Oyunlarda "%99" FPS anlık olarak düşüyor ve takılmaya sebep oluyor

Estabanluis

Femtopat
Daha fazla  
RAM
Corsair Vengance pro 3200 cl 16
SSD veya HDD modeli
Kingston A2000
Ekran kartı
Zotac 2080 super
Anakart
Asrock b450 pro4
İşlemci
AMD R5 3600
Çok fazla oyun oynamıyorum ama oynadığım oyunlar Online oluyor genelde. Normal FPS değerim stabil görünüyor fakat %99 FPS diye geçen FPS değerim çok kısa süreli normal değerlerin inanılmaz altına düşüyor normal FPS'im 100 ise %99 FPS genelde 75 80 bandı takılıyorken anlık olarak 20-30 veya daha düşük gibi değerlere zıplıyor bu olay 1 saniye sürmüyor bile belki ama oyun keyfini tahmin edeceğiniz üzere yok ediyor çünkü sık sık yaşıyorum bunu. Çok fazla da konu açılmış bununla ilgili fakat çözüm bulan birine denk gelmedim ön USB portu kablosunu sökmeye kadar türlü çözümler önerilmiş.

Denediğim şeyleri sıralayayım vakit kaybını önleyelim.

1. CMD scannow vs bunların hepsini denedim.
2. İşlemci ısınıyor mu acaba diye CPB ve PBO kapatarak işlemciyi 3.6ya düşürerek 55 derece çalıştırdım sonuç aynı.(güç seçeneklerini Max kullanım %99 olacak şekilde de denendi).lasso ile SMT kapatıp denendi farklı çekirdek kombinasyonları denedim 0, 2, 4, 6, 8, 10-veya 1-3-5-7-9-11 gibi.
3. Format attım.
4. Gölgelendirici ön belleği falan sıfırladım.
5. Oyun ayarlarını düşürüp denedim çözünürlük olsun ekran kartına yüklenme olsun veya tam tersi ekran kartına hiç yük bindirmeme olsun FPS'im 500 olsa dahi o anlık düşüş oluyor 30'a değil ama 300 ise 120 oluyor mesela anlık veya 60 oluyor.
6. FPS sınırlamayı denedim RivaTuner dahil her türlü şekilde.(bu bayağı azaltıyor fakat çözemedi maalesef 60'a sınırladıysam 59 olsa FPS takılma oluyor bu defa.)
7. Virüs ve diğer şeyler için tarama yaptım.
8. Sürücü güncellemeleri tabii ki hepsini yaptım ekran kartı, chipset, SSD, BIOS, Windows... Gibi gibi.
9. Mmagent olayını denedim sıkıştırma kapalı veya açık iken aynı.
Aklıma gelenler bunlar şu anlık belki siz cevaplar geldikçe eklerim onu da denedim diye. Yardımcı olmaya çalışan herkese şimdiden çok teşekkürler.
10. Olay süre ölçeri kapalı veya açık aynı.
Sistemim:
R5 3600(stock fan)--2080 Super--2x8GB 3200 CL16--Kingston M.2 A2000--650W PSU +80'lı falan Zalman marka olması lazım. Buradan toplamıştık zaten sistemi de arkadaşlarla. ASRock B450 Pro4 anakart.

Hocam ilk aklıma ısınma sorunu geldi testini yapmışsınız. Oyunun yüklü olduğu ssd ile alakalı bir problem olabilir. PSU'dan olur mu emin değilim. Arka planda windowsun ya da bir uygulamanın işlemleri de sebep olabilir. Monitörünüzün tazeleme hızından daha fazla fps aldığınızda birkaç oyunda drop yemeniz delay yemeniz normaldir fps sınırlayabilirsiniz. 500 fps pek bir şey ifade etmez önemli olan monitörün hz değeri ile sınırlamak.

Hocam ilk aklıma ısınma sorunu geldi testini yapmışsınız. Oyunun yüklü olduğu ssd ile alakalı bir problem olabilir. PSU'dan olur mu emin değilim. Arka planda windowsun ya da bir uygulamanın işlemleri de sebep olabilir. Monitörünüzün tazeleme hızından daha fazla fps aldığınızda birkaç oyunda drop yemeniz delay yemeniz normaldir fps sınırlayabilirsiniz. 500 fps pek bir şey ifade etmez önemli olan monitörün hz değeri ile sınırlamak.
Fps sınırlamayı denedim sonuç değişmedi malesef hemde 60 fps ile sınırladığım halde gpu ve cpu %10 kullanımda ısılar inanılmaz düşük olmasına rağmen yapıyor bu olayı. Oyun ayarlarını en düşük veya en yüksek yapıp denedim her türlüsünü. Psu konusunda bilemiyorum onu nasıl anlarız? Ssd okuma yazma değerlerimde sorun yoktu onlara baktım güncellemesini yaptım. Arka plan konusunu bilemiyorum. Görev yöneticisinde bişi fark ettim GPU grafiklerini izlerken Copy yazan kısım anlık %100 oluyo ve düşüyor takılma sebebi bu mu tam kestiremiyorum grafiği izlerken o takılmayı hissetmek zor :D aynı zamanda anlık gpu kullanımımda ara ara düşmeler de yaşanıyor tabi devasa düşüşler değil o yüzden ondan değildir diye umuyorum ama o copy olayı olabilir .

Hocam copy olayı harbi şüpheli duruyor ondan olma ihtimali var internette yabancı forumlarda gördüğüm kadarıyla copy %100 olanlarda gpu ile ilgili hatadan şüpheleniyorlar. İmkanınız varsa başka bir ekran kartıyla deneyebilirsiniz eğer problem yaşamıyorsanız ekran kartı dışındaki parçalarınızda problem yoktur demektir.

Hocam copy olayı harbi şüpheli duruyor ondan olma ihtimali var internette yabancı forumlarda gördüğüm kadarıyla copy %100 olanlarda GPU ile ilgili hatadan şüpheleniyorlar. İmkanınız varsa başka bir ekran kartıyla deneyebilirsiniz eğer problem yaşamıyorsanız ekran kartı dışındaki parçalarınızda problem yoktur demektir.

Maalesef ekran kartı yok elimde bu copy sıçramayı neyden dolayı yapıyor olabilir bunun üzerinde biraz durmak istiyorum. Şunda elimdeki en şüpheli durum bu zaten. Ekran görüntüsünü şimdi aldım. Boşta ekran kartı kullanımı yok chrome dan sana cevap yazıyorken bunu yapıyor. Oyunda 3d kısmı sıçramıyodu normal kullanılıyor görünüyordu ama boştayken oda sıçrıyor copy ile birlikte anlaşılan. Ssd %100 görünüyor ona aldırmayın arka planda malwarebytes çalışıyor tam da boşta sayılmaz gibi sistem :D

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    188,4 KB · Görüntüleme: 7
Son düzenleme:

Geri
Yukarı