encopanco

Hectopat
Daha fazla  
  • GPU: MSI Gaming X RX 580 8 GB OC'suz
  • CPU: Ryzen 5 1600
  • Driver: 17.6.2 Crimson(En günceli)
  • Ekran: ASUS VG248QE 144Hz 1080P Dual Link DVI
  • MOBO: MSI B350 Tomahawk
  • PSU: FSP HD600 Hydro 600W 80+
  • RAM: Corsair Vengeance 16 GB DDR4-2400MHz
Evet başlıkta da bahsettiğim gibi oynadığım her oyunda(GTA 5, CS:GO, Witcher3, Doom, Dishonored2, Metro Redux, BioShock Infinite, Fallout4, Prey, KF2, RotTR) en yüksek anti aliasing ayarlarını kullansam dahi(8XMSAA, SSAA2X, 8XTXAA, TAA) köşelerde tırtıklar var ve hareket ettiğim zaman etraftaki gölge ve texturelarda flicker(objelerin yerinden oynaması) denilen nalet meydana geliyor. İnternetten videolu karşılaştırma yapıyorum başka 1080P oynayanlar da öyle bir sorun göremiyorum videolarda bile görüntü kalitesi düşmesine rağmen insanlarda öyle bir sorun yok. Gayet pürüzsüz kenarlar ve objeler harket ettikleri zaman oynamıyor(özellikle gölgeler)
GTA 5'te aynen bu videodaki sorun var:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

GTA 5'te ve geriye kalan bütün oyunlarda bu sorun var:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

(Pencerenin altına dikkat edin.)

Deneyip sonuca varamadığım;

ReShade, SMAA injector kullandım.
HDMI, Display Port ile monitörü kullandım.(Aynı zamanda fraps gibi programlarla kayıt aldığımda sorun videolarda da vardı yani monitörün bir sıkıntısı olmadığına eminim desktopta falan böyle sorunlar yok.)
BIOS güncelledim.
VSR kullanıp çözünürlüğü 4K yaptım yine aynı sorunlar devam etti çok şaşırtıcı.
AMD Softwareden MSAA 8X yaptım.
Bütün driverları DDU ile silip güvenli modda yeniden kurdum.

Biraz yardım çok iyi olur sağ olun.

Merhaba arkadaşlarım uzun uzun anlatacağım inşallah sorunun çözümünü daha denememiş olsam da bulmuş bulunuyorum kendi çapımda. Tabii bunu yapıp kurtulamayanlar varmış fakat genel sorunu inceledim ve okudum araştırdım bu sorunu yaşayanların yüzde 80'i Intel işlemciler kullanıyor.

Yeni nesil eski nesil fark etmeksizin, benim olayım şu şekikde başladı: ilk başta Ryzen 5 2600 RX 570 4 GB'li bir sistem topladım. Bütün oyunlarda çok güzel görüntü alıyordum ve hiç sorun yaşamıyordum. Fakat Knight Online oynadığım için kullandığım işlemcinin tek çekirdek performansı düşük olduğu için sorun yaşadım (Knight Online'de tek çekirdek performansı önemli Ryzen 2600 işlemci ile sıkıntı yaşadım, Intel'e geçmeye karar verdim i5 9400F işlemci aldım ). Neyse anakartı da değiştirdim tabii sonra sistemi çalıştırdığım anda bu söylediğiniz sorun ile karşılaştım. Masaüstünde bile bariz belli olan bir sorun bu.

Kısa anlatıyorum dayanamadım sistemi komple sattım. 2 hafta sonra;
  • MSI RX5700 GAMING
  • i5 9400F
  • 650Watt Power'li kasa
  • 16 GB 3bin MHz RAM
  • M.2 SSD 512
  • ASUS ROG STRIX B365 G anakartlı,
sıfır sistem topladım. Sıfır yani her şeyi sıfır baştan fişe taktım. Aynı sorun devam etmekte. İşlemciden yana hiç şüphe etmediğim için ben yanıldım. Arkadaşlar bu sorunun genel kaynağı Intel işlemcilerden kaynaklanıyor bence. 1 haftaya kadar Ryzen'e geri döneceğim inşallah sizlerede bir yararı olur saygılarımla.
Ryzen 5 2600 kullanıyorum, hala devam ediyor :(
Hocam aslında anti aliasing çalışıyor ama sadece yakın masafede çalışıyor. Uzak mesafede çalışmıyor. Tüm oyunlarda asıl sorun uzak mesafede çalışmaması. Titreyen telin yanına gittiğinde titreme duruyor.
Kesinlikle, asıl sorun gerçekten bu. Herkesin yaşadığı sorun bu. GTA 5'te bir gölgeden yavaşça uzaklaştığımda bile gölgenin keskinleştiğine şahit oluyorum.(1 metre uzaklaşmam bile yeterli)
8x MSAA ayarı bulunan oyunlarda aynı sıkıntıları yaşıyor musunuz?
Evet, asıl sorun anti aliasing'in olmaması veya çalışmamasından çok, benim 1-1.5mt çapımdaki alanlarda çalışması. Özellikle yukarıda da belirttiğim gibi GTA 5 ve PUBG'de 1.5-2 mt'den daha uzak her obje titriyor resmen.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sana düşük ayarda testi yaptığımızı ve AA'nın kapalı olduğunu söyledim. Okuman yazman yok mu?

Bugüne kadar topladığımız hiçbir sistemde bu sorun olmadı. Olsaydı zaten oyun testi videolarında insanlar görür, şikayet ederdi. Satın alan binlerce kişiden de bir şikayet gelmedi.

Bunum bile anlamayan adama AA anlatmaya çalışıyoruz işte.

He he, gizliyoruz sorunları he. Yanlış bilgi vermekten sana 1 hafta ban. Bu kafayla devam edersen kalıcı banlanacaksın. Bilmediğin konuda yorum yapıp yaptığımız işe iftira atamazsın!

Zaten bir tane bile topladığımız sistemlerden alıp AA sorunu yaşayan bulamazsın çünkü bugüne kadar böyle bir sorun yaşanmadı topladığımız sistemlerde.

Şurada 24 sayfadır seviyeli bir tartışma sürüyor, saçma sapan iddialarla bunu bulandıramazsın!
Recep Bey, öncelikle merhaba. Biraz geç bir alıntılama olacak ancak ne yazık ki sizin önerdiğiniz bir sistemde de aynı problemi yaşadığımı belirtmek istiyorum. Hatta tam olarak bu mesajın altına linkini paylaşacağım videonuzdaki bilgisayarı satın aldım. Sadece QP Bilişim standart olarak sizin seçtiğiniz Ryzen 5 2500x işlemciyi çıkartmış yerine Ryzen 5 2600 modelini koymuştu. İlk 4-5 ay bilgisayarı mükemmel bir performansta kullandım. 3 gün önce kalkıp bilgisayarı açtığımda ise bu başlıkta dert yanılan problemi bizzat yaşadım.

Yanlış anlaşılmasın. Önerdiğiniz sistem gerçekten o fiyat bandında alınabilecek en fiyat/performans üründü sanırım. Ama ne yazık ki sistemi sizler de önerseniz, kişinin kendisi de toplasa böyle problemler yaşanabiliyor.

4k çözünürlüğe sahip olan bir monitör kullanmamak, kişinin bu tür ''tırtıklı'' görüntülere kafayı çok takması, bir süre sonra en küçük bir ''aliasing'' probleminin bile insanı çileden çıkarması gerçekten de mevcut bir fenomen. Bu başlıkta da mutlaka konu sebebiyle bu denli çıldırmış arkadaşlar vardır. Normal diye düşünüyorum. Ancak o sabah kalktığımda bilgisayarda gördüğüm görüntünün bozukluğunu saniyesinde fark etmiştim. Kesinlikle ''acaba?'' demiyorsunuz. Sanki bir sabah IPS panel 4k bir monitörden, rezalet bir renk kalitesine sahip, yoğun aliasing sunan, 1050p çözünürlüklü televizyona geçmiş gibi hissediyorsunuz. Bu tüm masaüstünde olsa da, oyunlarda kat kat ayırt edici bir şekilde karşınıza çıkıyor tabii ki.

O yüzden konunun takipçisi olmaya devam etmenizi ben dahil buradaki herkes çok ister diye düşünüyorum. Siz bizzat bir çözüm getiremeseniz bile faydası olacaktır. Bir şekilde çözüme ulaşan arkadaşlar olursa veya denenen yöntemlerin sonuçlarını değerlendirebilirseniz, en azından böylesi ilginç ve rahatsız edici bir konuya dair elinizde geri dönütler olacaktır. Biraz uzun tuttum, kusura bakmayın. Teşekkürler.

Yukarıda bahsettiğim video linki:

Arkadaşlar aşırı yaşıyordum bu sorunu ama bayağı bir kurcaladım. AMD Radeon ayarlarında Radeon Boost ayarı açık oynuyordum fazla FPS için o ayarı kapattıktan sonra %50 azaldı ve şu an çok memnunum. Sizde deneyin derim.

İncehesaba ekran kartının geldiğini ve birşey değişmediğini söyledim.Kasayı istediler.Göndericez bakalım gelince bilgileri aktarırım.
Durumu da mutlaka en küçük detayına kadar belirtip, ekran görüntüsü ve videolarla destekleyin. İncehesap o konuda nasıl bir tavır sergiliyordur bilmiyorum ama bir kuruş zarar etmemek için her türlü yalanı sıralamaya kalkıyor bazı firmalar. Bütün sistemi yolladığınızda da muhtemelen yazılımsal ve donanımsal bir sorun bulamayacaklar, çünkü bu böyle bir problem. Ancak kendi gözleriyle de görsünler. Biraz iş ahlakları varsa değişim yaparlar zaten.

Durumu da mutlaka en küçük detayına kadar belirtip, ekran görüntüsü ve videolarla destekleyin. İncehesap o konuda nasıl bir tavır sergiliyordur bilmiyorum ama bir kuruş zarar etmemek için her türlü yalanı sıralamaya kalkıyor bazı firmalar. Bütün sistemi yolladığınızda da muhtemelen yazılımsal ve donanımsal bir sorun bulamayacaklar, çünkü bu böyle bir problem. Ancak kendi gözleriyle de görsünler. Biraz iş ahlakları varsa değişim yaparlar zaten.

E postayla videoları göndermiştim

Herkese merhaba, bu sorunu yaşayanlar kervanına bugün itibarıyla sanırım bende katıldım. Bende sorun Windows temiz kurulum yapmam sonrası başladı ilk başta RDR2'de fark ettim ama fazla önemsemedim çünkü RDR2 zaten bu tırtıklanma konusunda sıkıntılıydı. Ama oyunda format öncesi olmayan aynaya bakınca özellikle flickering sorunu ve kaplamalar bazen geç geliyor çok az gecikmeyle. Sonra başka bir oyundada deneyeyim dedim The Long Dark'da onda da tüm ayarlar Ultra olmasına rağmen özellikle uzaktan bakınca pencere kenarları ve ince yüzeylerde tırtıklanma var ve hareket edince titriyor ama bu sorun o noktaya yakınlaşınca tırtıklanma kalkıyor. Şu an için çözüm olarak pek bir şey denemedim ama sorunumun Windows ile alakalı olduğunu düşünüyorum.

Geri
Yukarı