encopanco

Hectopat
Daha fazla  
  • GPU: MSI Gaming X RX 580 8 GB OC'suz
  • CPU: Ryzen 5 1600
  • Driver: 17.6.2 Crimson(En günceli)
  • Ekran: ASUS VG248QE 144Hz 1080P Dual Link DVI
  • MOBO: MSI B350 Tomahawk
  • PSU: FSP HD600 Hydro 600W 80+
  • RAM: Corsair Vengeance 16 GB DDR4-2400MHz
Evet başlıkta da bahsettiğim gibi oynadığım her oyunda(GTA 5, CS:GO, Witcher3, Doom, Dishonored2, Metro Redux, BioShock Infinite, Fallout4, Prey, KF2, RotTR) en yüksek anti aliasing ayarlarını kullansam dahi(8XMSAA, SSAA2X, 8XTXAA, TAA) köşelerde tırtıklar var ve hareket ettiğim zaman etraftaki gölge ve texturelarda flicker(objelerin yerinden oynaması) denilen nalet meydana geliyor. İnternetten videolu karşılaştırma yapıyorum başka 1080P oynayanlar da öyle bir sorun göremiyorum videolarda bile görüntü kalitesi düşmesine rağmen insanlarda öyle bir sorun yok. Gayet pürüzsüz kenarlar ve objeler harket ettikleri zaman oynamıyor(özellikle gölgeler)
GTA 5'te aynen bu videodaki sorun var:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

GTA 5'te ve geriye kalan bütün oyunlarda bu sorun var:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

(Pencerenin altına dikkat edin.)

Deneyip sonuca varamadığım;

ReShade, SMAA injector kullandım.
HDMI, Display Port ile monitörü kullandım.(Aynı zamanda fraps gibi programlarla kayıt aldığımda sorun videolarda da vardı yani monitörün bir sıkıntısı olmadığına eminim desktopta falan böyle sorunlar yok.)
BIOS güncelledim.
VSR kullanıp çözünürlüğü 4K yaptım yine aynı sorunlar devam etti çok şaşırtıcı.
AMD Softwareden MSAA 8X yaptım.
Bütün driverları DDU ile silip güvenli modda yeniden kurdum.

Biraz yardım çok iyi olur sağ olun.

Sorunu çözmeyen şeylerin listesi:
1. Daha yüksek çözünürlük sorunu çözer. 4k, 1080p monitörleri olan ve hala sorunla karşılaşan insanlar var (bazı oyunlarda DSR ve% 33 akıcılık ile sorunu hafifletiyor gibi görünüyor).
2. Gpu veya diğer bileşenler gibi donanımları değiştirmek sorunu çözebilir. Tüm donanımı değiştirmeyi deneyen insanlar var ve hiçbir şey çözülmedi, ayrıca başlangıçta çalıştığını söyleyen insanlar var ama zamanla geri gelebilir, hatta tüm bileşenleri değiştiren insanlar ve sorun çözülmedi. Konsola geçmek yanlış bir karar çünkü çoğunda AMD kart var, bu yüzden sorun da görünebilir.
3. Bir sonraki/daha iyi/başka bir Gpu Kartı serisi bunu çözecektir. Aslında sorun nVidia'nın 10, 20 VE 30 serisinde, ayrıca Amd kartlarında, konsollarında hatta telefonlarında da var. birisi bir ps5 satın aldı ve sorun hala görülüyordu. Daha fazla para harcamadan önce dikkatli olun.
4. Bu bir elektrik sorunu. Deneyenler var ama net bir çözüm yok. Her ihtimale karşı: Birkaç kez bir evden diğerine taşınan insanlar var, ancak sorun hala orada. Bilgisayarınızı bağladığınız yerden (arkadaşınızın evi gibi) yer değiştirmek işe yaramıyor. İnsanlar, tamamen yeni bir bilgisayar alıp başka bir eve taşınmanın sorunun ÇÖZÜLMESİ OLABİLECEĞİNİ söylüyor, ancak tahmin edin buradaki hiç kimse bunu yapmak istemiyor.
4.1 Elektrik/Radyasyon sorunu? Bir arkadaşım tatile gitti, bilgisayarını yanına aldı, tatildeyken herhangi bir sorun farketmedi, yer değiştirmenin sorununu çözdüğünü söyledi, ancak eski yerine dönünce pürüzler tekrar geri geldi... evine dönmeden önce bilgisayarını farklı yerlerde kontrol etti, eve dönene kadar herhangi bir sorun görmedi.
4.2 Ferrit bobinleri hiçbir şeyi düzeltmedi.
4.3 EMI/RFI filtresiyle elektriği test etti ve yapılacak deneyleri düzeltmedi.
5. Tüm bileşenlere ve diğer cihazlara yayıldığı için bir virüstür. Bunu bilmiyoruz ama sorunun bu olduğunu düşünmüyoruz.
6. Playstation ve bazı telefonlarda Linux çalıştırıldığı ve hala sorun olduğu için İşletim sistemi değildir . İşletim sistemini değiştirmek sorunu çözmedi, ayrıca birçok kişi 7'yi kazandığından beri her işletim sisteminde vardı ve hala sorunla karşı karşıya. Ancak yine de sorunun Yazılımla bir ilgisi olduğunu düşünüyoruz.
7. Reshade sorunda bir fark yaratmadı.
8. crt tv'de oynamak düzelmedi.. eski crt monitörüyle denedim .
9. Güç anahtarları sorunu çözmedi ...
10. Bios'u güncellemek hiçbir şeyi çözmez.
11. Cpu veya Gpu'nun Underclock/Downclock edilmesi bir fark yaratmaz.
12. NVIDIA GeForce NOW ve Google Stadia'da sorun var.

