encopanco

Hectopat
Daha fazla  
  • GPU: MSI Gaming X RX 580 8 GB OC'suz
  • CPU: Ryzen 5 1600
  • Driver: 17.6.2 Crimson(En günceli)
  • Ekran: ASUS VG248QE 144Hz 1080P Dual Link DVI
  • MOBO: MSI B350 Tomahawk
  • PSU: FSP HD600 Hydro 600W 80+
  • RAM: Corsair Vengeance 16 GB DDR4-2400MHz
Evet başlıkta da bahsettiğim gibi oynadığım her oyunda(GTA 5, CS:GO, Witcher3, Doom, Dishonored2, Metro Redux, BioShock Infinite, Fallout4, Prey, KF2, RotTR) en yüksek anti aliasing ayarlarını kullansam dahi(8XMSAA, SSAA2X, 8XTXAA, TAA) köşelerde tırtıklar var ve hareket ettiğim zaman etraftaki gölge ve texturelarda flicker(objelerin yerinden oynaması) denilen nalet meydana geliyor. İnternetten videolu karşılaştırma yapıyorum başka 1080P oynayanlar da öyle bir sorun göremiyorum videolarda bile görüntü kalitesi düşmesine rağmen insanlarda öyle bir sorun yok. Gayet pürüzsüz kenarlar ve objeler harket ettikleri zaman oynamıyor(özellikle gölgeler)
GTA 5'te aynen bu videodaki sorun var:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

GTA 5'te ve geriye kalan bütün oyunlarda bu sorun var:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

(Pencerenin altına dikkat edin.)

Deneyip sonuca varamadığım;

ReShade, SMAA injector kullandım.
HDMI, Display Port ile monitörü kullandım.(Aynı zamanda fraps gibi programlarla kayıt aldığımda sorun videolarda da vardı yani monitörün bir sıkıntısı olmadığına eminim desktopta falan böyle sorunlar yok.)
BIOS güncelledim.
VSR kullanıp çözünürlüğü 4K yaptım yine aynı sorunlar devam etti çok şaşırtıcı.
AMD Softwareden MSAA 8X yaptım.
Bütün driverları DDU ile silip güvenli modda yeniden kurdum.

Biraz yardım çok iyi olur sağ olun.

Ortada sorun falan yok. Bir kesim piksel aralığı çok yüksek monitör kullanıyor, bir diğer kesim ise psikolojik olarak sorunlu. Piksellerin nasıl çalıştığını bilmiyorlar veya pikselleri yuvarlak zannediyorlar galiba. Anti-aliasing metotlarının hiçbiri mükemmel değil.

Gördüğünüz görüntü normal arkadaşlar. Görüntüde sorun yok, siz takıntılısınız. 24 inch 1080P monitör alıp retina kalitesinde görüntü bekliyorsunuz.

Yani sana ne desek bu sorunu sende yaşa gör desek beddua etmiş oluruz. Konuya ortadan daldığın belli. Bilgisayarımda daha önceden olmuyordu belli bir zamandan sonra olmaya başladı. Yani 1080P monitörümde İLK ZAMANLAR titreme OLMUYORDU, SONRADAN BAŞLADI. Anlaman için büyük harflerle yazdım. 1 ay önce 9.500TL'ye yeni sistem topladım bu bilgisayarda da aynı sorun devam ediyor.

Aynı sorunu yaşıyorum az kaldı çıldıracağım.
1080p Düşük diyoruz. Yani AA kapalı. Daha önce dedim, bugüne kadar topladığımız hiçbir sistemde bu sorunu yaşamadık :)

Ya ne saçmalıyorsun hocam sen? Böyle kafanızdan uydurduğunuz şeyleri lap diye ortaya atmanız kadar komik bir şey yok. Adamlar kıçını yırtıyor DLSS gibi teknolojileri geliştirmek için, siz burada element uyduruyorsunuz.

Arkadaşlar konuyu takip ediyorum halen daha, merak etmeyin. Eğer bir tanıdığımın başına gelirse gerekirse evine giderim ama dediğim gibi bugüne kadar topladığım hiçbir sistemde olmadı bu sorun.
İnşallah bir tanıdığınızın başına gelir dersek de olmaz ki.

1080p Düşük diyoruz. Yani AA kapalı. Daha önce dedim, bugüne kadar topladığımız hiçbir sistemde bu sorunu yaşamadık :)

Ya ne saçmalıyorsun hocam sen? Böyle kafanızdan uydurduğunuz şeyleri lap diye ortaya atmanız kadar komik bir şey yok. Adamlar kıçını yırtıyor DLSS gibi teknolojileri geliştirmek için, siz burada element uyduruyorsunuz.

Arkadaşlar konuyu takip ediyorum halen daha, merak etmeyin. Eğer bir tanıdığımın başına gelirse gerekirse evine giderim ama dediğim gibi bugüne kadar topladığım hiçbir sistemde olmadı bu sorun.
Eğer sorun görmek isterseniz kargo ile sistemimi yollayabilirim. Monitor ve ekran kartı değişmeme rağmen bu sorundan kurtulamadım.

Eğer sorun görmek isterseniz kargo ile sistemimi yollayabilirim. Monitor ve ekran kartı değişmeme rağmen bu sorundan kurtulamadım.
Kargodan sağlam çıkmama ihtimali beni korkutuyor. Değerlendireceğiz.

Kargodan sağlam çıkmama ihtimali beni korkutuyor. Değerlendireceğiz.

Defalarca garantiye gidip geldi şu an isebilirkişi inceliyor kargodan bir sıkıntı olması düşük bir olasılık:) Tüketici Mahkemesi için (Hakem Heyeti değil) yakın bir süre sonra tekrar bilirkişi raporundan sonra alacağım. Elime ulaşınca işinize yararsa gönderebilirim belki bir çözüm bulabilirseniz insanların işine yarayabilir?

Defalarca garantiye gidip geldi şuan ise bilirkişi inceliyor kargodan bi sıkıntı olması düşük bi olasılık:) Tüketici Mahkemesi için( Hakem Heyeti değil) yakın bi süre sonra tekrar bilirkişi raporundan sonra alacağım. Elime ulaşınca işinize yararsa gönderebilirim belki bi çözüm bulabilirseniz insanların işine yarayabilir.
Cidden adamsın bu arada bahsettiğiniz sorun bu değil mi ben yanlış anlamış olabilirim çünkü.
Arkadaş (Konuyu açan) nasıl çözmüş ?
Bu problem bende yaklaşık 2 gün önce başladı. Belki FPS artışı olur diye oyun içi çözünürlük düşürüp NVIDIA denetim masasında görüntü keskinleştirme ayarını sadece açtım kapattım. Oyuna tekrar girdiğimde (CODMW Warzone) tüm yeşillik, duvar kenarları, pencere gibi yerler tırtıklı oldu ve o kadar sinir bozucu ki oyun oynanmıyor. Anti-Aliasing ayarını en sona getirince de görüntü bir nebze düzelse de bu sefer bulanık bir hal alıyor.
Ümidim yok ama çözebildiniz mi yoksa halen aynı mı ?
@Onur Akgül @Recep Baltaş
@Proccer @tuzlali01
@KazeSshini @JaggerVex
@Anarko @K E D Y @Kranovar.
Bu arkadaşlar bu konu ile gerek yakın zamanda gerek başka zamanlarda araştırma yaptılar peki şu an ne yapıyorsunuz yani bu problemi çözüp bizi unuttunuz mu yoksa kabullendiniz mi?
Not: @Proccer :( (Fotoğrafa bakın)

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (8)_LI.jpg
    Ekran Görüntüsü (8)_LI.jpg
    58,6 KB · Görüntüleme: 107
  • Ekran Görüntüsü (18).png
    Ekran Görüntüsü (18).png
    124,3 KB · Görüntüleme: 103
Cidden adamsın bu arada bahsettiğiniz sorun bu değil mi ben yanlış anlamış olabilirim çünkü.
Arkadaş (Konuyu açan) nasıl çözmüş ?

Ümidim yok ama çözebildiniz mi yoksa halen aynı mı ?
@Onur Akgül @Recep Baltaş
@Proccer @tuzlali01
@KazeSshini @JaggerVex
@Anarko @K E D Y @Kranovar.
Bu arkadaşlar bu konu ile gerek yakın zamanda gerek başka zamanlarda araştırma yaptılar peki şu an ne yapıyorsunuz yani bu problemi çözüp bizi unuttunuz mu yoksa kabullendiniz mi?
Not: @Proccer :( (Fotoğrafa bakın)
Hocam bende hâlâ titremeler kırılmalar gitmedi konuyu takip ediyorum.

Yanlış bilgi
1080P düşük diyoruz. Yani aa kapalı. Daha önce dedim, bugüne kadar topladığımız hiçbir sistemde bu sorunu yaşamadık :)

Bin küsur FPS aldığınız CS:GO testinde bu sorunu yaşamışsınız. Neden inkar etme derdindesiniz anlamış değilim.
DLSS teknolojisi sahte görüntü yaratıp ekran kartı yükünü azalmaya yarayan bir teknoloji belki işimize yarar titreyen merdivenler vb. azalır.
CS:GO testini PC, TV ve telefondan izledim hatta internet kafeden de izleyebilirim hatta başkasının TV televizyonundan falan izleyebilirim her yer titriyor görüntüde, çözünürlük falan bu işin komedi tarafı olur anca. Çalışmayan AA'nın yarattığı sorunları çözünürlük arttırarak azaltabilsek de AA'nın çalışmadığı gerçeğini değiştirmez ve AA çalışmadığı zaman ekran kartı yükü belki yüzde 30 hafifliyor element de burada devreye giriyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı