Oyunlara neden Türkçe dil desteği gelmiyor?

Nereye satılmayacak bir ülke değil? FIFA'ları saymıyorum ama neredeyse her PS4 sahibinde GTA 5 var. GTA'da Türkçe dil yok ama Uncharted serisinde var. Tamamen firmaların inadı ve oyun boyutuna bağlı. ETS, CS, MC gibi basit gündelik oyunlarda da var zor bir iş değil yani.
Şu anda oyun satamaz bu ülkede. Oyunlar 20-30 lira değil. Maliyetleri 100 milyon dolar ve hatta üzerine çıkıyor. 600-700 liraya satmak zorunda. O fiyata da alabilecek kimse yok. Sony, konsol satmak için elini taşının altına koyuyor. ETS gibi oyunlar zaten 20-30 lira olduğundan her bilgisayar sahibi olan kişi atlıyor. Hikaye desen yok, diyalog desen yok. Play gibi 2-3 kelime çeviriyor. O adam da DLC satarak kazanıyor. Futbol sanırsam tek yüksek fiyatına rağmen satan oyun. Onun haricinde maliyet geliri karşılamayınca topun altına girmek istemiyor firmalar.

İnat. 80 milyon nüfusumuz var potansiyel oyuncu sayımız 5 milyon desek (daha da fazladır da) bile bu bazı ülkelerinin nüfusundan fazla.
Hiç alakası yok, senin o potansiyel oyuncu sayısı dediğinin orijinal alma oranı diğer ülkelere göre kat kat daha düşük. Çok satılıyor denilen oyunların satış sayıları 50 bin civarından öteye geçmiyor. Türkiye'deki oyun satış sayılarını biraz araştır, diğer AAA oyunların yarı fiyatına çıkan Witcher 3 bile 4. yılda 50 bini ancak geçti. Diğerlerini düşün...

Hiç alakası yok, senin o potansiyel oyuncu sayısı dediğinin orijinal alma oranı diğer ülkelere göre kat kat daha düşük. Çok satılıyor denilen oyunların satış sayıları 50 bin civarından öteye geçmiyor. Türkiye'deki oyun satış sayılarını biraz araştır, diğer AAA oyunların yarı fiyatına çıkan Witcher 3 bile 4. yılda 50 bini ancak geçti. Diğerlerini düşün...
Katsayı ile alakası yok durumun, satın alacak kişi ile alakası yok. Ayrıca PC üzerinden tartışmak saçma, konsol üzerinden tartışılabilir durum hem oyunlar pahalı hem de orijinal zorunlu. 50 bin kopya satışın da ada ülkelerinde olduğunu sanmıyorum.

50 bin kopya satışın da ada ülkelerinde olduğunu sanmıyorum.
Bu işler "sanmamakla" olmuyor, git biraz satış raporlarını incele. Çoğu firma yıllık raporları, hangi pazarda ne kadar kopya satıldığını yayınlıyor.

Toplam nüfusundan fazla oyuncu kitlemiz var dediğin ülkelerdeki orijinal içerik satış sayısı bizden fazla.

Bir de inat diyor, şaka gibi... Kâr amaçlı hangi firma "daha çok kazanabilecekken" inat edip bunu reddedecekmiş? Oyunlarını "satın" almıyoruz, birkaç firma hariç onlar da bizi iplemiyorlar bu kadar basit.

Bu işler "sanmamakla" olmuyor, git biraz satış raporlarını incele. Çoğu firma yıllık raporları, hangi pazarda ne kadar kopya satıldığını yayınlıyor.

Toplam nüfusundan fazla oyuncu kitlemiz var dediğin ülkelerdeki orijinal içerik satış sayısı bizden fazla.

Bir de inat diyor, şaka gibi... Kâr amaçlı hangi firma "daha çok kazanabilecekken" inat edip bunu reddedecekmiş?
Ağzınıza sağlık. Anlatamadığımı üç cümlede çok güzel anlatmışsınız.

Korsanlarla alakası yok arkadaşlar. Alım gücümüz düşük. Oyuncu sayımızda düşük. Lol ve CS GO sayısı yüksek sadece. Birde mobil PUBG falan.

Ne zaman Steam'deki veya Epic Games'teki oyunlara baksam neredeyse çoğunda bilmediğim hatta yeni duyduğum bir sürü dil desteği var ama Türkçe yok. Bence, türkler daha çok korsanı tercih ettiği için, adamların orijinal oyunlarına Türkçe dil desteği getirme gereği duymadığını düşünüyorum. Sizce neden Türkçe dil desteği gelmiyor?

Türkiye'de zaten oyun alan yok uğraşmak istemiyorlar ama keşke gelse.
Hocam adamlar çoğu oyuna getiriyorlar. Mesela FIFA 15 çıkmadan 1 2 ay önce adamlar baktılar. Türkiye'de oynanıyor bizim oyunlar diye süper lig getirdiler. Hatta oyunun orjinali var PlayStation Store hesabımda. Son zamanlarda oyun satın alımı azalınca bıraktılar.

Pes de oynanıyor hatta deli gibi ama daha yeni getirdiler.

Bir de inat diyor, şaka gibi... Kâr amaçlı hangi firma "daha çok kazanabilecekken" inat edip bunu reddedecekmiş? Oyunlarını "satın" almıyoruz, birkaç firma hariç onlar da bizi iplemiyorlar bu kadar basit.
Başka sitelerde de aynı grafik mevcut sadece bunu koyuyorum. Raporları asıl incelemesi gereken sizsiniz. Pazar olarak Balkanların, ada ülkelerinin ilerisindeyiz. Sanıyorum demem sallıyorum demek değil. Tabii ki burada mobil oyunlar bizi olduğumuz noktadan ileriye taşımıştır ama kaideyi bozmaz.

İnat demem nasıl şaka gibi? Satış rakamlarının toplamı Türkiye satışını geçmeyen ülkelerin dili oyunda varsa ve Türkçem yoksa ben buna inat derim başka bir şey demem. Ayrıca Türkçe eklenirse Azerbaycan, KKTC gibi dili yakın diğer ülkeler de memnun olacaktır. Türkçe dünyada yaygın bir dil (Sadece Türkiye Türkçesi değil). Açıkçası çok iyimserseniz.

Senin o gösterdiğin rapor mobil oyunları da kapsıyor, hani şu ücretsiz indirip bir level almak için hırsla paket satın alınan ve binlerce lira kaptırılan oyunlar... Hangi AAA oyuna bu kadar para yatırıyorsun? Orada gördüğünün büyük kısmı bu pazardan geliyor, Türkçesini istediğiniz oyunların satışlarından değil. Etrafımda kıytırık bir şeker oyununa ya da balık tutma oyununa paket ala ala binlerce lira yatıran bir sürü kişi var.

Firmaların raporlarını incele, Dünya'da o oyundan kaç milyon tane satıldığına ve Türkiye'de ne kadar satıldığına bak. Herkes aldı diyenlerin olduğu Witcher 3 50 bini daha geçen yıl geçti, 6. yıl olacak belki 60 bine ancak gelmiştir. Büyük oyunların Türkçe çevirilerini yapmak sandığın kadar kolay değil, çok yüksek ücretler veriliyor. Firma da girilen maddi yükün yanında oyun yapım süresinin uzamasının karşılığını almayacağını düşünüyorsa yapmıyor bu kadar basit.

Firmaların "oyun oyun" yayınladığı raporlara bak diyorum, sen bana mobil oyunlardaki paket satışlarının büyük kısmını oluşturduğu raporu gösteriyorsun.

Geri
Yukarı