Yukarıda Bahsettiği olay eve gelen elektirik akımıyla alakalı gerçektende böyle bir sorun oluşturabilirmi bu elektirik akımı eğer sorun sadece bu ise bunu kaliteli bir UPS cihazı ile cözümleyebiliriz sanırsam diye düşündüm sonuçta gelen akımın yaptığı dalgalanma belki böyle bir soruna neden oluyor olabilir buda şebekeye bağlayacağımız bir ups veya regülatör veya başka bir cihaz ile deneyimlemek lazım bu işi elektirik elektronik bilen arkadaşlar daha iyi açıklayabilir bu durumda

Son düzenleme:
Sadece oyunda değil izlediğim videolarda bile çalışmıyor bende.
Aynı.

Yukarıda Bahsettiği olay eve gelen elektirik akımıyla alakalı gerçektende böyle bir sorun oluşturabilirmi bu elektirik akımı eğer sorun sadece bu ise bunu kaliteli bir UPS cihazı ile cözümleyebiliriz sanırsam diye düşündüm sonuçta gelen akımın yaptığı dalgalanma belki böyle bir soruna neden oluyor olabilir buda şebekeye bağlayacağımız bir ups veya regülatör veya başka bir cihaz ile deneyimlemek lazım bu işi elektirik elektronik bilen arkadaşlar daha iyi açıklayabilir bu durumda
Öyle çözmeyi düşünen oldu. Deneyebilirsen çok iyi olur gerçekten.

Önceki MSI 5500 XT 8 GB Mech de yaşadığım sorunu test etmek için ekran kartımı arkadaşımın ASUS Dual-RTX 2060 la değiştirdim, aynı sorun devam etti. Harbiden elektrikten mi diye düşündüm ofiste (topraklaması çok iyi ve UPS hattı var) test ettim değişmedi bende güç kaynağım zaten bronz değildi diye onu da değiştireyim dedim, yanında da güç korumalı priz aldım. Lanet olsun ki sorun aynıydı.
Monitörüm 1080p çözünürlükteydi onu da 2K monitör ile değiştirdim çok az da olsa sorunum düzeldi. Yine de gözüme takıldıkça bilgisayardan soğudum.
Daha sonra MSI 5500 XT'yi Sapphire RX 6700 XT Nitro+ ile değiştirdim. R5 3600X işlemci mi R5 5600X ile değiştridim. Bu arada değişmişken anakartı da değiştireyim dedim. Uzun sürsede komple sistem değişikliğine gittiğim için sorun düzeldi.

Sonuç olarak şu donanımdan kaynaklanıyor diyemem.

Fakat Radeon Software de fark ettiğim eski ve yeni ayarlarımı karşılaştırdım ve Netlik ayarı 60-80 olarak kullandığımda gayet düzgün bir görüntü verdi. Eve geçtiğimde ekran görüntülerini atarım.

bahsettiğim radeon ayarlarım bu şekilde ve sonuç 2. görselde

Dosya Ekleri

• radeon_settings_1.jpg
    radeon_settings_1.jpg
    57,7 KB · Görüntüleme: 51
  • radeon_settings_test1.jpg
    radeon_settings_test1.jpg
    497,9 KB · Görüntüleme: 52
Son düzenleme:
Forumda -diğer forumlarda da aynı- genellikle "oyunlarda kotü grafikler yaşıyorum" denip problemin çözülemediği başlıkların çoğu bu problemle alakalı.
Bu kadar geniş çaplı ve hala çözülememiş olması çok garip..

Problemin ne kadar berbat olduğunu atacaktım, Relive ile çektiğim video 1080p olmasına rağmen aşırı bulanık ve kalitesiz.

Son düzenleme:
An itibari ile ben de aranıza katıldım dostlar. 1.5 yıldır kullandıgım sistemde böyle bir sorun yoktu. PC'yi formatlayıp Elden Ring girdiğim anda çimler halay çekmeye başladı aynı şekilde pencereler titriyordu. Sonra sırasıyla Fortnite Witcher 3 her oyuna girdim ve hepsinde aynı. Sorunun galiba çözümü yok alışmamız lazım. Ve artık böyle bir sorunu bildiğim için psikolojik olarak hangi oyuna girsem gözüm direk uzak mesafeye gidiyor cam vs varsa o da titreyince oyun zevkim yerle bir oluyor. Galiba artık oyun oynamayacağım.

An itibari ile ben de aranıza katıldım dostlar. 1.5 yıldır kullandıgım sistemde böyle bir sorun yoktu. PC'yi formatlayıp Elden Ring girdiğim anda çimler halay çekmeye başladı aynı şekilde pencereler titriyordu. Sonra sırasıyla Fortnite Witcher 3 her oyuna girdim ve hepsinde aynı. Sorunun galiba çözümü yok alışmamız lazım. Ve artık böyle bir sorunu bildiğim için psikolojik olarak hangi oyuna girsem gözüm direk uzak mesafeye gidiyor cam vs varsa o da titreyince oyun zevkim yerle bir oluyor. Galiba artık oyun oynamayacağım.
Bende bilgisayarı aldığımdan beri aynı sorun var. Hiç normal kullanmadım bilgisayarı. Keşke sadece oyunlarda olsa, heryerde.

Bende bilgisayarı aldığımdan beri aynı sorun var. Hiç normal kullanmadım bilgisayarı. Keşke sadece oyunlarda olsa, her yerde.

Arkadaş yukarıda psikolojik demiş biraz haklı bazı oyunlar hariç tabii ki. Ben Witcher 2 defalarca oynadım 5 6 ay önce hiç böyle bir şey yoktu. Şimdi Elden Ring de sorunu fark ettim çimler dans ediyor resmen camlar falan titriyor ha bu önceden yoktu ama formattan sonra oldu. Elden Ring'den sonra Witcher2 girdim camlar titriyor. YouTube'dan başkalarına baktım aynı. Telefondan izliyorum yine aynı cam titriyor. Eski bilgisayarı kurdum onda da aynı. 3 tane monitör denedim hepsinde aynı. Artık kurtuluşumuz yok gibi galiba ben uzun bir süre oyun oynamayacağım ya.

Arkadaş yukarıda psikolojik demiş biraz haklı bazı oyunlar hariç tabii ki. Ben Witcher 2 defalarca oynadım 5 6 ay önce hiç böyle bir şey yoktu. Şimdi Elden Ring de sorunu fark ettim çimler dans ediyor resmen camlar falan titriyor ha bu önceden yoktu ama formattan sonra oldu. Elden Ring'den sonra Witcher2 girdim camlar titriyor. YouTube'dan başkalarına baktım aynı. Telefondan izliyorum yine aynı cam titriyor. Eski bilgisayarı kurdum onda da aynı. 3 tane monitör denedim hepsinde aynı. Artık kurtuluşumuz yok gibi galiba ben uzun bir süre oyun oynamayacağım ya.
Hoşgeldin yüzük kardeşliğimize =)

Yeni konular

Geri
Yukarı