Oyunlarda %1 ve %0.1 FPS değerleri kaç olmalı?

Makaleler
21
BF1'de en yoğun sahnelerde 36 FPS'nin altına düşmedi %0.1 FPS değerim, %1 değerim ise 51 FPS idi. Sizce bunlar nasıl iyi mi?

bf1_2019_09_18_21_52_40_779.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Değerlerden ziyade sıcaklıklar çok hoşuma gitti. Kasa hava sirkülasyonu iyi sanırım.

Kartın sıcaklıkları birden düştü normalde 67-68 derece görürdüm. Geçen işlemci takarken kartı da söküp az üflemiştim belki etkisi olmuştur. Kasa oldukça iyi, 230 liraya aldığım en iyi kasa. İşlemciye undervolt yapmadım zaten düşük voltajda çalışıyor ve 12 NM olduğu için de olabilir.

Kartın sıcaklıkları birden düştü normalde 67-68 derece görürdüm. Geçen işlemci takarken kartı da söküp az üflemiştim belki etkisi olmuştur. Kasa oldukça iyi, 230 liraya aldığım en iyi kasa. İşlemciye undervolt yapmadım zaten düşük voltajda çalışıyor ve 12 NM olduğu için de olabilir.
"AMeDe ısınmıyor mu moruq" (!)

Çok iyi değerler.

En düşük değer oyuna göre değişiyor. Mesela PUBG'de menü açınca %0.1 değeri 10 oluyor ki menü biraz sabit olduğundan normal bir durum.

Mesela bu değerin 5 altında olmaması gerektiğini söyleyebilirim sana. Ayrıca sadece buna değil, frametime grafiğine de bakman gerek. Bütün kareler ortalama 16ms sürerken bir kare 50ms sürüyorsa orada bir sorun var demektir.

İşte sana sorunsuz bir örnek:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu da sorunlu:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Sorunlu olanın çözümü nedir peki?

Sorunlu olanın çözümü nedir peki?

Açıkçası anlık olan takılmanın çözümü yok gibi. MSI Afterburner programı ile anlık takılma olan anda (atıyorum 12:10.05. saniyede) işlemci, RAM, hard disk gibi donanımlarında o andaki değerlerini inceleyip sorunu anlamaya çalışabilirsin. Fakat genellikle mantıklı bir açıklamasını bulamazsın. Aynı dertten bende muzdariptim. Bir derece bu anlık takılmayı FPS sabitlersen azaltabilirsin daha doğrusu daha akıcı oyun oynarsın fakat illaki arada o takılma oluyor. Eğer laptop kullanıyorsan hem dahili hem de harici GPU'da (ekran kartı) denersen ikisinde de o anlık takılma olacak. Yani ekran kartı ile alakalı olduğunu sanmıyorum. Büyük ihtimalle yazılımsal. Çünkü bende ASUS'un hem AMD marka işlemci - NVIDIA marka ekran kartlı laptopu vardı hem de Intel işlemci - NVIDIA ekran kartlı laptopu vardı ikisinde de bu anlık takılma vardı. Birçok yöntem denedim ve hiçbiri işe yaramadı. Varsa bilen, çözen bravo!

Yeni konular

Geri
Yukarı