Oyunlara neden Türkçe dil desteği gelmiyor?

Rusya ABD ve Çin dünyanın en güçlü 3 ülkesi. Bu faktör olamaz mı? İlla Crack sayısına göre mi dil desteği oluyor?
Crack ile alakası yok kaç kez söyleceğim?
Hemen hemen nüfusu aynı ama bizle Rusya'nın? Firmalar oynayacak kişi sayısına bakarlar nüfusu az ama güçlü bir ülke olsa ne olacak ki?

Size özel yazmadım zaten. Pazarlama açısından bakarsak crack kullanımı bir sebep bile değil. Kitlemiz az.

14'ten sonra olup çevirisi yapılan dil var mı?

Her ne olursa olsun, ilk 20 dil yapılmalı. Ya bir oyun sadece İngilizce olur ya da ilk 20 dil yapılır.

Her ne olursa olsun, ilk 20 dil yapılmalı. Ya bir oyun sadece İngilizce olur ya da ilk 20 dil yapılır.
Buyrun yapın o zaman, şirketiniz zarara girse bile.
Hemen hemen nüfusu aynı ama bizle Rusya'nın? Firmalar oynayacak kişi sayısına bakarlar nüfusu az ama güçlü bir ülke olsa ne olacak ki?
145 milyon nüfus var. Oyuncu topluluğu bizden çok daha fazla. Kötülediğiniz ama aslında dünyanın en büyük oyun pazarlama taktiği olan korsanın önde gelen ülkesi. Bilmiyorsan CB77'ye bak.
Ayrıca Rusça'yı 145 milyondan fazla insan konuşuyor. Bazı şeyleri kabul etmek lazım.
Sony Türkçe yapıyor evet. Fiyatlara bak ama? Yakın zamanda çekilirler zaten. Konsol ve konsol oyunları fiyatları artık sadece zengin kesim için.

Ne zaman Steam'deki veya Epic Games'teki oyunlara baksam neredeyse çoğunda bilmediğim hatta yeni duyduğum bir sürü dil desteği var ama Türkçe yok. Bence, türkler daha çok korsanı tercih ettiği için, adamların orijinal oyunlarına Türkçe dil desteği getirme gereği duymadığını düşünüyorum. Sizce neden Türkçe dil desteği gelmiyor?

Bizi öneme almıyorlar.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2021-01-04 134555.png
    Ekran görüntüsü 2021-01-04 134555.png
    71,2 KB · Görüntüleme: 62
Yakında Türkçe dil desteğini daha fazla göreceğiz bence.

Ben göreceğimizi pek zannetmiyorum. Ülkedeki çoğu çalışan asgari ücrette çalışıyor. Alım güçleri belli bir kişinin örneğin Red Dead Redemption 2 veya GTA 5'e 200-300 TL verceğini düşünmüyorum. Devreye korsan giriyor. Çeviren firmaların sayısıda az. Bazen hatalar çıkıyor ( Cyberpunk'daki "İstikbal Gö#lerdedir" gibi) Şimdi sonuca gelirsek adamlar neden uğraşsın?

OLAY TAMAMEN KAZANÇ

Oyun firmaları yerelleştirme yaparken (dil ve bölgesel fiyatlandırma) beklenilen bir satışa ulaşmasını isterler. Her sene patır patır oyun döken Ubisoft için oyunu Türkçe yapmak zor değil ama boşa uğraş. Çünkü istedikleri kadar satın alınmıyor. Örneğin aynı firmanın oyunu olan Rainbow Six Siege büyük bir Türk topluluğa sahip oldu ve geçtiğimiz yıl Türkçe geldi.

NEDEN AAA OYUNLAR OLMAZKEN INDIE OYUNLAR BÜYÜK ORANDA TÜRKÇE?

Bir önceki paragrafta ki yazımla çelişiyor gibi değil mi? Değil. Indie oyun yapımcıları dil ekleme olayını genelde gönüllü çevirmenlerle yapmaktadır. Çoğu zaman para harcamazlar. Ayrıca onların AAA oyun firmaları gibi yüzlerce oyunu değil bir iki tane oyunu olduğu için onlar için her şeyi yaparlar. Onların daha fazla kişiye ulaşması demek oyununun büyümesi demek. AAA firmaların böyle kaygıları yoktur. Zaten kitleleri istedikleri düzeyde. Ama kitlesinin ne kadarı oyun alıyor ve nereden geliyor bu satışlar. Indie oyunlar sadece gelişmek için Türkçe getirmiyor aynı zamanda Türkler çok fazla olmasa da hatrı sayılır düzeyde indie oyun alıyor. Çünkü ucuzlar.

İŞİN ÖZÜ EKONOMİ!

Evet bundan 5-6 sene önce korsan kullanımı genel olarak dünyada ve Türkiye'de çok yüksekti. Son 2-3 senedir bu oran düşüyor ve Türkiye'de de oyun satışları artıyor ama maalesef tam bu dönemde ekonomik olarak zor duruma geldik. 600-700 ₺ paraları aşan yapımlar geldi. Bundan dolayı bence oyun satışlarında genel azalma var ve bu devam edecek. İleride daha çok Türkçe göreceğimizi sanmıyorum. Tam tersine daha az görerek elimizdeki indie yapımları bile kaybedebiliriz. Çünkü indie oyunlar bile artık 40-50 ₺ fiyatları aşıyor. Umarım fiyatlar düşer ve oyun satışları artar. Daha çok Türkçe oyun görebiliriz.

Buyurun yapın o zaman, şirketiniz zarara girse bile.

145 milyon nüfus var. Oyuncu topluluğu bizden çok daha fazla. Kötülediğiniz ama aslında dünyanın en büyük oyun pazarlama taktiği olan korsanın önde gelen ülkesi. Bilmiyorsan CB77'ye bak.
Ayrıca Rusça'yı 145 milyondan fazla insan konuşuyor. Bazı şeyleri kabul etmek lazım.
Sony Türkçe yapıyor evet. Fiyatlara bak ama? Yakın zamanda çekilirler zaten. Konsol ve konsol oyunları fiyatları artık sadece zengin kesim için.

Kusura bakmayında, ben zaten büyük oyun şirketlerini kasıt ederek konuşuyorum. Bence bir Ubisoft sırf 5-10 kuruş daha fazla kar etmek için 4-5 dilden tasarruf yapmaz. Eğer yaparsada cidden ayıp. Ayrıca Türkçe'yi sadece biz Türkiye türkleri değil Azerbaycan, gagayuz vs diğer türkçeleriylede yüksek derece anlaşırlık derecesi olduğu için rahat 120 milyon kişiye hitap eder Türkçe.(Orta Asya türkçesini konuşan insanlar bu rakama dahil değil, sadece 80 milyon Türkiye vatandaşları + 30 milyon İran azerisi + 10 milyon Azerbaycan azerisi + 5 milyon civarı Irak-Suriye türkmenleri)

Geri
Yukarı