörünün ayarlarını yapamayan adamlar. Ben de ilk aldığımda öyle söylemlerde bulunmuştum, en iyi ayarları yapmam 8 günümü aldı, hiç kafama oturmuyordu yaptıklarım. Gerçek anlamda sayacak gibi hissediyordum pixelleri. 27" kullanıyorum, hiçbir şekilde pixel sayabilme vesaire söz konusu değil. Zaten 27"i en az ortalama üç-dört karış uzaklıktan kullanacaksınız günlük kullanımda. Oyunlarda daha yakın kullanabilirsiniz doğal olarak ama yine sorun olmayacaktır. Benim, onun, bunun yazılarını okumayın bence. Gitmediyseniz bir mapazaya gidip bakın 27" 1080p'ye. Baktığınız monitörün ayarları zaten yapılmıştır güzel görünebilmesi için, kendiniz karar verin. 31.5"'de o kalitesizliği hissettim şahsen, o nedenle 27" aldım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı