encopanco

Hectopat
Daha fazla  
  • GPU: MSI Gaming X RX 580 8 GB OC'suz
  • CPU: Ryzen 5 1600
  • Driver: 17.6.2 Crimson(En günceli)
  • Ekran: ASUS VG248QE 144Hz 1080P Dual Link DVI
  • MOBO: MSI B350 Tomahawk
  • PSU: FSP HD600 Hydro 600W 80+
  • RAM: Corsair Vengeance 16 GB DDR4-2400MHz
Evet başlıkta da bahsettiğim gibi oynadığım her oyunda(GTA 5, CS:GO, Witcher3, Doom, Dishonored2, Metro Redux, BioShock Infinite, Fallout4, Prey, KF2, RotTR) en yüksek anti aliasing ayarlarını kullansam dahi(8XMSAA, SSAA2X, 8XTXAA, TAA) köşelerde tırtıklar var ve hareket ettiğim zaman etraftaki gölge ve texturelarda flicker(objelerin yerinden oynaması) denilen nalet meydana geliyor. İnternetten videolu karşılaştırma yapıyorum başka 1080P oynayanlar da öyle bir sorun göremiyorum videolarda bile görüntü kalitesi düşmesine rağmen insanlarda öyle bir sorun yok. Gayet pürüzsüz kenarlar ve objeler harket ettikleri zaman oynamıyor(özellikle gölgeler)
GTA 5'te aynen bu videodaki sorun var:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

GTA 5'te ve geriye kalan bütün oyunlarda bu sorun var:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

(Pencerenin altına dikkat edin.)

Deneyip sonuca varamadığım;

ReShade, SMAA injector kullandım.
HDMI, Display Port ile monitörü kullandım.(Aynı zamanda fraps gibi programlarla kayıt aldığımda sorun videolarda da vardı yani monitörün bir sıkıntısı olmadığına eminim desktopta falan böyle sorunlar yok.)
BIOS güncelledim.
VSR kullanıp çözünürlüğü 4K yaptım yine aynı sorunlar devam etti çok şaşırtıcı.
AMD Softwareden MSAA 8X yaptım.
Bütün driverları DDU ile silip güvenli modda yeniden kurdum.

Biraz yardım çok iyi olur sağ olun.

MSAA seçeneği içeren oyunlarda diğer tüm AA metotlarını kapatıp MSAA açarsanız problem bitiyor. RDR2 gibi. Lakin MSAA içermeyen oyunlarda bir çözümü yok.

Teşekkürler cevap için ama RDR2 dışında başka oyunlarda da denedim The Long Dark olsun ETS 2 olsun tüm oyunlarda tırtıklı kenar sorunu oluşmaya başladı anlamadığım şekilde önceden bu sorun yoktu bahsettiğim oyunlarda bütün ayarlar Ultra ayarlarda umarım çözebilirim çünkü araştırmalara göre bu sorunu yaşayan birçok kişi var ve kesin çözebilen yok hala. Özellikle ince kenarlar çok tırtıklı uzaktan bakınca harekey ediyor titreşim yapıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Teşekkürler cevap için ama RDR2 dışında başka oyunlardada denedim The Long Dark olsun ETS 2 olsun tüm oyunlarda tırtıklı kenar sorunu oluşmaya başladı anlamadığım şekilde önceden bu sorun yoktu bahsettiğim oyunlarda bütün ayarlar Ultra ayarlarda umarım çözebilirim çünkü araştırmalara göre bu sorunu yaşayan birçok kişi var ve kesin çözebilen yok hala. Özellikle ince kenarlar çok tırtıklı uzaktan bakınca harekey ediyor titreşim yapıyor.

Maalesef bunun bir çözümü yok. Öyle bir sorun ki çözüldüğünde çağ açılıp çağ kapanacak.

Bakın başka bir yerde de söyledim Radeon Ayarlarından 'Oyun' Moduna aldım. AMD Radeon Boost açıkken oynuyordum her oyunu fazla FPS için, o ayarı kapatınca %50 düzeldi, bence sizde deneyin.
Not: Sorunu 8-9 aydır yaşıyordum, sallamıyorum yani.

Bu lanet olası çözümün hala net bir çözümü bulunmamakla beraber, onca yıl sonra problemin hangi parçadan kaynaklandığını bile bilmiyoruz. Bu sorunu kabullenmek zorundayız sanırım :(.

Bakın başka bir yerde de söyledim Radeon Ayarlarından 'Oyun' Moduna aldım. AMD Radeon Boost açıkken oynuyordum her oyunu fazla FPS için, o ayarı kapatınca %50 düzeldi, bence sizde deneyin.
Not: Sorunu 8-9 aydır yaşıyordum, sallamıyorum yani.

Hocam teşekkürler hatırlatma için fakat NVIDIA kullanıyorum.
Arkadaşlar gerçekten illet bir sıkıntı Adobe Premier vs gibi uygulamalarda bile olmaya başladı resmen fontlar vs titriyor gözü çok rahatsız ediyor anlamadım gitti neden kaynaklanıyor. Chipset arızasından kaynaklanabilir diyen oldu bu konu hakkındaki düşünceleriniz nedir?

Herkese merhaba, bu sorunu yaşayanlar kervanına bugün itibarıyla sanırım bende katıldım. Bende sorun Windows temiz kurulum yapmam sonrası başladı ilk başta RDR2'de fark ettim ama fazla önemsemedim çünkü RDR2 zaten bu tırtıklanma konusunda sıkıntılıydı. Ama oyunda format öncesi olmayan aynaya bakınca özellikle flickering sorunu ve kaplamalar bazen geç geliyor çok az gecikmeyle. Sonra başka bir oyundada deneyeyim dedim The Long Dark'da onda da tüm ayarlar Ultra olmasına rağmen özellikle uzaktan bakınca pencere kenarları ve ince yüzeylerde tırtıklanma var ve hareket edince titriyor ama bu sorun o noktaya yakınlaşınca tırtıklanma kalkıyor. Şu an için çözüm olarak pek bir şey denemedim ama sorunumun Windows ile alakalı olduğunu düşünüyorum.

Bende ilk RDR2'de fark ettim.

Benim denediğim yöntemi deneyin dostlar gerçekten 1 haftadır sorunu yaşamıyorum.

Arkadaşlar hala çözüm bulamadım fakat uzun araştırmalarım sonucu en mantıklı olarak ben bu sorunun Windows DPI (Dots Per Inch) Scaling ile alakalı olduğunu ve iyi ölçekleme yapamamasıyla da bir alakası olduğunu düşünüyorum. Gelişmeler ve herhangi bir çözüm bulursam burayada aktaracağım.

Gireyim bir GTA 4 oynayayım dedim yıllar sonra bu sorun sağ olsun görmeyeyim artık oluruna bırakayım desemde gözleri kör ediyor resimde de görüldüğü gibi. İmkansız görmezden gelmek.

Dosya Ekleri

• jagged edges.png
    jagged edges.png
    810,7 KB · Görüntüleme: 127
@Bendebirkullanıcıyım hocam hepsini okuyamadım kusura bakmayın şu anda yeni satın aldığım 5600XT ile aynı sorunu yaşıyorum özellikle oyunun AA'sı kötüyse çok kötü oluyor. Eğer bu durum normalse herkeste varsa sorun değil oynanmayacak halde değil ama eğer kartım sorunluysa çok üzülürüm :( ne yapacağım ben ya bu sistemi en az 3 yıl kullanmam gerekiyor şansımı bahtımı...
Özellikle ETS 2 ve raftta çok rahatsız etti.
@Hasan Topçu

@Bendebirkullanıcıyım hocam hepsini okuyamadım kusura bakmayın şu anda yeni satın aldığım 5600XT ile aynı sorunu yaşıyorum özellikle oyunun AA'sı kötüyse çok kötü oluyor. Eğer bu durum normalse herkeste varsa sorun değil oynanmayacak halde değil ama eğer kartım sorunluysa çok üzülürüm :( ne yapacağım ben ya bu sistemi en az 3 yıl kullanmam gerekiyor şansımı bahtımı...
Özellikle ETS 2 ve raftta çok rahatsız etti.
@Hasan Topçu

Sıkıntı ekran kartında değil hiç canını sıkma o konuda. Bende de aynı kart var. Sorunu anlattım incehesaba sonra yeni ekran kartı verdiler. Ama sorun gene var. Sıkıntı elektriksel bir sıkıntı eve elektrikçi çağırıcam bir sıkıntı var mı yok mu bilgilendireceğim sizi. Recep Baltaş da ilgilenmemeye başladı yapacak çok bir şey de yok sinir oluyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı